Strona główna > Komentarze walutowe > Złoty traci powyborczą moc

Złoty traci powyborczą moc

Autor: Krzysztof Pawlak

Trend wzrostowy na głównej parze walutowej świata znów niepewny. Rynki czekają na jutrzejszą decyzję EBC w sprawie stóp procentowych, mimo że zmiany nie są spodziewane. Euforia na krajowej walucie coraz mniej widoczna, EUR/PLN w kierunku 4,50. 

Pułapka na inwestorów 

Ostatnimi czasy na popularnym „edku” często mamy do czynienia z pułapkami technicznymi. Właśnie taką mieliśmy też wczoraj, kurs EUR/USD ruszył mocno na północ przebijając opór na poziomie 1,0630. Wydawało się, że może otworzyć to drogę na coraz wyższe poziomy, ale nic bardziej mylnego. Doszło do dość szybkiej kontry sprzedających, a kurs obrał kierunek na południe, przebijając poziom wsparcia na 1,06. Nie bez znaczenia jest też fakt publikacji danych PMI dla Europy i USA. Obraz pokazuje dość jasno, że polityka zacieśniania monetarnego wywarła na gospodarkę na naszym kontynencie dużo większy wpływ niż na tą w USA. Kolejne dane wskazują, że oznaki recesji w strefie euro są coraz wyraźniejsze, z kolei dane zza oceanu wyłącznie pozytywnie zaskakują i trudno szukać symptomów, by koniunktura się miała załamać. Wygląda więc na to, że USD może dominować nad EUR w krótkim terminie, a wszelkie wystrzały w górę będą szybko wygaszane.

Brak zmian na stopach oczekiwany przez analityków

W tej materii ważnym czynnikiem może się okazać jutrzejsze posiedzenie EBC w sprawie stóp procentowych. Scenariusz zakłada brak zmian na koszcie pieniądza, co nie jest pozytywną informacją dla wspólnej waluty. Ostatnie słowa Lagarde mówiące o tym, że inflacja spada i będzie stopniowo zbliżać się do celu, mogą świadczyć o tym, że EBC przygotowuje się do pauzy w podwyżkach stóp. Nie da się ukryć, że włodarze polityki monetarnej z naszego kontynentu muszą być zaniepokojeni tym, co się dzieje w gospodarkach, gdzie sygnały załamania są coraz silniejsze. Do tego trzeba dołożyć temat obligacji, gdzie szalejące rentowności (niemieckie bundy już 200 pkt wyżej) mogą stworzyć olbrzymie problemy, choćby krajom południa, z obsługą długu. Nie można zapominać o czynnikach w geopolityce z nowym konfliktem na Bliskim Wschodzie na czele. Podsumowując, to nie są warunki, by EBC musiał w tym momencie podnieść stopy, a spokojnie może poczekać na rezultaty swoich działań. Niemniej jednak ta pauza może nie spodobać się inwestorom i przynieść osłabienie euro.

Giełda w górę, złoty słabszy

Sporo się dzieje na krajowych aktywach i trzeba przyznać nie można tam się doszukać punktu wspólnego. Na krajowej walucie coraz mniej widoczna jest euforia wyborcza, a choćby kurs EUR/PLN zmierza do luki, która miała miejsce po otwarciu rynków 16 października, na poziomie 4,50. Również na USD/PLN widzimy spore wzrosty, ale akurat tutaj można to zrzucić niejako na sytuację na rynku FX, czyli umocnienia USD. Mówimy o słabości naszej waluty, a tutaj zaskoczenie, bo nieco pod prąd idzie warszawska giełda. Indeks największych spółek rośnie dzisiaj o 1,5% i jest bliski poziomu 2100. Tym samym niewiele brakuje już do ostatniego maksimum, które osiągnęliśmy dzień po wyborach. Widać więc, że kapitał zagraniczny płynie do naszego kraju, ale przynajmniej na teraz nie jest widoczny na walucie, a tylko na parkiecie giełdowym. Dzisiaj w kalendarium choćby decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych, o 22.30 z kolei głos zabierze szef Fed.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak