Strona główna > Komentarze walutowe > Trójka trwalsza niż ze spiżu

Trójka trwalsza niż ze spiżu

Autor: Krzysztof Adamczak

Trwa dostosowywanie się rynków do nowej (starej) rzeczywistości. Inwestorzy porzucili już nadzieje na marcową obniżkę stóp, odwracają się od majowego terminu, a i na czerwcowym pojawiają się pierwsze rysy. GUS namieszał w odczycie PKB. Całkiem sporo pozycji w kalendarzu makro. 

Nie taka niespodziewana uporczywość

Rynek wiązał ogromne nadzieje, co do wczorajszego odczytu inflacji w USA. Świadczyły o tym predykcje analityków, którzy trochę życzeniowo przewidywali zwolnienie dynamiki cen do poziomu 2,9%. Trochę wbrew logice była ogromna różnica między tym rezultatem a wynikiem z trójką z przodu. Pierwsza fala dezinflacji rozbiła się właśnie na murze 3% i już wtedy członkowie FOMC głośno wyrażali obawy o uporczywości tego pułapu. Wczoraj mieliśmy już trzecie podejście do sforsowania tej tamy i po raz kolejny inflacja w Stanach wszystkich rozczarowała. O tym, jak duże emocje towarzyszyły wtorkowym odczytom, świadczy reakcja na wykresach. Kurs eurodolara dynamicznie zleciał z 1,0785 $ do okolic 1,07 $. Wiąże się to ze zmianą oczekiwań co do przyszłych działań Rezerwy Federalnej. Temat marcowej obniżki wydaje się bezpowrotnie pogrzebany. Majowy start luzowania kosztu pieniądza rynek wycenia już tylko na 37%, choć jeszcze tydzień temu było to dwa razy więcej. Wciąż broni się czerwcowa perspektywa, jednak i tu widać niepewność. Szanse na utrzymanie obecnych stóp jeszcze tydzień temu wynosiły ledwie 1%, teraz jest to już 25%.

Rozhuśtane PKB

Umocnienie dolara pogrążyło złotego, ten stracił od wczoraj 4 grosze wobec euro i 6 groszy do amerykańskiej waluty. Tym samym na USDPLN doszliśmy do linii szyi w formacji głowy z ramionami. Realizacja tego scenariusza, czyli pokonanie pułapu 4,06 zł, powinno skutkować kolejną kilkunastogroszową przeceną złotego. Sytuacji nie zmieniła dzisiejsza publikacja GUS-u o dynamice PKB. Ta była słodko gorzka, z jednej strony wynik roczny był trochę niższy niż spodziewany, z drugiej udało się uniknąć minusa w kwartalnej skali. Dodatkowo wynik po odsezonowaniu wyniósł 1,7%, co jest mocno pozytywnym zaskoczeniem. Należy pamiętać jednak, że dzisiejszy odczyt to jest tak zwany szybki szacunek i liczby te mogą się jeszcze pozmieniać. Pełny raport poznamy ostatniego dnia miesiąca.

Intensywny dzień

Gdzieś w tle rozważań o poczynaniach FEDu mamy dziś całkiem sporo odczytów z innych rynków. Norwegowie wciąż utrzymują się po pozytywnej stronie dynamiki PKB – z jednej strony mamy całkiem niezły wynik 1,5%, z drugiej po wyjęciu ropy i gazu pozostaje tylko 0,2%. W Wielkiej Brytanii wbrew obawom analityków inflacja utrzymała się na poziomie 4%. Mniej powodu do optymizmu mają Węgrzy, u których PKB rozczarowało, utrzymując zerowy wzrost w ostatnim roku. Warto zwrócić uwagę na odczyt produkcji przemysłowej w strefie euro. Ta wreszcie wybiła się powyżej zera i wyniosła 1,2%. Korekcie w górę uległ też poprzedni wynik. W późniejszych godzinach będziemy mogli wysłuchać serii przemówień bankierów centralnych. Występować będą Andrew Bailey z Banku Anglii, Joachim Nagel z EBC oraz Michael Barr z FEDu.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak