Strona główna > Komentarze walutowe > Co z tą polityką monetarną?

Co z tą polityką monetarną?

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Niezdecydowanie inwestorów w kontekście dolara przed posiedzeniem Fed. Czy amerykańska władza monetarna ma tyle odwagi, by zaryzykować i zakomunikować zmiany w prowadzonej polityce? Gatnar z RPP krytykuje profesora Glapińskiego. Z kolei inny członek Rady chce podwyżki stóp już teraz o 15 p.b. Złoty nadal traci, dzisiaj odpowiada za to niższa inflacja CPI. 

Tryb oczekiwania

Na głównych parach z amerykańskim dolarem nie widzimy wielkiego przełomu, a raczej włączony tryb oczekiwania przed jutrzejszym posiedzeniem Fed. Z jednej strony pojawiają się głosy, że FOMC niejako musi coś zrobić i zakomunikować rynkom, że zmiany w polityce monetarnej muszą nastąpić w obliczu inflacji. Z drugiej strony jednak część analityków twierdzi, że Fed nie będzie miał tyle odwagi, by coś na ten moment zmieniać, obawiając się nerwowej reakcji rynków. Bez wątpienia takowa mogłaby nastąpić, bo nie do końca wśród inwestorów panuje wiara, że koniec ultra luźnej polityki monetarnej jest blisko końca. Biorąc pod uwagę to, jaką prorynkową osobą jest szef Fed, trudno się spodziewać, że będzie chciał namieszać. 

EBC również o łagodnej polityce

Efekt oczekiwania jest taki, że na parze EUR/USD obserwujemy bardzo wąskie pasmo wahań z delikatną tendencją w górę. I to mimo tego, że pojawiły się bardzo gołębie głosy od dwóch członków EBC, którzy w klarowny sposób dali do zrozumienia, że luźna polityka musi trwać, bo wzrost gospodarczy jest nadal niepewny. Trudno się dziwić takiemu stanowisku, podwyżka stóp procentowych w tym momencie mogłaby niejako postawić pod ścianą niektóre kraje Europy, które miałyby problem ze spłatą swoich olbrzymich zobowiązań. W końcu nie od dziś wiemy, że kraje strefy euro i nie tylko jako receptę na kryzys znalazły sobie w programach fiskalnych, które wpływają negatywnie na deficyty budżetowe. 

Odmienne poglądy

W jak trudnym położeniu obecnie znajdują się banki centralne, niech świadczą kolejne wypowiedzi ich członków. W rodzimym RPP wyraźnie widać, jak różnią się w swoich poglądach konkretne osoby. Eugeniusz Gatnar skrytykował prezesa NBP za jego wypowiedzi w sprawie charakteru inflacji. Nie zgadza się on z teorią większości członków Rady, że ma ona charakter podażowy. Według Gatnara choćby ceny surowców rosną, bo jest na nie olbrzymi popyt, więc gdzie tu charakter podażowy? Do tego dodał, że nie widzi argumentów za tym, że wzrost cen w Polsce ma charakter przejściowy. Póki co ten głos rozsądku z Rady jest jednak odosobniony, a szkoda, bo można w nim znaleźć sporo racji. 

Hardt o podwyżce stóp

Inny z członków Rady nie zabiera głosu w sprawie inflacji, ale jest zdania, że podwyżka stóp w Polsce w tym momencie o 15 p.b. byłaby czymś normalnym. Jak twierdzi Łukasz Hardt, podniesienie teraz kosztu pieniądza mogłoby być minimalne, a jeśli będziemy za długo czekać, to skala będzie znacznie wyższa. Mimo wszystko te jastrzębie glosy w RPP to nadal zdecydowana mniejszość, więc i o decyzje o zmianie luźnej polityki polityki monetarnej będzie ciężko. 

CPI jednak niższa

Na krajowej walucie widzimy pogłębianie się trendu wzrostowego, który został zapoczątkowany od piątku. EUR/PLN jest bliski dotarcia do poziomu 4,53, USD/PLN do 3,74. Bez wątpienia swoje trzy grosze do osłabienia krajowej waluty dołożyły dzisiejsze dane na temat CPI. Wzrost cen konsumenckich wyniósł 4,7%, podczas gdy prognozy wynosiły 4,8%. To kolejny argument dla naszej RPP, że inflacja może mieć charakter przejściowy i właśnie obserwujemy jej szczyt. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak