Strona główna > Komentarze walutowe > Wszystkie oczy znów zwrócone na Trumpa

Wszystkie oczy znów zwrócone na Trumpa

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Trump grozi ocleniem całego importu z Chin

Cła na Państwo Środka w kwocie 200 mld USD nadal nie zostały wprowadzone. Prezydent USA późnym popołudniem powiedział, że ich wprowadzenie może nastąpić bardzo szybko. Co oznacza, że póki co tego tematu używa tylko jako straszaka i czeka na reakcję Chin. W kolejnych zdaniach mocno jednak zaostrzył ton mówiąc, że pozostały import w kwocie 267 mld USD jest również gotowy do oclenia. Waszyngton cały czas zarzuca Chinom nieuczciwe praktyki handlowe i kradzież amerykańskich technologii.

Chiny absolutnie nie wymiękają

Państwo Środka nie zamierza jednak oddawać pola i również w agresywnym tonie odpowiadają na słowa Trumpa. Wydaje się więc, że cła na 200 mld USD szybko zostaną wprowadzone z tym, że spotkają się z ripostą chińskich władz. Tym bardziej odwagi by odpowiedzieć na kolejne cła dodają twarde dane makro. W sierpniu deficyt w handlu USA z Chinami urósł o kolejne 3 mld USD. W całym roku 2018 mamy już wzrost o 15%. Wydaje się więc, że działania Trumpa na ten moment nie przynoszą spodziewanych efektów. To tylko może rozwścieczyć prezydenta USA i w niedalekiej przyszłości objęty cłami będzie cały import z Chin.

Tydzień pod znakiem EBC i Banku Anglii

W czwartek poznamy decyzje dwóch kluczowych banków centralnych. Decyzja obu instytucji w sprawie parametrów polityki pieniężnej nie powinna przynieść żadnych zmian. Wielka Brytania cały czas ma problemy z płynnym wyjściem z UE. I właśnie problemy z Brexitem BoE uważa za główne zagrożenie. Stąd zarówno stopa procentowa jak i wartość skupu aktywów do momentu zakończenia rozmów z UE powinny pozostać bez zmian. W wypadku EBC istotna może być konferencja Draghiego. Przecena walut krajów wschodzących związana z pogorszeniem parametrów gospodarki musiała zasmucić prezesa. Tym bardziej, że oznaki hamowania ożywienia gospodarczego widać także w lokomotywie strefy euro czyli Niemczech. Stąd można się spodziewać nieco gołębiego tonu szefa EBC, które wpłynie na osłabienie europejskiej waluty.

Dzisiaj w kalendarium mało danych

O 10.30 poznamy PKB z Wielkiej Brytanii. Ostatnio brytyjska waluta ma niezłą passę i dzisiejsze dane mogą w tym kontekście dodatkowo pomóc. Tym bardziej, że oczekiwania analityków są dość niskie i wynoszą zaledwie 0,2% m/m. Dzisiaj dojdzie także do spotkania producentów ropy. Większa zmienność na notowaniach ropy naftowej więc gwarantowana.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak