Strona główna > Komentarze walutowe > Trudne czasy dla walut rynków wschodzących

Trudne czasy dla walut rynków wschodzących

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Dolar liderem wzrostów

Wydarzeniem ostatnich godzin są z pewnością ruchy notowane na głównej parze walutowej świata. Tak nisko kurs EUR/USD nie był niemal od roku spadając w okolice 1,15. Dolar nie jest tylko w tej parze mocniejszy, zyskuje znacznie również do franka, funta.

Fundamenty wspierają

Nie można się dziwić takim ruchu patrząc choćby przez pryzmat polityki pieniężnej. Fed jest na stabilnej drodze zacieśniania monetarnego podczas gdy gospodarki państw strefy euro czy też Wielka Brytania mają swoje problemy i z takimi ruchami muszą jeszcze poczekać.

Agresywna polityka Trumpa również na plus

Swoje trzy grosze dokłada też agresywna polityka handlowa Trumpa. Nadal trwa wymiana ognia szczególnie między USA a Chinami. Państwo Środka jeszcze się broni i odpowiada również nakładanymi cłami ale prezydent Stanów nie zamierza negocjować. Jest spora obawa na rynku o to, że wytoczone zostaną coraz większe działa. I również to w ostatnim czasie sprzyja amerykańskiej walucie. Inwestorzy w sytuacji zamieszania wykorzystują dolara jako bezpieczną przystań. Ma to sens gdyż rentowność amerykańskich obligacji jest dość wysoko. I tak naprawdę każde czynniki czy negatywne czy pozytywne działają na plus dla dolara. Wynika to z tego, że USA jest na ten moment najmocniejszą gospodarką i nawet jak sytuacja w strefie euro się poprawi to nie na tyle by ten proces zmienić.

Bez przełomu ale kilka ciekawych kwestii

Posiedzenie bankierów centralnych w Sintrze przełomu nie przyniosło. Z ciekawostek warto jedynie zwrócić uwagę na to, że członkowie EBC coraz bardziej zwracają uwagę na niepokój związany z wojną handlową. Może się okazać, że agresywna polityka USA wywrze negatywny wpływ na wzrost gospodarczy i tym samym zniweczy cały program QE, który miał go wspierać w poprzednich latach.

Już tylko 6-3

Dzisiaj natomiast mogło zaskoczyć posiedzenie Banku Anglii. Parametry polityki pieniężnej pozostały bez zmian natomiast rozkład głosów przyniósł niespodziankę. Zwiększyła się liczba jastrzębi w BoE co od razu przełożyło się na wzrost spekulacji co do podwyżki stóp w przyszłości i umocniło nieco funta.

W defensywie

Krajowa waluta pozostaje pod silną spadkową wynikającą z rosnącej siły dolara. EUR/PLN notuje kilku miesięczne maksima notując 4,33. Również wysoko pozostaje USD/PLN i tutaj jesteśmy na poziomach niewidzianych od roku. Sytuacja walut krajów wschodzących nie wygląda najlepiej. Zloty na ten moment pozostaje bez argumentów by odreagować. RPP pozostaje gołębie a do tego gospodarka również ma swoje słabości. Szczególnie silne uzależnienie od zagranicznych inwestorów może się okazać zgubne w przypadku wycofywania środków. Mały plusik można jedynie postawić przy sprzedaży detalicznej, która utrzymuje się na stabilnym wysokim poziomie.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak