pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Słabszy złoty po wyborach

Słabszy złoty po wyborach

26 paź 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Złotówka po wyborach nieznacznie się osłabia. Według sondażu late poll PiS wygrywa, osiągając poparcie na poziomie 37,7%, co daje 232 mandaty w Sejmie i tym samym daje partii możliwość samodzielnego sformowania rządu. Ważą się losy partii Korwin, której brakuje 0,1% by dostać się do Sejmu. PO zdobyła 23,6 % co daje 137 mandatów.

Państwowa Komisja Wyborcza poda dziś wstępne wynik wyborów ok. godziny 18:00, a ostateczny układ sił w parlamencie poznamy jutro. Nawet jeśli PiS nie otrzymałby liczby mandatów dających większość tj.231, to prawdopodobnie zawiąże koalicje z partią Kukiz’15 z 8,7% poparciem dającym 42 mandaty.

Bardzo kosztowne obietnice partii Kaczyńskiego, mogą powodować presję na wycenę polskich aktywów w najbliższym czasie. Do głównych obietnic należało m.in. obniżenie wieku emerytalnego, 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, darmowe leki, czy tańsze mieszkania. Nowa władza rozważa pobudzenie gospodarki poprzez zasilenie banków tanimi pożyczkami z NBP oraz prowadzenie łagodnej polityki pieniężnej. PiS planuje umieścić nowych członków w RPP, kadencja obecnych członków mija w lutym. Nie wykluczone zatem, że w perspektywie najbliższych miesięcy zobaczymy obniżki stóp procentowych.

Eurodolar znajduje się dziś na niewielkim plusie jego kurs wynosi 1,1030. Warto przypomnieć, że po słowach Draghiego w zeszłym tygodniu kurs spadł z poniedziałkowego maksimum na poziomie 1,1391 do piątkowego minimum na poziomie 1,0995. Prezes EBC na czwartkowej konferencji zapowiedział wydłużenie programu skupu aktywów (QE) oraz obniżkę stóp procentowych.  

W kalendarzu makro mieliśmy dziś o godz. 10:00 wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo w Niemczech, który wypadł lepiej od oczekiwań. O godz. 12:00 zostały opublikowane dane na temat trendów zamówień przemysłowych, wypadły one gorzej od oczekiwań. O godz. 15:00 poznamy sprzedaż nowych domów w USA.

Jutro o 10:30 dowiemy się jakie było PKB za trzeci kwartał w Wielkiej Brytanii. O 13:30 mamy zamówienia środków trwałych z USA. O godz. 15:00 zapoznamy się z indeksem zaufania konsumentów – Conference Board.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacja w USA na celowniku
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Alarm włączony, ale paniki nie ma
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Przemysł w Europie znów „na hamulcu”
Krzysztof Pawlak