Złoty odporny na utworzenie „nowego rządu”
Krajowa waluta odporna na to, co się dzieje na rodzimej arenie politycznej. Dolar nadal w defensywie, w tle perspektywa cięć stóp w 2024 roku w USA nawet o 100 pkt bazowych. Nerwowo na notowaniach ropy naftowej w oczekiwaniu na posiedzenie OPEC+.
Przystanek w umocnieniu PLN?
Na krajowej scenie politycznej sporo się dzieje, od wczoraj mamy w Polsce nowy zaprzysiężony rząd, który stworzył dotychczasowy premier Mateusz Morawiecki. Tyle tylko, że z dużą dozą prawdopodobieństwa, nie uda mu się uzyskać wotum zaufania, co jest związane z brakiem większości w Sejmie. Inwestorzy są przekonani, że scenariusz bazowy to utworzenie rządu przez dotychczasową opozycję (w połowie grudnia tego roku), co będzie oznaczać bardziej proeuropejskie rozdanie w rodzimej polityce. I widać to w wycenie krajowej waluty, gdzie fundamenty w postaci odblokowania środków z KPO, które może skutkować przyspieszeniem dynamiki PKB, jak również utrzymywanie stóp procentowych bez zmian w dłuższym terminie, będą działać i działają na korzyść PLN. EUR/PLN utrzymuje się w okolicach 4,35, USD/PLN poniżej 4,00, a nieco powyżej 5,00 utrzymuje się GBP/PLN.
Rynek vs decydenci z Fed
Poprawa klimatu inwestycyjnego na polskich aktywach to nie tylko kwestia czynników wewnętrznych, ale także zewnętrznych. Mowa tu przede wszystkim o słabości dolara amerykańskiego w ostatnich tygodniach. Inwestorzy bardzo utwierdzili się w przekonaniu, że w USA czekają nas cięcia stóp w przyszłym roku, a obecne oczekiwanie wynikające z zachowania się kontraktów na koszt pieniądza sugerują, że może to być redukcja nawet o 100 pkt bazowych. Brzmi to dość zaskakująco tym bardziej, że decydenci Fed na każdych wystąpieniach sugerują utrzymywanie się stóp procentowych na wysokich poziomach przez dłuższy czas. Mamy więc scenariusz, gdzie władze monetarne swoje, a rynek swoje. Patrząc na USD, widać, że wiara w jastrzębie podejście Fed jest mała. Jest to również widoczne na rentownościach obligacji, gdzie notujemy spadek z 5% do poziomu 4,5%. Daje to oczywiście paliwo do wzrostów dla rynków akcji (ponad 10% wzrost S&P500) i podtrzymuje risk on na rynkach.
Zamieszanie w OPEC+
W tym tygodniu zmienność nie jest zbyt imponująca na większości aktywów, ale z pewnością nie powiemy tego o notowaniach ropy naftowej. Cena czarnego złota w ostatnich dwóch miesiącach spadła o ponad 20%. Za główną przyczynę takiej sytuacji uznaje się pojawienie się recesji na świecie w obliczu utrzymywania wysokich stóp procentowych, co znacznie ograniczy popyt. Kartel OPEC+ zrzeszający największych wydobywców ropy naftowej próbuje reagować, ale na ten moment nie może porozumieć się nawet we własnych szeregach. Część członków chciałaby dalszej redukcji wydobycia, by utrzymać cenę surowca, ale sprzeciwiają się przede wszystkim kraje afrykańskie na czele z Nigerią. Efekt? Przełożenie spotkania kartelu i tym samym dalsza nerwowość i niepewność, co do dalszych wydarzeń. Decyzja o ograniczeniu wydobycia, jeśli takowe się pojawi, powinna być wsparciem dla notowań ropy.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę