Strona główna > Komentarze walutowe > Trump i nowa polityka negocjacji

Trump i nowa polityka negocjacji

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Póki co tylko słowa

Prezydent USA znów postanowił przypomnieć rynkom jaki potrafi być nieprzewidywalny. Oczywiście za pomocą twittera znów pogroził palcem stronie chińskiej, że jest gotów wprowadzić nowe cła na pozostały import, a także zwiększyć z 10 na 25% cła na towary, które już są objęte sankcjami.

Porozumienie jednak daleko

Oczywiście nie byłoby nic w tym dziwnego skoro wojna handlowa mocno przeciąga się w czasie i tak naprawdę brakuje rozwiązania. Z tym, że prezydent USA jeszcze w piątek za pomocą swojego ulubionego narzędzia komunikacji sygnalizował, że jest postęp w negocjacjach i do porozumienia blisko.

Chiny póki co bez odpowiedzi

Trudno jednoznacznie określić co się zmieniło na rynkach finansowych by odwrócić  nastawienie o 180 stopni. Wygląda na to, że Trump chce znów być agresorem i wywrzeć większą presję by ugrać jeszcze więcej. Problem w tym, że moment w świecie finansów jest taki, że dane makro nieco odsunęły scenariusz recesji na świecie. Stąd również i strona chińska może odpowiedzieć agresywnym tonem bo na ten moment może czuć się mocna. Póki co odpowiedzi władz Państwa Środka nie ma.

Ryzyko zerwanie rozmów bliższe niż się wydaje

Ryzyko eskalacji konfliktu oczywiście popsuło mocno nastroje na rynkach w efekcie na czerwono mienią się niemal wszystkie parkiety giełdowe a w centrum uwagi inwestorów są waluty uznawane za bezpieczne. Sytuacja na ten moment nieco się uspokoiła, najgorszym obecnie scenariuszem jest całkowite zerwanie negocjacji. Wydaje się to mało prawdopodobne gdyż stawka porozumienia jest naprawdę wysoka. Z tym, że Pekin by zachować swój status mocarstwa mogą jedynie odpowiedzieć równie ostro. Nie mówiąc już o dalszych krokach Trumpa, który wielokrotnie już udowodnił, że uporządkowane negocjacje to nie jego styl.

Pokaz odporności na czynniki zewnętrzne

Dość spokojnie zamieszanie z rana przebiega na złotym. Blisko 2 groszowy wzrost EUR/PLN został szybko odrobiony. Również i CHF/PLN zachowuje się bardzo spokojnie. Może to sygnalizować, że polska waluta pozostaje odporna na kwestie wojny handlowej USA z Chinami i większa przecena nie jest scenariuszem bazowym. Niemniej jednak warto śledzić doniesienia z obydwu zwaśnionych stron.

PMI i członkowie Fed

W kalendarzu dzisiaj nieco w cieniu tweeta Trumpa pojawiły się odczyty PMI dla usług i przemysłu dla krajów strefy euro i zbiorczy. Niemal w komplecie dane pozytywnie zaskoczyły i były lepsze od prognoz. Nie są one zaskoczeniem gdyż optymizm mógł powrócić skoro twarde dane okazywały się lepsze a światowe spowolnienie odsunięte w czasie. Z tym, że jeśli konflikt znów wróci w pełnej krasie to kolejne PMI będę rozczarowaniem. Poza tym warto zwrócić uwagę na wystąpienia członków Fed dzisiaj po południu.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak