Strona główna > Komentarze walutowe > Weryfikacja obietnic Trumpa przez rynki. Złoty nadal w ofensywie mimo pogorszenia sentymentu.

Weryfikacja obietnic Trumpa przez rynki. Złoty nadal w ofensywie mimo pogorszenia sentymentu.

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

IFO nie zaskoczył

Dzisiejszy kalendarz makro nie zawiera żadnych istotnych publikacji. Wyjątek stanowił odczyt indeksu Ifo z Niemiec ale po bardzo dobrych odczytach PMI inwestorów nie zaskoczył dobry wynik. Euro i tak pozostaje walutą mocną szczególnie w notowaniach do dolara amerykańskiego.

Porażka Trumpa

Fiasko wycofania ustawy Obamacare przez Republikanów i wprowadzenie nowej ustawy zdrowotnej wywołał sporą reakcję na dolarze. W piątek co prawda większych emocji to nie wywołało ale za to dzisiaj EUR/USD otworzył się z luką wzrostową. W szczycie zanotowaliśmy już poziom ponad 1,0870 tak wysoko kurs nie był od grudnia.

Republikanie biorą się do roboty

Mimo, że w weekend Republikanie próbowali ratować głosy wyborców i uciekające poparcie mówiąc o początku intensywnych prac nad ustawą o podatkach, to inwestorów nie zdołali przekonać. Po pierwsze w tym momencie wszyscy wątpią w możliwość przeprowadzenia szybkich zmian. A dwa wprowadzenie ustawy zdrowotnej miało przynieść oszczędności, a tym samym zmniejszyć koszty wprowadzenia ustawy podatkowej. Może się więc pojawić znów grupa Republikanów, która na zwiększenie deficytu się nie zgodzi. Podsumowując w tym momencie inwestorzy pozostaną sceptyczni i dość ostrożnie będą podchodzić do zajmowania krótkiej pozycji na EUR/USD.

Polska waluta nadspodziewanie dobrze

Mimo takich zawirowań w największej gospodarce świata nasza rodzima waluta radzi sobie bardzo dobrze. I to w sytuacji gdy apetyt na ryzyko nieco się zmniejszył. Widać to po zachowaniu EUR/CHF, który był znów poniżej 1,07 a więc ucieczkę do bezpiecznych przystani można zauważyć. Widocznie inwestorzy doszli do wniosku, że bieżące problemy USA spowodują mniejsze tempo zacieśnianie polityki monetarnej w tym kraju. Spadki rentowności obligacji za oceanem powoduje większą atrakcyjność instrumentów dłużnych w krajach rozwijających się. Tylko trzeba pamiętać, że to takie stąpanie po cienkim lodzie, bardzo łatwo w tej sytuacji o pogorszenie sentymentu i gwałtowne osłabienie złotego. Tym bardziej, że fundamenty w średnim terminie przemawiają za dolarem.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak