Strona główna > Poradnik > 25 ciekawostek o Finlandii – waluta, stolica i rekordowe mandaty

25 ciekawostek o Finlandii – waluta, stolica i rekordowe mandaty

28 lut 2023

Zastanawiasz się, co sprawia, że Finlandia jest tak wyjątkowa? Ten kraj zachwyca na każdym kroku – od designu i nowoczesnej architektury, aż po niezwykłą bliskość natury. Dowiedz się, co w podziemiach kryje stolica Finlandii, dlaczego ten kraj regularnie zdobywa tytuł najszczęśliwszego na świecie i co jest ważne dla Finów. Jak wygląda życie w krainie tysiąca jezior i jaka jest waluta Finlandii?

Powiewająca flaga Finlandii nad stolicą Helsinki.

 

Waluta Finlandii, stolica, symbole i fińska tożsamość

  1. Stolica Finlandii z podziemnym miastem

Stolica Finlandii – Helsinki – zbudowana na 300 wyspach i wysepkach, kryje pod swoimi ulicami podziemne miasto, które w razie kryzysu może służyć jako schron dla 900 tysięcy osób. Na co dzień ta przestrzeń to centrum rekreacyjne – znajdziesz tam kawiarnie, sale sportowe, a nawet tory gokartowe. W sytuacji zagrożenia, firmy muszą opuścić te miejsca w ciągu 72 godzin, aby schrony mogły przyjąć mieszkańców. Drogi ewakuacyjne do tych miejsc stanowi 25 stacji metra. Finowie, aby utrzymać porządek i bezpieczeństwo w czasie kryzysu, stworzyli nawet specjalny regulamin, który zakazuje posiadania alkoholu, narkotyków, broni oraz substancji o intensywnym zapachu.

  1. Siniristilippu – flaga Finlandii

Flaga Finlandii to niebieski krzyż na białym tle. Kolorystyka nawiązuje do krajobrazu tego kraju. Niebieski kolor symbolizuje niezliczone jeziora i rzeki oraz czyste niebo. Białe tło odwołuje się do śnieżnych widoków, które są charakterystyczne dla długich fińskich zim. Wzór krzyża na fladze podkreśla więź Finlandii z innymi krajami nordyckimi, które także stosują ten motyw na swoich flagach. Flaga została oficjalnie przyjęta w 1918 roku, tuż po odzyskaniu niepodległości od Rosji.

  1. Waluta Finlandii

Od 1 stycznia 2002 roku walutą Finlandii jest euro. Jest jednym z nielicznych krajów nordyckich, które przyjęły tę walutę. Jej sąsiedzi, Szwecja, Dania i Norwegia, zachowali swoje narodowe waluty, mimo że są członkami Unii Europejskiej (Szwecja i Dania) lub blisko z nią współpracują (Norwegia). Walutą Finlandii przed euro była marka fińska (FIM), która funkcjonowała w obiegu przez ponad 140 lat.

  1. Symbolika fińskich monet

Fińskie monety euro mają unikalne wzory, nawiązujące do narodowej symboliki. Moneta 2 euro przedstawia kwiaty i owoce maliny moroszki, a 1 euro zdobią dwa łabędzie w locie – symbol niepodległości Finlandii. Mniejsze nominały (od 1 do 50 centów) ukazują lwa heraldycznego, który zdobił wcześniej marki fińskie przed wprowadzeniem euro. To pokazuje, jak Finlandia zachowała ciągłość symboliki na swoich monetach, nawet po zmianie waluty.

  1. Po fińsku, szwedzku i angielsku

Urzędowy język Finlandii to fiński, który należy do zupełnie innej rodziny niż większość nordyckich języków. Jednak jest jeszcze drugi urzędowy język Finlandii – szwedzki. W niektórych regionach, jak wyspy Åland czy nadmorskie miasta, są dwujęzyczne znaki drogowe. Jednocześnie aż 70% Finów mówi płynnie po angielsku, co wynika z wysokiej jakości edukacji i dużego nacisku na naukę języków obcych. Dzięki temu nie musisz się martwić o problemy z komunikacją, co sprawia, że Finlandia jest wygodnym miejscem do podróży.

Sauna fińska położona w lesie nad jeziorem.

Życie codzienne i zwyczaje Finów

  1. Finlandia – kraj bezgotówkowych płatności

Finlandia to jedno z najbardziej bezgotówkowych państw w Europie. W 2022 roku zaledwie 6,8% transakcji za zakupy spożywcze było realizowanych gotówką. Większość transakcji odbywa się kartami lub przez aplikacje mobilne. Gotówka jest akceptowana, ale coraz rzadziej używana, więc planując podróż do Finlandii, lepiej polegaj na płatnościach bezgotówkowych.

  1. Bez kawy ani rusz

Kawa to dla Finów coś więcej niż napój – to wręcz codzienny rytuał i integralna część fińskiej kultury. Do tego stopnia, że Finlandia jest największym konsumentem kawy na świecie. Finowie piją średnio 12 kg kawy rocznie. Osiem filiżanek dziennie? W Finlandii to nic nadzwyczajnego. Kawa często idzie w parze z aromatyczną bułeczką cynamonową – korvapuusti.

  1. Tradycja sauny

Sauna to równie ważny element fińskiego stylu życia. W kraju znajdziesz około 3 miliony saun, co przy populacji 5,5 miliona oznacza, że niemal każdy ma do niej dostęp. Korzystanie z sauny w Finlandii jest głęboko zakorzenione w jej kulturze, a wiele hoteli oferuje gościom bezpłatny dostęp do nich. Dla Finów sauna jest nie tylko formą relaksu, ale także istotną częścią ich tradycji.

  1. Fińskie poczucie humoru

Finowie nie czują potrzeby wypełniania ciszy rozmową – brak small talku i ciche chwile są dla nich czymś zupełnie naturalnym. Cisza nie jest oznaką niezręczności, lecz komfortu i szacunku dla przestrzeni osobistej. Być może stąd wziął się stereotyp powściągliwego Fina. Jednak mimo tej reputacji, Finowe są gościnni i mają wyjątkowe poczucie humoru, pełne autoironii. Lubią opowiadać niestworzone historie z poważną miną. To właśnie ten subtelny dowcip jest ich sposobem na okazywanie sympatii – im bardziej ktoś się z tobą droczy, tym bardziej cię lubi. To sprawia, że fińskie poczucie humoru jest osobliwe i pokazuje nieco nietypowe podejście do relacji międzyludzkich.

  1. Brak napiwków

W Finlandii możesz zapomnieć o dawaniu napiwków w restauracjach czy kawiarniach, ponieważ obsługa jest już wliczona w cenę. W przeciwieństwie do wielu innych krajów dodatkowe gratyfikacje nie są oczekiwane ani wymagane, a fińska uprzejmość i profesjonalizm w obsłudze nie zależą od tego czy zostawisz coś więcej.

  1. Recykling opakowań

Finlandia opracowała bardzo efektywny system zwrotu butelek i puszek, który może pozytywnie zaskoczyć. W sklepach znajdziesz automaty, do których wrzucasz puste opakowania po napojach, a w zamian dostajesz kaucję – od 0,10 do 0,40 euro, w zależności od butelki czy puszki. Co ciekawe, aż 97% opakowań wraca do ponownego użytku, a niektóre butelki są napełniane nawet 33 razy! To wygodny i ekologiczny sposób na dbanie o środowisko, a przy okazji możesz odzyskać trochę pieniędzy na kolejne zakupy.

Zorza polarna nocą w Finlandii nad górami.

Przyroda i wolność w Finlandii

  1. Kraj tysiąca jezior i bezbrzeżnych lasów

A właściwie kraj 188 tysięcy jezior, bo dokładnie tyle znajduje się ich w Finlandii. Wiele osób spędza czas na żeglowaniu, wędkowaniu czy relaksie w domkach letniskowych nad wodą. Na terenie Finlandii znajduje się aż 41 parków narodowych. Lasy pokrywają aż 70% powierzchni Finlandii, co czyni ten kraj najbardziej zalesionym w Europie. Dla Finów lasy są nie tylko zasobem naturalnym, ale także ważnym elementem stylu życia i dobrego samopoczucia. Finlandia prowadzi także mądrą gospodarkę leśną – zasoby drewna rosną co roku, a kraj ten zajmuje pierwsze miejsce w Europie zarówno pod względem zalesienia, jak i udziału lasów objętych ochroną.

  1. Prawo każdego człowieka – Jokamiehenoikeus

W Finlandii obowiązuje „prawo każdego człowieka”, które gwarantuje równy dostęp do natury i korzystania z jej zasobów. Możesz wędrować, zbierać jagody i grzyby, a nawet biwakować w wielu dostępnych bezpłatnie miejscach. To wspaniała okazja, aby doświadczyć piękna fińskiej przyrody na własnych warunkach.

  1. Zorza polarna i białe noce – magia fińskiej natury

Północna Finlandia to miejsce, gdzie natura zachwyca swoimi kontrastami. Od grudnia do marca możesz obserwować zorzę polarną, jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk na świecie. Latem słońce nie zachodzi przez kilka tygodni, natomiast zimą dominuje noc polarna i ciemność utrzymuje się przez całą dobę. Weź te wyjątkowe warunki klimatyczne pod uwagę podczas planowania podróży.

  1. Samotność na fińskiej północy

Finlandię zamieszkuje ok. 5,5 mln ludzi. Biorąc pod uwagę fakt, że powierzchnia tego kraju jest nieco większa od Polski, możesz sobie łatwo wyobrazić, że zagęszczenie ludności jest wyjątkowo niskie. Zwłaszcza na północy. Podczas wędrówek po dzikich krajobrazach, możesz nie spotkać nikogo przez kilka dni. To idealne miejsce dla miłośników ciszy i natury, ale pamiętaj, żeby dobrze się przygotować – zabierz wszystko, czego możesz potrzebować podczas takiej wyprawy.

Autostrada w Finlandii - trasa widokowa Pulkkilanharju biegnąca przez jezioro Päijänne.

Bezpieczeństwo i społeczne wartości

  1. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Finlandia to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie, z drugim najniższym wskaźnikiem przestępczości według ONZ. Uczciwość Finów jest powszechnie znana – nawet w eksperymencie z zagubionymi portfelami aż 11 z 12 wróciło do właścicieli. Otwarte więzienia, w których osadzeni mogą pracować i spędzać czas z rodziną, to kolejny dowód na zaufanie w społeczeństwie. Finlandia również regularnie plasuje się w czołówce najmniej skorumpowanych państw, a policja cieszy się zaufaniem blisko 90% społeczeństwa. To dodatkowo wzmacnia reputację Finlandii jako kraju uczciwości i bezpieczeństwa.

  1. Przepisy drogowe, które warto znać

Jest kilka przepisów, o których warto pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż do Finlandii autem. Przez cały rok obowiązuje nakaz używania świateł mijania. Zimą, od listopada do końca marca, kierowcy muszą korzystać z opon zimowych. W tym okresie dozwolone jest też używanie opon z kolcami, co znacznie ułatwia poruszanie się po oblodzonych drogach. Na wielu skrzyżowaniach, zwłaszcza tych nieoznakowanych, obowiązuje pierwszeństwo z prawej strony – takich skrzyżowań jest w Finlandii o wiele więcej niż w Polsce. Parkowanie w miastach często wymaga użycia zegara parkingowego – możesz go kupić w jednym z popularnych kiosków. Zachowaj szczególną ostrożność na drogach poza miastem, gdzie często możesz spotkać łosie lub renifery, a w przypadku kolizji z dzikim zwierzęciem zawsze musisz powiadomić policję.

  1. Im więcej zarabiasz, tym wyższy mandat otrzymasz

Podróżując samochodem po Finlandii, miej na uwadze, że przepisy drogowe są wyjątkowo restrykcyjne, a bezpieczeństwo na drogach traktowane priorytetowo. Prędkość jest ściśle kontrolowana przez radary, a kary za przekroczenia są dotkliwe. Mandaty zaczynają się od 70 euro, ale za przekroczenie prędkości o ponad 20 km/h kara wynosi minimum 200 euro, jednak jej ostateczna wysokość uzależniona jest od dochodów. Rekordowy mandat, wynoszący aż 121 tysięcy euro, został nałożony w czerwcu 2023 roku na fińskiego biznesmena Andersa Wiklöfa za jazdę 82 km/h w strefie ograniczenia do 50 km/h. Co ciekawe, dwa miesiące później został ponownie ukarany – tym razem kwotą 60 tysięcy euro za przejazd na czerwonym świetle. Jeśli otrzymasz mandat podczas kontroli drogowej, nie możesz opłacić go na miejscu u policji – płatności dokonasz online lub w banku.

  1. Alkohol w Finlandii

W Finlandii sprzedaż alkoholu jest mocno regulowana. Mocniejsze napoje, zawierające powyżej 5,5% alkoholu, dostępne są wyłącznie w państwowych sklepach monopolowych Alko, które zamykają się o 20:00 i nie działają w niedziele. Nawet piwo w supermarketach można kupić tylko do godziny 21:00. Te surowe przepisy są częścią fińskiej polityki zdrowotnej, której celem jest ograniczenie nadmiernego spożycia alkoholu. Mimo restrykcji Finlandia ma bogatą kulturę alkoholową, w tym tradycyjne domowe napoje jak „sahti”. Pędzenie własnego alkoholu jest legalne, ale tylko na własny użytek. Warto również pamiętać, że alkohol jest tu dość drogi – piwo kosztuje ok. 3,5-5 euro, a za butelkę wódki trzeba zapłacić ok. 30 euro.

  1. Równouprawnienie i wzorcowa edukacja

Finlandia jest jednym z najbardziej równouprawnionych krajów na świecie. To właśnie Finki, jako pierwsze kobiety w Europie, uzyskały prawa wyborcze w 1906 roku. Co więcej, równość płci jest tam głęboko zakorzeniona w społeczeństwie, a kobiety często pełnią ważne funkcje w polityce i biznesie. Znany z zasad równości i wolności jest również tutaj system edukacyjny, uznawany z resztą za jeden z najlepszych na świecie. Zakłada on, że ​​każdy ma prawo do darmowego i równego dostępu do edukacji. Edukacja w tym kraju jest na naprawdę wysokim poziomie. W fińskich szkołach dzieci mają mniej godzin lekcyjnych niż w innych krajach, a nauczyciele cieszą się wysokim prestiżem społecznym.

  1. Najszczęśliwszy kraj świata

Finlandia przewyższa inne kraje pod względem jakości życia i regularnie zajmuje pierwsze miejsce w World Happiness Report, przygotowywanym przez grupę niezależnych ekspertów we współpracy z ONZ. W 2023 roku już siódmy raz z rzędu uznano ją za najszczęśliwszy kraj na świecie. Finowie doceniają wsparcie społeczne, zdrowie i wolność, co przekłada się na jakość życia.

Co przeżyć i spróbować w Finlandii?

  1. Tradycyjne smaki Finlandii

W Finlandii warto spróbować lokalnych specjałów. Największym przysmakiem jest mięso renifera, podawane w różnych formach – smażone z ziemniakami i borówkami (Poronkäristys) albo suszone (Suovas). Równie popularne są ryby – w tym zupa z łososia czy wędzona sielawa.

  1. Święto Lata – Juhannus

Fińskie Święto Lata, czyli Juhannus, to jedno z najważniejszych wydarzeń w fińskim kalendarzu. Obchodzone w okolicach przesilenia letniego, jest czasem, kiedy Finowie uciekają z miast do swoich domków letniskowych, by świętować najkrótszą noc w roku. Tradycyjne ogniska, sauny i śpiewy nad jeziorem są integralną częścią tego święta, które łączy ludzi z naturą. To idealny czas, aby doświadczyć prawdziwej fińskiej gościnności i kultury.

  1. Świat Muminków nieopodal Turku

W Naantali, niedaleko Turku – najstarszego miasta i dawnej stolicy Finlandii, można odwiedzić największą atrakcję regionu – Wioskę Muminków. Odwzorowane miejsca z bajki przywołują wspomnienia z dzieciństwa. Dzieci i dorośli mogą uczestniczyć w zabawach, spektaklach i zwiedzaniu niezwykłych miejsc, które znamy z bajki i opowieści Tove Jansson. Uważaj tylko na Bukę! Może nie pojawia się często, ale jej obecność potrafi przyprawić o dreszcze – nawet najodważniejszych.

stolica Finlandii Helsinki panorama

Jak ułatwić sobie podróżowanie po Finlandii?

  1. Przydatne aplikacje

Kilka aplikacji może okazać się nieocenionych podczas Twojej podróży po tym kraju. Perille to świetna opcja, jeśli planujesz korzystać z transportu publicznego – aplikacja pozwala porównać ceny, sprawdzić rozkłady jazdy i kupić bilety na pociągi, autobusy i inne środki transportu w całej Finlandii​. Jeśli zwiedzasz stolicę, Helsinki, warto pobrać HSL Mobiililippu, która umożliwia szybki zakup biletów na tramwaje, autobusy i metro. Dla bardziej zaawansowanego planowania podróży w Helsinkach, warto mieć HSL – The Journey Planner and Tickets, która nie tylko pozwala kupować bilety, ale także planować trasy i sprawdzać rozkłady.

Jeśli chcesz uchwycić zorzę polarną, przydatna będzie aplikacja Ylläs Aurora, która informuje o pojawieniu się tego zjawiska​. Dla bezpieczeństwa miej pod ręką 112 Suomi, aplikację umożliwiającą szybki kontakt ze służbami ratunkowymi​.

Najpopularniejszą aplikacją do płatności mobilnych w Finlandii jest MobilePay, oferująca szybkie i wygodne transakcje bezgotówkowe. Zyskała dużą popularność dzięki swojej prostocie i szerokiej dostępności w lokalnych sklepach, takich jak Kesko i S-Group. Pozwala także na łatwą realizację transferów między użytkownikami, wystarczy znać numer telefonu odbiorcy.

Aplikacja działa na bazie kart debetowych i kredytowych dowolnych banków, umożliwiając zarówno płatności w sklepach fizycznych, jak i internetowych.  Czyli w Walutomacie wymieniasz korzystnie złotówki na euro (waluta Finlandii), przelewasz środki na konto walutowe, a następnie podpinasz powiązaną z nim kartę do aplikacji MobilePay. I nie martwisz się o płatności w Finlandii.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także