Strona główna > Komentarze walutowe > Trumpowi podobają się wzrosty na giełdach

Trumpowi podobają się wzrosty na giełdach

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Optymizm nadal, ale są oznaki wątpliwości

Rynkowy optymizm w ostatnich dniach napędzał temat porozumienia w kwestii handlu między USA a Chinami. Szczególnie istotnym faktem było to, że oba państwa mają stopniowo wycofać się z wprowadzonych wcześniej stawek celnych. Informacja ta jeszcze bardziej wzmożyła aktywność inwestorów by lokować środki w ryzykowne aktywa. 

Prezydent USA nie chce popsuć rajdu ryzyka

Wiemy jednak jak negocjacje w wojnie handlowej przebiegają, tzn co chwila mamy huśtawkę nastrojów. I nie inaczej było tym razem. Wczoraj przecieki z administracji rządowej Trumpa zasugerowały, że temat odejścia od ceł nie jest przesądzony, gdyż prezydent USA jeszcze się zastanawia. Do tego przesuwanie terminu podpisania porozumienia również zasiało niepewność. Niemniej jednak, trzeba zauważyć, że rajd ryzyka jedynie się zatrzymał a nie obserwujemy odwrotu od tych aktywów. To też ważna informacja sugerująca, że może być to tylko przystanek a po kolejnych dobrych newsach znów zobaczymy ruchy na północ na giełdach. 

Zaskakujący rozkład głosów

Wczoraj w końcu oderwaliśmy się od tematu brexitu w Wielkiej Brytanii. Dlatego, że swoje posiedzenie miał Bank Anglii. Większością głosów 7-2 stopy pozostały bez zmian. Co ciekawe dwóch członków głosowało za obniżką stóp. M.in. dlatego brytyjska wczoraj dość sporo straciła na wartości. Swoje trzy grosze dołożył też szef BoE, który sugerował słabe perspektywy dla wzrostu gospodarczego na Wyspach. W efekcie wzrosło prawdopodobieństwo obniżki stóp na początku przyszłego roku do około 50%. 

W teorii złamane wsparcie 

Niewiele też dzieje się na EUR/USD. Teoretycznie złamane zostało wsparcie na poziomie 1,1050 i kurs osunął się w okolice 1,1030 ale wydaje się, biorąc pod uwagę jak mozolny był to ruch, że z ostatecznym wyrokiem trzeba poczekać. Oczywiście niewykluczony jest ruch na południe w kierunku minimum z początku października ale by tak się stało potrzeba jakiś konkretnych wydarzeń czy danych makro. Dzisiaj takowe nie napłyną więc scenariuszem bazowym do końca dnia pozostaje dryfowanie w tych okolicach. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak