Szanse na kompromis między USA a Chinami 50/50.
(aktualizacja )
Znów groźby, tym razem dla Europy
Wczoraj wieczorem mocno popsuły się nastroje w Europie. A wszystko wskutek informacji z Departamentu Handlu USA o tym, że chcą wprowadzić cła na import samochodów z Europy. Co ciekawe z tych obostrzeń celnych miałyby być zwolnione auto np. z Meksyku czy Kanady. Temat ten zapewne powróci po szczycie G20 i może mieć podażowy wpływ na euro. Zresztą było widać reakcję już wczoraj gdzie kurs EUR/USD spadł poniżej 1,13.
Rozejm czy eskalacja konfliktu
Głównym tematem dla rynków nadal pozostaje kwestia rozmów USA z Chinami na szczycie G20, który odbędzie się w ten weekend w Argentynie. Spotkanie obu prezydentów odbędzie się dopiero w sobotę więc ewentualna reakcja na rynkach będzie miała miejsce już po weekendzie. Póki co trudno oszacować jak rozmowy przebiegną, co chwila docierają jakieś nowe doniesienia a każda ze stron chce wypracować swój bufor bezpieczeństwa. Pozostaje pytanie czy Państwo Środka będzie skłonne iść na ustępstwa i czy to wystarczy by Trump nie podjął decyzji o zwiększeniu ceł z 10 na 25%.
Powell pod presją rynków i swojego prezydenta
Dzisiaj kluczowe dla rynków i dolara powinno być wystąpienia prezesa Fed o 18. Od pewnego czasu inwestorzy mocno wątpią w dalsze zacieśnianie monetarne w USA. Podwyżka stóp w grudniu to raczej pewnik, większe wątpliwości pojawiają się w kontekście choćby marcowej podwyżki. Jak to często bywa atmosferę mocno podgrzał Trump twierdząc, że na ten moment nie jest zadowolony z Powella. Owszem szef Fed nie powinien absolutnie zważać na te słowa i prowadzić politykę monetarną według własnych reguł. Tylko właśnie pojawia się pytanie czy prezes widzi dalszy sens zacieśniania monetarnego. Kolejne wypowiedzi członków Fed były dość lakoniczne i raczej dotyczyły tylko roku 2018.
Dolar mimo wszystko mocniejszy do euro
Mimo to dolar umacnia się do euro. Z jednej strony to konsekwencja zagrożenia wprowadzeniem ceł na import aut z Europy o której wspominaliśmy. Z drugiej strony brakuje pozytywnych informacji ze strefy euro. Do tego końcówka roku na naszym kontynencie prawdopodobnie odbędzie się pod znakiem sporego chaosu w związku z odrzuceniem w brytyjskim parlamencie porozumienia z UE. Niepewność polityczna z tym związana może położyć się cieniem na wskaźnikach makro. W takiej sytuacji trudno o odreagowanie na euro.
Zadziwiająca odporność złotówki
Na krajowej walucie względny spokój, choć widać lekkie osłabienie. Największe straty zloty notuje do dolara, który przebił poziom 3,80. Mimo delikatnych strat i tak krajowa waluta trzyma się mocno. Wspomnieć należy choć wzrost napięcia przed spotkaniem grupy G20 czy rozwijającym się niepokojąco konfliktem na linii Rosja-Ukraina.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę