Strona główna > Kursy walut > Kurs dolara hongkońskiego – HKD/PLN

Kurs dolara hongkońskiego – HKD/PLN

Dolar hongkoński to oficjalna waluta Hongkongu. Oznaczana jest symbolem $, a jej skrót to HKD. Kurs HKD powiązany jest z kursem dolara amerykańskiego, co wpływa na stabilność waluty Hongkongu i zjednuje jej zaufanie inwestorów.

Sprawdź aktualny kurs

Kupno

Najlepsza oferta w Walutomacie

0,0000 PLN

Sprzedaż

Najlepsza oferta w Walutomacie

0,0000 PLN

Średni kurs na świecie question mark

Notowania Forex

0,0000 PLN

Kalkulator kursu Sprawdź przelicznik

swap icon
bell

Wykres notowań kursu


Ostatnie wymiany

Ostatnie transakcje wymiany

Jak dawno temu Kurs Kwota
2024-12-18 14:29 0,5253 2,01 HKD

Suma wymiany w ostatnich 10 dniach

Dzień Suma zrealizowanych transakcji
2024-12-18 2,01 HKD

Powiadomienia o zmianie kursu średniego dolara bell

dzwon
Otrzymaj e-mail kiedy kurs średni HKD/PLN na świecie będzie:
informacja

Dolar hongkoński – historia waluty

Dolar hongkoński po raz pierwszy został wprowadzony do obiegu w 1863 roku. Dzięki niemu Hongkong nareszcie posiadał własną walutę. Wcześniej na terenach Hongkongu funkcjonowały m.in. chińskie srebrne syce oraz srebrne dolary meksykańskie. Obecność tych drugich w Hongkongu może wydawać się zaskakująca, jednak okazuje się, że w XVI wieku pieniądze z Meksyku dotarły do Hongkongu przez Hiszpanów, którzy zorganizowali tzw. Manila Galleon Trade, łączący handlowo Meksyk z Filipinami. Stamtąd droga do Hongkongu była już krótka. Mieszkańcy chętnie korzystali z tej waluty, ponieważ była oparta na srebrze, co ułatwiało handel. Próbę wprowadzenia własnej waluty, opartej z kolei na dolarze amerykańskim, podjęli Brytyjczycy, jednak nieskutecznie. Dolar hongkoński został powiązany ze srebrem, co było dla mieszkańców Hongkongu jego główną zaletą. Po wejściu w życie systemu z Bretton Woods HKD został powiązany z dolarem amerykańskim. Gdy system w 1971 roku zaczął upadać, kurs dolara hongkońskiego stał się płynny, co wywołało okres niestabilności. W 1983 roku rząd Hongkongu postanowił powrócić do powiązania waluty z USD. W tamtym momencie 1 USD było równe 7,80 HKD. Taki kurs HKD obowiązuje do dziś, z niewielkimi odchyleniami regulowanymi przez Hongkoński Urząd Monetarny. W 1997 roku spekulowano, że HKD może zostać całkowicie zastąpiony przez chińskiego juana. Miało to związek z przekazaniem Hongkongu Chinom. Dolar hongkoński pozostaje jednak oficjalną walutą na tym terytorium, a jego kurs nadal jest kontrolowany. Po rozpadzie systemu z Bretton Woods w 1971 roku Japonia przeszła na system płynnych kursów walutowych. JPY początkowo znacząco zyskiwał na wartości, na czym cierpiał japoński eksport. Rząd oraz Bank Japonii zaczęły regularnie interweniować na rynku walutowym oraz walczyć z inflacją. W 2016 roku w Japonii wprowadzono politykę ujemnych stóp procentowych. Oznaczało to, że banki komercyjne musiały płacić za przechowywanie nadwyżek kapitału w Banku Japonii, co miało zachęcać do zaciągania większej ilości pożyczek i stymulować gospodarkę.

książka

Dolar hongkoński – informacje o walucie

Jeden dolar hongkoński dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się monety o nominałach 10, 20, 50 centów oraz 1, 2 i 5 HKD. Na awersie monet widnieje wizerunek Królowej Elżbiety II, co jest nawiązaniem do czasów, gdy Hongkong był brytyjską kolonią. Na rewersie znajdziemy informację na temat wartości monety oraz kwiat Bauhinia – symbol Hongkongu, który widnieje również na jego fladze oraz jest elementem na godle. Banknoty HKD występują w nominałach 10, 20, 50, 100, 500 oraz 1000 HKD. Emitowane są one przez trzy różne instytucje, dlatego ich wygląd może się różnić. Oficjalnymi emitentami są: The Hongkong and Shanghai Banking Corporation (HSBC), Standard Chartered Bank oraz Bank of China, a na banknotach znajdziemy siedziby tych instytucji. HSBC i Bank of China umieszczają je na banknotach 500 HKD. Oczywiście pojawiają się tam również inne symbole, np. na banknocie 1000 HKD emitowanym przez Bank of China występuje góra Lion Rock, jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w Hongkongu, uznawana za symbol wytrwałości mieszkańców tego obszaru. Określone wartości HKD mają swoje slangowe określenia, którymi posługują się mieszkańcy, np. daaihbéng, czyli duży krakers, to słowo używane w kontekście 1 HKD, natomiast chēngháaih, czyli zielony krab wykorzystuje się w przypadku 10 HKD.

Aktualny kurs dolara hongkońskiego

Dolar hongkoński to stabilna waluta, która jest powiązana z dolarem amerykańskim. W Walutomacie możesz łatwo śledzić jej kurs, korzystając z naszych wykresów. Umożliwiamy szybkie porównanie ofert kupna i sprzedaży, dzięki czemu znajdziesz najlepsze opcje przewalutowania. Wymieniaj HKD na PLN w dogodnym momencie i korzystaj z możliwości, które daje Walutomat, czyli atrakcyjnych kursów oraz szybkich i bezpiecznych transakcji.