Strona główna > Komentarze walutowe > Włochy idą na “wojnę” z UE

Włochy idą na “wojnę” z UE

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Temat Italii cały czas numerem jeden

Zawirowania wokół włoskiego budżetu cały czas są tematem przewodnim dla rynków. Tym bardziej, że kolejne wypowiedzi przedstawicieli rządu Italii czy też unijnych decydentów jeszcze bardziej podgrzewają atmosferę. Po samych wyborach we Włoszech było wiadomo, że problemy się pojawią.

Lepiej bez euro czy z euro

Eurosceptyczny charakter ugrupowań rządzących był jednak lekko schowany. Stąd nie można dziwić się, że pojawiły się głosy z Półwyspu Apenińskiego choćby o powrocie do liry z ust szefa tamtejszej Komisji Budżetowej. Stwierdził on również, że w przypadku rezygnacji z wspólnej waluty deficyt mógłby być jeszcze większy i wynieść nawet 3,1%. Skąd takie obliczenia tego nie wiadomo ale słowa te na pewno Komisji Europejskiej się nie spodobały. Co najgorsze w tym konflikcie to kwestia prezentacji szczegółów budżetu Komisji Europejskiej dopiero 15 października. Czasu więc do spekulacji i wzajemnych ataków jest całkiem sporo.

EUR/USD na ważnym wsparciu

Wspólna waluta ma więc znów pod górkę. EUR/USD szybko schodzi do granicy 1,15 gdzie mamy dość solidne wsparcie. Strefa jest dość istotna jeśli więc nastąpi jej złamanie główna para walutowa świata szybko zejdzie nawet do 1,13. Identyczną sytuację mieliśmy przy kryzysie w Turcji. Niestety dopóki żadna inna sprawa nie przyciągnie inwestorów to możemy być świadkami powtórki i tym samym trwania awersji do ryzyka.

Risk-off w pełnej krasie

Doskonale to widać dzisiaj, na giełdach dominuje czerwień a pierwszym wyborem inwestorów są aktywa uznawane za bezpieczne a więc jen japoński i frank szwajcarski. W odwrocie jest również polski złoty. Największe straty oczywiście notuje do dolara gdzie kurs już jest w okolicach 3,73. EUR/PLN powraca na poziom 4,30.

Szef Fed w centrum uwagi

Dzisiejszy dzień nie obfituje w wiele publikacji. Najważniejszym wydaje się wystąpienie szefa Fed Powella o 18.00. O 11 poznaliśmy dane na temat PPI ze strefy euro. Wyższe wskazania inflacji nie wpłynęły jednak w żaden sposób na wspólną walutę.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak