Strona główna > Poradnik > 10 dobrych nawyków, które pomogą oszczędzić na co dzień

10 dobrych nawyków, które pomogą oszczędzić na co dzień

(aktualizacja )

Wielu osobom oszczędzanie kojarzy się z wydawaniem pieniędzy tylko na niezbędne rzeczy. Nic bardziej mylnego. Można wydawać pieniądze na przyjemności, lecz warto robić to z głową. Jakie nawyki będą pomocne w codziennym oszczędzaniu?

  1. Na bieżąco kontroluj swoje wydatki

Ważnym nawykiem w codziennym oszczędzaniu jest kontrolowanie własnych wydatków. Dzięki temu można cały czas „trzymać rękę na pulsie”. Kontrolowanie wydatków, to najczęściej ich wpisywanie np.: w Excelu i sprawdzenie, czy ich wysokość nie przekracza założonych celów. Wypisywanie wszystkich wydatków z czasem wchodzi w nawyk.

  1. Odkładaj pieniądze z każdej wypłaty

Odkładanie pieniędzy z każdej wypłaty jest ważnym nawykiem w oszczędzaniu na co dzień. Wystarczy zlecić polecenie przelewu. Dzięki temu bank co miesiąc automatycznie będzie przelewał pieniądze na konto oszczędnościowe. Warto rozpocząć od niewielkich kwot. Z czasem można zwiększyć wysokość polecenia przelewu. Jeśli otrzymasz w pracy np.: premię warto przelać ją od razu na konto oszczędnościowe.

  1. Nie kupuj na kredyt

Przed zakupem „na kredyt” warto zastanowić się, czy naprawdę potrzebujesz tej rzeczy. Jeśli nie jest to rzecz pierwszej potrzeby, to lepiej odłożyć pieniądze na jej zakup. Dzięki temu zakupisz rzecz bez kosztów dodatkowych, czyli m.in. odsetek i prowizji za udzielenie kredytu.

  1. Szukaj okazji do oszczędzania

Jeśli chcesz kupić rzecz o większej wartości, to warto sprawdzić, czy można zakupić ją taniej. Nie muszą to być duże zniżki, może to być np.: darmowa wysyłka albo jakiś przydatny gratis. Jeśli kupujesz jakąś rzecz, to czasem warto zakupić tańszą wersję bez dodatkowych funkcji, z których się nie korzysta.

  1. Planuj swoje zakupy

Jeśli planujesz zakupy spożywcze, to najpierw sprawdź jakie produkty masz w domu. Następnie sporządź listę produktów, które są niezbędne do przygotowania posiłków na cały tydzień. Rób zakupy z listą, dzięki temu kupisz tylko niezbędne produkty, nie tracąc pieniędzy na pseudopromocjach. Warto zwrócić uwagę na produkty oznaczone „-50%”. Mają krótką datę ważności do spożycia (najczęściej kilka dni), lecz są tańsze.

  1. Nie wyrzucaj jedzenia

Wyrzucanie jedzenia jest bardzo kosztowne. Dlatego tak ważne jest umiejętne robienie zakupów (kup tylko tyle ile potrzebujesz). Większość produktów świeżych można bezpiecznie mrozić. Jeśli zakupiłeś np.: za dużo marchewki, to zetrzyj ją, włóż do woreczka i zamroź. Później możesz ją dodawać do zupy. Jeśli ugotowałeś za dużo obiadu, to możesz go bezpiecznie zamrozić.

  1. Dobrze przemyśl zakupy

Wiele osób kupuje różne produkty pod wpływem emocji, a później żałuje, że to kupiły. Dlatego zakup produktów lub sprzętu warto zawsze przemyśleć. Czy przedmiot, który chcemy kupić jest nam naprawdę potrzebny. Bardzo często dogłębne przemyślenie zakupu sprawia, że się z niego rezygnuje.

  1. Sprawdzaj stan domowego budżetu

Regularnie np.: raz na dwa tygodnie warto sprawdzać stan domowego budżetu. Czy zapisywane wydatki zgadzają się ze stanem konta. Pozwala to uchronić się przed sytuacją, w której budżet jest prowadzony sumienie, a pieniędzy na koncie brakuje.

  1. Kupuj produkty dobrej jakości

Warto kupić droższy, lecz lepszej jakości produkt np.: obuwie lub sprzęt elektroniczny, ponieważ posłuży on dłużej niż tańszy odpowiednik. Kupując tanie rzeczy, trzeba je częściej zmieniać, a tym samym więcej to kosztuje.

  1. Kupuj ubrania z drugiej ręki

Kupowanie ubrań z drugiej ręki jest ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Bardzo często w drugim obiegu można tanio kupić markowe ubrania z metkami. Warto wybierać dobrej jakości ubrania o ponadczasowym kroju. Dzięki temu można je nosić przez kilka sezonów.  

W jaki sposób wyrobić w sobie dobre nawyki w oszczędzaniu?

Nowe nawyki w oszczędzaniu warto wdrażać pojedynczo. Gdy jeden zostanie utrwalony, to warto wprowadzać kolejny. Jeśli zaczynasz wprowadzać nowe nawyki, to musisz być przekonany, że warto to zrobić. Jeśli będziesz wprowadzał zmiany na siłę, to nic z tego nie wyjdzie.

Dowiedz się więcej: Czym jest efekt latte i jak można go wykorzystać w oszczędzaniu?


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także