Strona główna > Komentarze walutowe > Widoczna poprawa globalnych nastrojów

Widoczna poprawa globalnych nastrojów

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Furmańczak

Dzisiejszą sesje główne indeksy rozpoczęły od wzrostów. Giełdy w Londynie, Francji i Niemiec zyskują ponad 2%. Wymazały tym samym niemal w całości poniedziałkowe straty. Na sporym plusie, 2,7% był Japoński Indeks Nikkei. Kraj Kwitnącej Wiśni opublikował dziś gorsze dane makro na temat produkcji przemysłowej, wypadły one na poziomie 0,2% r/r, natomiast konsensus zakładał 1,8% r/r. W efekcie jen osłabił się w stosunku do dolara o 0,4% do poziomu 120,23. Gorsze dane przy ciągle niskiej inflacji zwiększają obawy o wejście kraju w recesję. Nie wykluczone, że Bank Japonii będzie rozważał kolejną stymulację monetarną, co przełoży się na dalsze osłabienie jena.

EURUSD porusza się w niewielkim obszarze zmienności. Aktualnie jej kurs wynosi 1,1223 czyli 0,3% niżej niż wczorajsze zamknięcie. Nieco gorsze dane makro z Niemiec nie zwiększyły zmienności głównej pary. Niemiecka stopa bezrobocia pozostała na tym samym poziomie tj. 6,4%, natomiast sprzedaż detaliczna r/r spadła z zakładanych 3,3% do 2,5%.

Z Wielkiej Brytanii poznaliśmy dziś informacje odnośnie PKB, dane rok do roku były minimalnie niższe niż konsensus i wyniosły 2,4%, natomiast kwartał do kwartału były już zgodne oczekiwaniami tj. 0,7%. O 11:00 opublikowano gorszy niż zakładano wskaźnik inflacji dla Eurolandu, osiągnął on poziom -0,1% wobec założeń na poziomie 0,0%. Średnia stopa bezrobocia w krajach Strefy Euro wyniosła 11% przy prognozach na poziomie 10,9%.

Przed nami jeszcze ważne dane dotyczące zmiany pozarolniczego zatrudnienia z USA (raport ADP), który poznamy o 14:15. O 15:45 mamy indeks Chicago PMI. O godz. 21:00 przemawia prezes Fed Janet Yellen. W nocy z środy na czwartek zostanie podany Indeks Tankan dal przemysłu oraz usług. Odbędzie się również seria publikacji PMI dla poszczególnych krajów:

  • 3:35 Japonia
  • 3:45 Chiny (ze względu na Święto Narodowe, giełda zostanie zamknięta do środy włącznie)
  • 9:00 Polska i Węgry
  • 9:50 Francja
  • 9:55 Niemcy
  • 10:00 Strefa Euro
  • 10:30 Wielka Brytania
  • 15:45 USA.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak