Szereg pytań do prezes Fed. Ciekawe odczyty inflacji z Wielkiej Brytanii.
(aktualizacja )
Realizacja zysków na dolarze
Dzisiejszy dzień mija pod znakiem oczekiwania na wystąpienie Janet Yellen. Od wczoraj dolar zyskiwał na wartości, widocznie inwestorzy stwierdzili, że padną kolejne jastrzębie głosy. Dzisiaj jednak sytuacja się nieco zmieniła i raczej widać realizację zysków na amerykańskiej walucie. Niemniej jednak warto zwracać uwagę na poszczególne odpowiedzi prezes Fed. Termin podwyżki stóp nie padnie, ale ciekawe mogą być stwierdzenia na temat polityki fiskalnej czy choćby inflacji.
Prezes Fed i trudne zadanie
Niewykluczone, że padnie pytanie o zbyt silnego dolara, szczególnie, że było o to szereg głosów z administracji nowego prezydenta. Wydaje się jednak, że głównym zadaniem prezes Fed będzie nie wskazanie konkretnego kierunku, przed marcowym posiedzeniem, nowymi projekcjami i konferencją. W końcu do tego czasu mogą się pojawić już nowe plany zmiany podatków przedstawione przez administrację Trumpa.
Rysa na idealnej administracji
EUR/USD nie jest już poniżej 1,06 a w okolicach 1,630. Z pewnością lekki odwrót od dolara ma miejsce na skutek dymisji doradcy ds. bezpieczeństwa w USA. Pokazało to, że wcale administracja nowego prezydenta nie jest aż taka idealna.
Inflacja powodem przeceny funta
Na rynki napłynął jednak w dniu dzisiejszym szereg danych makro. Zaskoczyły szczególnie dane o inflacji producenckiej z Wielkiej Brytanii. Odczyty były wyższe od prognoz, a wzrost cen czynników produkcji o 20,5% r/r może robić wrażenie, prognozy zakładały 2 pkt mniej. Trzeba jednak pamiętać, że funt w ostatnim czasie został sporo przeceniony, co miało swoje przełożenie. Niższe od prognoz okazały się za to wskazania inflacji konsumenckiej. Był to pretekst do przeceny funta gdyż oddala to scenariusz podwyżki stóp przez BoE. Sam wzrost czynników produkcji takich działań przez bank centralny nie zdeterminuje.
PKB zaskakuje
Jeżeli chodzi o krajowy rynek to złotówka powróciła do wzrostów. Z pomocą przyszedł GUS, który zaprezentował świetne dane o PKB. Dane były wyraźnie lepsze od prognoz, PKB w IV kwartale wyniósł 2,7%. Publikacje potwierdzają, że od listopada mamy do czynienia znów z lekkim ożywieniem w krajowej gospodarce. Aż takim zaskoczeniem to może nie jest bo wcześniejsze wskaźniki również o tym informowały. Efekt jest taki, że inwestorzy zapomnieli o obniżce prognoz wzrostu przez KE i tym samym EUR/PLN jest znów poniżej 4,30.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę