Strona główna > Komentarze walutowe > USA vs reszta świata

USA vs reszta świata

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Odpływ kapitału z rynków wschodzących

Na rynkach nadal widoczna jest presja na aktywa rynków wschodzących. Z jednej strony to pokłosie nerwowej atmosfery na rynkach i niepewności. Z drugiej mocniejszego dolara po rekordowo wysokim odczycie indeksu ISM.

Dwie podwyżki

Wczorajsze dane z USA nieco uspokoiły inwestorów, którzy spodziewali się zahamowania dobrej passy twardych odczytów makro. Można powiedzieć nawet nieco inaczej, że grający na osłabienie amerykańskiej waluty oczekiwali na słabsze dane by nieco zarobić. Nic takiego jednak nie miało miejsca a indeks ISM pokazał stabilną sytuację w przemyśle. Wydaje się więc, że dwie podwyżki stóp przez Fed w tym roku są niemal pewne.

Lider jest tylko jeden

Wyśmienity stan gospodarki USA wyróżnia się na tle świata gdzie w większości krajów co chwilę pojawiają się sygnały słabnącej koniunktury. Choćby dzisiaj PMI z Chin, który okazał się dużo słabszy. Widać więc, że kolejne odsłony wojny handlowej uderzają w Państwo Środka. Ożywienia w Europie również próżno szukać, a przy niepewnej sytuacji Włoch presja na euro będzie narastać.

Złoty słabnie bo słabnie cały sektor

Stąd mocny dolar jako bezpieczna lokata kapitału w tym momencie jest zupełnie uzasadniony. Utrzymująca się presja na rynki wschodzące uderza w złotego. Fakt w grupie EM większe kłopoty mają Turcja, Argentyna czy ostatnio RPA. EUR/PLN momentami podchodził dzisiaj już pod granice 4,33 i ma jeszcze pole do 2-3 groszowego wzrostu.

Zmiana retoryki nieuzasadniona

Nie wydaje się by dzisiejsze posiedzenie RPP może coś zmienić w kwestii krajowej waluty. Stopy pozostały bez zmian a czekamy na konferencję prasową prezesa. Scenariuszem bazowym pozostaje utrzymanie retoryki a więc pozostawienie stóp na obecnym poziomie do końca 2020 roku.

Niby dobrze a jednak coś nie tak

Dane o sprzedaży detalicznej z Polski pokazują dość niepokojący trend. Wynik 7,7% sam w sobie jest dobry ale pokazuje, że Polacy niemal w całości konsumują wzrost wynagrodzeń. Wynik był najwyższy w całej Unii. Absolutnie nikt w tym momencie nie myśli o oszczędzaniu. W obecnym momencie dramatu nie ma, ale jeśli PKB nagle wyhamuje, a to jest niemal pewne to zaczną się generować problemy. Jak pokazał PMI z tego tygodnia hamowanie gospodarki nie jest odległym tematem.

RPP i członkowie Fed

Dzisiaj jeszcze na rynkach poza konferencją prezesa RPP kilka ciekawych pozycji z USA. O 14.30 dane o bilansie handlowym. Później szereg wystąpień członków Fed.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak