ABC bezpiecznego podróżowania i udanych wakacji
(aktualizacja )
Sezon wakacyjny w pełni. A urlop to czas, na który czekamy nierzadko cały rok, aby zregenerować siły, odpocząć i cieszyć się beztroskimi tygodniami z dala od codziennych obowiązków. Aby jednak tak było i nic nie zakłóciło wymarzonych wakacji, warto pamiętać o kilku rzeczach. Oto kilkanaście podstawowych wskazówek, o których zawsze warto pamiętać, by zapewnić sobie beztroski urlop. Sprawdź, co jeszcze oprócz bezpiecznej wymiany walut, znalazło się w naszym ABC bezpiecznego podróżowania.
A jak Awaryjny plan
Zawsze miej w zanadrzu awaryjny plan na wypadek nieprzewidzianych sytuacji podczas podróży. Pozwoli Ci to na większą elastyczność i możliwość dostosowania się do zmieniających się okoliczności. Przygotuj awaryjne trasy zwiedzania, awaryjną bazę noclegów i informacje o alternatywnych środkach transportu. Np. jeśli po przybyciu na miejsce wybrana przez Ciebie atrakcja jest zbyt oblegana i nie chcesz tracić czasu w kolejce, Twój awaryjny plan pozwoli Ci bez namysłu i rozczarowań zwiedzać kolejne atrakcyjne miejsca z listy awaryjnej. Ważne jest, aby być elastycznym i otwartym na nowe możliwości, co pozwoli cieszyć się podróżą, nawet jeśli nie wszystko idzie zgodnie z planem. Awaryjny plan daje pewność i spokój umysłu, zapewniając możliwość kontynuacji podróży bez większych przeszkód.
B jak Bilet
Bezpieczne kupowanie biletów na wakacje jest niezwykle ważne. Zawsze sprawdzaj wiarygodność strony lub agencji, z której korzystasz. Upewnij się, że używasz bezpiecznych metod płatności, takich jak karty kredytowe lub systemy płatności online. Unikaj podawania poufnych danych osobowych na nieznanych stronach. Przeczytaj dokładnie warunki i zasady zwrotu biletów, aby wiedzieć, jak postępować w przypadku zmiany planów. Jeśli coś wydaje się podejrzane, zaufaj swojemu instynktowi i poszukaj alternatywnych źródeł. Pamiętaj, że bezpieczeństwo to priorytet, gdy planujesz swoje wakacje.
C jak COVID-19
31. lipca 2023 roku, czyli w dniu pisania tego artykułu stan zagrożenia epidemicznego w naszym kraju został zniesiony, a sytuacja epidemiczna w Polsce i większości europejskich krajów wydaje się być ustabilizowana, natomiast w wielu miejscach na świecie wciąż ryzyko zachorowania na COVID-19 jest spore. W związku z dynamiczną sytuacją sprawdzaj na bieżąco obostrzenia i zalecenia dotyczące polityki zdrowotnej i covidowej w kraju, do którego się wybierasz. W niektórych miejscach najprawdopodobniej będzie wymagany certyfikat potwierdzający szczepienia. Sprawdź tę informację przed wyjazdem, żeby uniknąć rozczarowań.
D jak Dokumenty podróżne
Upewnij się, że wszystkie dokumenty, takie jak paszport, wiza i bilety, są ważne. Zwróć uwagę na obostrzenia co do terminu ważności paszportu w kraju, do którego się wybierasz, ponieważ niektóre kraje, np. Egipt wymagają, aby paszport była ważny jeszcze minimum 6 miesięcy od daty powrotu stamtąd.
Warto również zrobić kopie dokumentów i przechowywać je osobno. W razie kradzieży lub zgubienia oryginałów, kopie mogą ułatwić formalności. Staraj się również zawsze trzymać te dokumenty w bezpiecznym miejscu, aby uniknąć potencjalnych kłopotów.
E jak Ekwipunek
Dopasuj ekwipunek do kierunku wprawy i rodzaju aktywności oraz pamiętaj o zabezpieczeniu bagażu. Solidna walizka z zamkiem szyfrującym to podstawa. Warto byłoby wybrać taką w intensywnych kolorach, dzięki temu łatwiej odnajdziesz ją na taśmie bagażowej. Duży identyfikator też nie pozostawi wątpliwości, do kogo należy bagaż. Podczas zwiedzania warto skorzystać z plecaka antykradzieżowego. Cenne przedmioty trzymaj blisko siebie.
F jak Finanse
Podróżując, należy zachować ostrożność i dbać o swoje pieniądze. Warto zawsze nosić przy sobie tylko niezbędne środki płatnicze i unikać pokazywania ich publicznie. W przypadku korzystania z kart kredytowych lub debetowych, należy upewnić się, że są one zabezpieczone hasłem PIN. Warto również zabezpieczyć swoje dane finansowe korzystając z bezpiecznego połączenia internetowego podczas dokonywania transakcji online. W razie utraty lub kradzieży kart czy dokumentów finansowych, należy jak najszybciej skontaktować się z odpowiednimi instytucjami finansowymi, aby zablokować lub anulować karty i zgłosić incydent. Warto przeczytać również Jak uniknąć oszustw walutowych podczas zagranicznych wakacji?
G jak Gadżety
Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą odpowiednie ładowarki i adaptery, aby uniknąć problemów z zasilaniem urządzeń elektronicznych w różnych krajach. Może przydać się również butelka filtrująca która zapewni Ci zawsze dostęp do czystej wody podczas zwiedzania. Z kolei multitool to praktyczne narzędzie, które może przydać się w różnych sytuacjach w najmniej oczekiwanym momencie i możesz być sobie naprawdę wdzięczny, mając je w plecaku.
H jak Hotel
Przed wyborem hotelu warto sprawdzić lokalizację, zweryfikować obecność obiektu w internecie i przeczytać opinie na jego temat. Unikaj hoteli położonych w obszarach o złej reputacji lub w niebezpiecznych dzielnicach. Upewnij się, że hotel ma odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Sprawdź, czy są instalacje zabezpieczeń, jak monitoring, ochrona, a także jakie procedury są stosowane w przypadku zagrożenia.
Podczas pobytu unikaj ujawniania osobistych szczegółów i zawsze zamykaj drzwi na klucz. Nie zostawiaj cennych przedmiotów na wierzchu – zabezpiecz je lepiej w hotelowym sejfie. Warto korzystać z tabliczki „nie przeszkadzać”, aby ograniczyć dostęp do pokoju.
I jak Informator miejscowy
Przed podróżą zapoznaj się z podstawowymi informacjami o miejscu, do którego się wybierasz, takimi jak kultura, zwyczaje, zasady bezpieczeństwa. W zależności od rodzaju poszukiwanych informacji, sprawdzaj na oficjalnej stronie ambasady, stronach turystycznych czy forach podróżniczych.
Ważne jest poznanie podstawowych informacji, takich jak waluta, język, stroje, zwyczaje przywitań, napiwki, obyczaje kulinarne i standardy dotyczące przestrzeni osobistej. Przydatne jest także poznanie nazw miast, świąt narodowych, formy rządu, religii, sportu i prawidłowej nazwy kraju. Świadomość kwestii takich jak picie alkoholu i zażywanie narkotyków, kwestie płci, rasy, kontrowersyjne tematy, nieodpowiednie materiały i publiczne okazywanie uczuć ma znaczenie dla kulturalnego i bezpiecznego podróżowania. Poznanie zwyczajów danego kraju wykazuje szacunek dla kraju gospodarza i jego kultury oraz pomaga uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
J jak Język
W wielu miejscach na świecie porozumiesz się po angielsku, ale warto nauczyć się podstawowych zwrotów w języku lokalnym. Nie tylko ułatwi to komunikację, ale i pomoże zyskać sympatię miejscowych.
Na wypadek jednak gdybyś miał trudność w porozumiewaniu się po angielsku, zainstaluj w swoim telefonie pakiety językowe: angielski i ten używany w danym kraju – umożliwi Ci to korzystanie z Google Translatora bez dostępu do internetu.
K jak Kursy walut
Planując podróż, ważne jest porównywanie kursów walut, co może pomóc zaoszczędzić pieniądze. Dzięki temu zyskujesz więcej środków na przyjemności podczas wakacji. Kiedy decydujesz się na wymianę walut już na miejscu, po przylocie, zorientuj się, które punkty oferują korzystniejszy kurs walut, ale przede wszystkim wybieraj wybieraj renomowane i zaufane miejsca. Unikaj używania bankomatów w odosobnionych miejscach i pamiętaj o ochronie danych, np. używając unikalnych haseł dla kart.
L jak Leki i apteczka
Przygotuj małą apteczkę z podstawowymi lekami i środkami opatrunkowymi, aby radzić sobie z drobnymi dolegliwościami podczas podróży. Ponadto, jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, koniecznie zapoznaj się z zasadami wwożenia ich do danego kraju. Może być wówczas wymagane orzeczenie lekarskie w języku angielskim. Ponadto niektóre leki powszechnie stosowane w naszym kraju, mogą znajdować się na liście leków objętych ścisłą kontrolą lub zakazanych. Niektóre kraje, np. Zjednoczone Emiraty Arabskie mają bardzo restrykcyjne przepisy, a jeśli w Twoim bagażu znajdą się niedozwolone środki, możesz zostać zatrzymany do postępowania wyjaśniającego. I np. władze ZEA zalecają, aby o zgodę na przywóz leków występować online.
M jak Mapy i nawigacja
Upewnij się, że masz zainstalowaną aktualną mapę offline na wypadek braku dostępu do internetu. Przed podróżą zapoznaj się z trasą i lokalizacją najważniejszych miejsc, jak szpitale czy konsulaty. Jeśli wybierasz się na wakacje w bardzie survivalowym stylu, zabierz ze sobą również papierową mapę jako awaryjną opcję na wypadek rozładowania telefonu.
N jak Numer alarmowy
Zapisz numer alarmowy lokalnych służb ratunkowych danego kraju, aby w razie potrzeby szybko się z nimi skontaktować. Zanotuj także dane kontaktowe polskiego urzędu konsularnego w odwiedzanym kraju. Dane te mogą Ci się przydać np. na wypadek utraty dokumentów.
O jak Odyseusz
Przygotowując się do wakacji za granicą, warto zarejestrować się w programie „Odyseusz”. To inicjatywa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która zapewnia możliwość nawiązania kontaktu oraz uzyskania niezbędnych informacji i wsparcia w przypadku zaistnienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą.
P jak Prawo jazdy
Jeśli podczas wakacji planujesz podróżować samochodem, sprawdź, czy możesz to robić na podstawie polskiego prawa jazdy. Niektóre kraje wymagają międzynarodowego dokumentu. Zapoznaj się również z przepisami ruchu drogowego i miej na uwadze, że w ⅓ krajów na świecie obowiązuje ruch lewostronny, co może stanowić początkową trudność.
Jeśli planujesz wypożyczyć samochód od lokalnej wypożyczalni, nie zapomnij wziąć ze sobą karty kredytowej, bo większość placówek nie akceptuje kart debetowych. Nigdy nie zostawiaj swoich dokumentów pod zastaw wypożyczanych pojazdów.
R jak Roaming i transmisja danych
Sprawdź ofertę roamingową i zasady korzystania z transmisji danych za granicą u swojego operatora. Po powrocie może czekać Cię niemiła niespodzianka w formie wysokiego rachunku za telefon. Dlatego w wielu przypadkach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup karty SIM od lokalnego operatora. Sprawdź przed wyjazdem, żeby uniknąć stresu podczas urlopu.
S jak Słońce i SPF
Zdecydowana większość podróżujących oczekuje pięknej pogody i wybiera słonecznej miejsce. Nie można jednak zapominać o przeciwsłonecznej ochronie, która szczególnie podczas podróży jest kluczowa dla zachowania zdrowia i komfortu. Należy stosować kremy z odpowiednim SPF i nakładać je regularnie, szczególnie na narażone na słońce miejsca. Noszenie okularów przeciwsłonecznych i kapelusza zapewnia dodatkową ochronę dla oczu i twarzy. Unikanie bezpośredniego słońca w najgorętszych godzinach (11-16) pomaga uniknąć oparzeń. Nie zapominaj o nawadnianiu organizmu i regularnym piciu wody. Słoneczne miejsca mogą być piękne, ale nigdy nie zapominaj o bezpieczeństwie i ochronie.
T jak Transakcje płatnicze bezgotówkowe
Przed wyjazdem zapoznaj się z możliwością płatności bezgotówkowych w docelowym kraju i sprawdź tabelę opłat i prowizji swojego banku. Używaj karty wielowalutowej, dzięki czemu unikniesz niekorzystnego przewalutowania. W egzotycznych krajach warto mieć ze sobą karty różnych operatorów: Visa i MasterCard, na wypadek gdyby jedna z nich nie zadziałała. Podczas płatności kartą i wypłat z bankomatów zwracaj uwagę na DCC, czyli funkcję, która identyfikuje walutę karty i informuje o kursie, po którym nastąpi przeliczenie na lokalną walutę kraju. Zwracaj uwagę na komunikaty wyświetlane podczas transakcji, bo DCC wiąże się z niekorzystnym kursem przewalutowania i nierzadko prowizjami oraz dodatkowymi opłatami.
U jak Ubezpieczenie podróżne
Bezpieczne podróżowanie wymaga odpowiedniego ubezpieczenia, co jest absolutnie niezbędne, aby cieszyć się spokojnym wakacyjnym odpoczynkiem. Przed zakupem polisy, dokładnie zbadaj, jakie warunki dotyczą kosztów leczenia oraz co dokładnie pokrywa ubezpieczenie. Jeśli planujesz aktywne wakacje, wybierz ubezpieczenie, które zapewnia ochronę w przypadku kontuzji podczas tych aktywności. Warto zauważyć, że standardowe polisy często wyłączają wiele aktywności, traktując je jako sporty ekstremalne.
Aby mieć większy spokój, możesz rozszerzyć ochronę, np. o ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, a także na wypadek rezygnacji z podróży lub jej odwołania i inne nieprzewidziane sytuacje. Dodatkowo, jeśli planujesz korzystać z samochodu, rozważ opcję ubezpieczenia na wypadek kolizji drogowej. Skrupulatne przygotowanie polisy ubezpieczeniowej pozwoli cieszyć się wakacjami bez obaw i stworzy zapewnienie bezpiecznej i przyjemnej podróży.
W jak Wymiana walut w Walutomacie
Wyjeżdżając w podróż za granicę, kluczowa jest wymiana walut. Nie musisz być zdany na kurs swojego banku. W Walutomacie wiesz po jakim kursie wymieniasz, ile środków na wymianę potrzebujesz i ile środków trafi na Twoje konto po transakcji. Walutomat niezmiennie oferuje bezpieczne, szybkie i konkurencyjne przewalutowania. Nie zapominaj o alertach walutowych i wygodnej aplikacji mobilnej, w której możesz zlecić wymianę środków nawet relaksując się na piaszczystej plaży po drugiej stronie globu.
Z jak Zachowaj ostrożność i baw się dobrze!
Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas podróży, zachowaj ostrożność, przygotuj dobry plan według naszych wskazówek i baw się dobrze!
Pamiętaj, że bezpieczne podróżowanie zaczyna się od odpowiedniego przygotowania i świadomego podejścia do każdego aspektu podróży. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się odkrywaniem nowych miejsc i relaksem, na który tak długo czekasz.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę