Strona główna > Komentarze walutowe > Żadna tam ostatnia prosta

Żadna tam ostatnia prosta

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Adamczak

Nowy tydzień zaczynamy w mieszanych nastrojach. Strach przed FEDem odszedł w niepamięć, jednak do karnawału daleko. Kolejne kraje coraz gorzej radzą sobie na froncie walki z pandemią. Dodatkowo znów robi się gorąco na linii Waszyngton – Teheran. Zaskakująco w tle tego wszystkiego mamy kilka wystąpień bankierów centralnych.

Rynek rozkręca się powoli

    Ostatni tydzień czerwca rozpoczął się wyjątkowo spokojnie. Eurodolar pozostaje przy 1,193$, czyli w okolicach zamknięcia z piątku. Nieznacznie drożeje funt, który odreagowuje zeszłotygodniowe przeceny, jednak popularny kabel wciąż pozostaje przyklejony do 1,39$. Podobnie zachowuje się złoty, większość głównych walut pozostaje w okolicach poprzedniego zamknięcia. Dolar utrzymuje się przy 3,77 zł, na euro możemy dostrzec próbę zarysowania łagodnego dołka tuż nad 4,50 zł. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na niepewność i niezdecydowanie inwestorów, w którą stronę chcą podążyć. Wydaje się, że temat jastrzębiego FEDu się wyczerpał i nikt już nie chce pamiętać o słowach Bullarda. Ten spokój potrwa co najmniej do środy, kiedy poznamy odczyt ADP, choć warto też pamiętać, że inwestorzy mają już tradycję ignorowania niewygodnych liczb z tego raportu. Dlatego z powrotem FEDu na tapet poczekamy zapewne do piątku. W międzyczasie mamy co prawda wystąpienia członków Komitetu (również dzisiaj), jednak nikt nie zakłada, że usłyszymy coś nowego. 

Delta coraz groźniejsza

    Wydawać się mogło, że skoro rynek zrzucił z siebie tak poważne ryzyko, to zechce znowu oddać się szaleństwom pod tytułem risk on. Tak się nie dzieje, a głównym argumentem za tonowaniem nastrojów jest koronawirus, który nie tylko nie odpuszcza, ale w wielu krajach pandemia rozwija się w najlepsze. Mutacja delta zapełnia szpitale w kolejnych krajach, również europejskich. Wielka Brytania, Portugalia, Rosja tu sytuacja wydaje się najpoważniejsza, jednak nikt nie ma wątpliwości, że to kwestia czasu, kiedy kryzys wyleje się na następne kraje. Fatalnie wygląda sytuacja w południowej Azji oraz Ameryce. Kolejne lockdowny prawdopodobnie są jedynie kwestią czasu. Z jednej strony zapewne opóźni to odrabianie kryzysowych strat, z drugiej wytrąca bankom centralnym argumenty, by spieszyć się z zakręcaniem kurków dla inwestorów. 

Biden wyjmuje szabelkę

    Trwa eskalacja napięć między Stanami a Iranem. Już od dłuższego czasu relacje dwustronne wyraźnie się psuły, jednak tak gorąco od momentu zmiany w Białym Domu jeszcze nie było. W weekend Joe Biden wydał rozkaz ataku na posterunki proirańskiej milicji na terytorium Syrii. Ma być to odpowiedź na wcześniejsze ataki na amerykański personel w Iraku. Warto pamiętać, że podobny scenariusz był realizowany w lutym tego roku. Wtedy również doszło do nalotów amerykańskich sił powietrznych, jednak sytuacje ostatecznie udało się załagodzić. Rynki nerwowo obserwują rozwój wydarzeń, zwłaszcza że ropa i bez tego dotarła do szczytów z 2018 roku. Przebicie ich może skutkować dalszym wystrzałem cen baryłki czarnego złota, a to prawdopodobnie znowu przełoży się na globalną inflację.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak