pl
Strona główna > Komentarze walutowe > “Złotówka” ciągle atrakcyjna dla inwestorów

“Złotówka” ciągle atrakcyjna dla inwestorów

28 kwi 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Wczorajszy dzień był bardzo udany dla walut rynków wschodzących. Złoty odrobił straty do euro z piątku, i ponownie na parze EUR/PLN obserwowaliśmy spadek poniżej psychologicznego poziomu 4,00. Także na parze USD/PLN testowaliśmy poziomy najniższe od 2 miesięcy.

Umocnienie złotego to przede wszystkim konsekwencja napływu kapitału zagranicznego, związanego z ogłoszonym w styczniu programem QE. Od początku “drukowania” pieniędzy przez EBC można było oczekiwać, że inwestorzy zwrócą się w kierunku polskich aktywów, co przełoży się na wsparcie dla polskiej waluty, ale także na wzrost wartości akcji na GPW oraz rentowność polskiego długu.

Pozytywny wydźwięk miały też doniesienia z Grecji. Po zmianach w greckim zespole negocjującym szanse na kompromis znacząco wzrosły. Pozwoliło to chociaż na chwilę zapomnieć o wyjściu Grecji ze strefy euro, i ograniczyć niepewność. Nastroje na rynkach globalnych się poprawiły, obserwowaliśmy wzrost na parze EUR/USD powyżej 1,09 po raz pierwszy od miesiąca.

Dzisiaj najbardziej istotnym wydarzeniem była publikacja wstępnego PKB za pierwszy kwartał z Wielkiej Brytanii. Dane okazały się nieznacznie gorsze od prognoz (co nie było zaskoczeniem po słabych wcześniejszych odczytach sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej) i wyniosły 0,3%k/k i 2,4% r/r. Funt w najbliższych dniach powinien tracić na wartości co jest związane ze zbliżającymi się wyborami do parlamentu 7 maja. Jest spora niepewność co do wyniku wyborów, czy uda się utworzyć koalicję, a także przyszłości Wielkiej Brytanii w UE i ewentualnego rozpisania referendum w tej sprawie.

Dzisiaj poznamy jeszcze szereg danych z amerykańskiej gospodarki. O 15 indeks cen mieszkań, o 16 indeks zaufania konsumentów, a także indeks Fed z Richmond. Jednak te publikacje powinny zejść na drugi plan, ponieważ inwestorzy wyczekują ważniejszych wydarzeń jutrzejszych a mianowicie PKB i FOMC.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacja w USA na celowniku
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Alarm włączony, ale paniki nie ma
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Przemysł w Europie znów „na hamulcu”
Krzysztof Pawlak