Włosi próbują załagodzić konflikt z UE
(aktualizacja )
Nie tędy droga, pomysł jest ale…
Kolejny dzień na rynkach odbywa się pod dyktando tematu Włoch. Tym razem jednak napłynęły nieco lepsze informacje. Przynajmniej się tak wydawało. Włoski rząd nieco tylko się ugiął przed unijnymi decydentami i zrewidował szacunki deficytu budżetowego w kolejnych latach.
Sprytny włoski plan
Tyle tylko, że niższy deficyt rząd Italii zamierza wprowadzić od 2020 roku i to tylko nieznacznie go obniżając. Oczywiście te informacje nikogo nie przekonują, tym bardziej, że nie podane zostały żadne sposoby ograniczenia wydatków bądź też drugiego sposobu czyli wzrostu przychodów. Może się więc okazać, że koalicja rządząca Włoch zastosowała sprytny chwyt czyli podniosła perspektywy wzrostu. Wydaje się jednak, że już wzrost za 2017 na poziomie 1,6% był maksymalnym pułapem włoskiej gospodarki. A według różnych źródeł rząd Italii zakłada wynik w roku 2021 na poziomie 1,7%.
UE tak łatwo nie uwierzy
Można więc powiedzieć, że nieco egzotyczna koalicja próbuje załagodzić konflikt z UE tylko marketingowymi hasłami. I nie ma się co dziwić w końcu obietnice wyborcze trzeba jakoś spełniać. Tyle tylko, że nikt z Komisji Europejskiej w to nie uwierzy w te wyliczenia. Jest więc spore ryzyko, że koalicja rządząca w Italii po prostu się rozpadnie. Nie da się łączyć rozdawnictwa społecznego z niskim wzrostem gospodarczym.
Chwilowe wzrosty EUR/USD
Jest to krótka droga do wzrostu i tak wysokiego zadłużenia. Jak to często bywa na rynku walut reakcja pozytywna inwestorów była tylko chwilowa. EUR/USD początkowo wzrósł nawet do 1,16 po dłuższej chwili jednak euforia minęła i nastąpił spadek w okolice 1,1540. I to już była prawidłowa reakcja bo problem Włoch nadal jest poważny a zagrożenie dla strefy euro cały czas realne.
Bez przełomu
Dzisiaj odbywa się posiedzenie RPP w Polsce. Zgodnie z oczekiwaniami stopy pozostały na niezmienionym poziomie. O 16.00 odbędzie się konferencja prezesa RPP ale niemal wszyscy ekonomiści nie oczekują zmiany podejścia do polityki pieniężnej.
Kalendarz makro na popołudnie
Dzisiaj też jeszcze kilka ważnych danych z USA. O 14.15 raport ADP z rynku pracy, który często prognozuje jakie mogą być odczyty z rządowego oficjalnego raportu w piątek. O 16 poznamy indeks ISM. Dolar ma szansę więc znów zyskać tym bardziej, że ostatnio dane cały czas pozytywnie zaskakują w odróżnieniu od tych z Europy. Nie wykluczony jest test wsparcia na EUR/USD na poziomie 1,15.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę