Strona główna > Komentarze walutowe > Studzenie emocji

Studzenie emocji

Autor: Krzysztof Adamczak

Podczas wtorkowej sesji obserwujemy próbę wygaszenia negatywnych emocji z weekendu. Za nami seria zaskakująco niskich odczytów inflacyjnych. Rynek porzuca obawy o kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA. Złoty dalej “dziwnie” mocny. 

Wojenny klimat

Po pierwszym szoku wywołanym przez sobotni atak Hamasu na Izrael dziś rynek próbuje normalizować handel. Tak jak podczas ataku Rosji na Ukrainę, tak i w tym wypadku rynek uznał, że największym ryzykiem jest rozlanie się konfliktu na kolejne kraje. To niebezpieczeństwo spada z każdą godziną, choć przed nami jeszcze jeden newralgiczny moment. Pytanie, jak zareaguje świat arabski na wieści o rozpoczętej lądowej ofensywie na terenach zajętych przez Palestyńczyków. Izrael tak naprawdę jest już gotowy na to posunięcie, więc prawdopodobnie nastąpi ona w ciągu najbliższych 24 godzin. Na razie rynki jednak żyją nadzieją, że konflikt ten pozostanie lokalny. Widzimy to szczególnie na wykresach ropy i złota, które teoretycznie powinny być najbardziej czułe na doniesienia z Bliskiego Wschodu. Oczywiście poprawa globalnych nastrojów nie za bardzo przekłada się na miejscowy sentyment. Nowa Izraelska Szekla wciąż traci na wartości i to pomimo interwencji walutowych miejscowego banku centralnego.

Dezinflacyjny cug

Wtorkowy kalendarz makroekonomiczny jest zdominowany przez odczyty inflacyjne, jednak raczej peryferyjnych krajów. Na pewno warto zwrócić uwagę na wynik norweskiej dynamiki cen. Wrześniowy indeks CPI wyhamował tam do 3,3%, co prawdopodobnie kończy dyskusję na temat grudniowej podwyżki stóp przez Norges Bank. Tym samym korona norweska pozostaje dziś najsłabszą z walut koszyka G-10. Pozytywnie zaskoczyła również inflacja w Czechach, która spadła we wrześniu poniżej 7% rdr. Oznacza to, że wynik miesiąc do miesiąca zszedł głęboko poniżej zera i wynosi obecnie -0,7%. Mocny spadek inflacji zanotowali także Węgrzy, gdzie roczna CPI wylądowała na poziomie 12,2%, choć jeszcze miesiąc temu wynosiła 16,4%. Na świecie wyraźnie widać w ostatnim czasie trend dezinflacyjny. Podbija to nadzieje, że kluczowy odczyt tego tygodnia na temat amerykańskiej inflacji, także będzie niższy od założeń analityków. Należy jednak pamiętać, że istnieje szereg wcale nie tak subtelnych różnic między czeską czy węgierską gospodarką a tą amerykańską.

Złoty kontynuuje trend

Lokalnie obserwujemy raczej pozytywny sentyment. Rosną główne indeksy warszawskiej giełdy, umacnia się także złoty. Raczej karkołomne są próby wiązania tych wzrostów z wczorajszą debatą. Liderzy dwóch głównych partii w zgodnej opinii choćby względnie niezależnych ekspertów wypadli po prostu blado, kłótliwie i bardzo niemerytorycznie. Jak to zwykle bywa z takimi debatami, każdy wskazuje innego zwycięzcę, ale nie da się ukryć, że jeśli ktoś miałby po niej zyskać, to mniejsze komitety. Teoretycznie zwiększa to niepewność przed weekendowym głosowaniem. Skąd więc niezła forma złotego? Powodów można upatrywać w troszkę słabszym dolarze czy właśnie poprawie sentymentu wokół wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Można doszukiwać się również mniej rynkowych przyczyn, skoro w ostatnim czasie niezależny szef banku centralnego jasno opowiada się w wywiadach za obecną władzą.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak