Strona główna > Komentarze walutowe > Złoty wsparty perspektywami polityki monetarnej

Złoty wsparty perspektywami polityki monetarnej

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Inflacja w Polsce za luty nieco niższa, powodów do optymizmu jednak nie ma. Złoty w ofensywie przy braku niekorzystnych czynników. Doniesienia z Chin o nowych zakażeniach koronawirusem psują nastroje na rynkach. 

Na entuzjazm za wcześnie

Dziś uwagę inwestorów szczególnie zainteresowanych krajowymi aktywami skupiał odczyt inflacji CPI za luty. Wynik wyniósł 8,5% i był niższy od tego z poprzedniego miesiąca wynoszącego 8,6%. Niech jednak nikogo nie zmyli, że to prognostyk spadku presji inflacyjnej, a problem wysokich cen mamy już za sobą. Wszelkie tarcze inflacyjne sygnowane przez nasz rząd spowodowały, że widzimy chwilową ulgę. Od marca poziom cen powinien przybrać znów tendencję wzrostową i jest spora szansa, że zobaczymy wynik dwucyfrowy. Nie pomaga trwający konflikt na Ukrainie, który wpłynie niekorzystnie na wiele łańcuchów dostaw. Już widzimy, co się dzieje choćby na notowaniach ropy naftowej, której, mimo ostatnich spadków, wysokie poziomy będą wpływać na wzrosty cen wielu produktów. 

EUR/PLN blisko 4,70

Złoty nie traci rezonu od początku tygodnia i radzi sobie naprawdę dobrze. Fakt, trzeba dodać, że brak nowych wątków w wojnie Rosji z Ukrainą wpływa pozytywnie na naszą walutę. Nie da się ukryć, że bliskość granicy naszego kraju z terenem konfliktu powodowała, że złoty cierpiał dość mocno. Wydaje się jednak, że najgorsze mamy już za sobą, a poziom 5 zł za euro nie zobaczymy dość szybko. Szczególnie, że fundament w postaci polityki monetarnej RPP będzie ciągle działał na plus, tym bardziej, że analitycy już licytują się w kwestii docelowego poziomu stóp procentowych, który może sięgnąć 4,5-5%. Nie wydaje się, by niekorzystnie miała wpłynąć kwestia podwyżek stóp przez Fed, która może rozpocząć się już jutro i przynieść (choć niekoniecznie) umocnienie dolara amerykańskiego. Zwyczajowo taka sytuacja przekłada się na odpływ kapitału z rynków wschodzących, tyle tylko, że tym razem może być inaczej po pierwsze, że podwyżka stóp przez Fed jest już w cenach, a po drugie poziom stóp w Polsce nadal będzie rósł, czyli będzie dobrą lokatą kapitału, mimo, że bardziej ryzykownego, ale jednak z wyższą premią. 

Pandemia budzi się tym razem w Chinach

Z kolei na szerokim rynku klimat inwestycyjny jest nieco słabszy. A to za sprawą doniesień z Chin w temacie dość ostatnio pomijanym, a więc ciągle trwającej pandemii. Podczas, gdy w Europie kolejna fala zakażeń już wygasła to problem pojawił się właśnie w Państwie Środka. Rosnąca ilość przypadków w tym mocarstwie spowodowała, że w kolejnych prowincjach wprowadzany jest lockdown. Szczególnie w mieście Shenzhen może on być dotkliwy dla światowego handlu. Warto tutaj wspomnieć o tym, że Chiny mają nadal zasadę zero covid, co skutkuje właśnie niemal momentalnie decyzją o wprowadzaniu zamknięcia konkretnej prowincji w przypadku wykrycia choćby jednego wariantu. Przełożyło się to na fatalne nastroje na giełdzie azjatyckiej, które w pewnym sensie w nieco niższym wymiarze przeniosły się na choćby niemieckiego DAX-a, który traci 0,5%.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak