Strona główna > Poradnik > AUD, NZD i CAD – co warto wiedzieć o walutach surowcowych?

AUD, NZD i CAD – co warto wiedzieć o walutach surowcowych?

Dolary australijski, nowozelandzki i kanadyjski, choć z polskiej perspektywy mogą wydawać się egzotyczne, odgrywają ważną rolę w globalnej gospodarce. Który z tych dolarów jest oficjalną walutą na każdej ćwiartce globu? Dla notowań którego z nich istotne znaczenie ma cena mleka? Jaką z tych trzech walut nazywa się loonie? Oto kilka najważniejszych informacji o jednostkach monetarnych Australii, Nowej Zelandii i Kanady.

Flagi Kanady i Australii na tle błękitnego nieba.

W XVI wieku na terytorium Czech nieopodal miejscowości Jachymów odkryto złoża srebra. Z tego surowca rozpoczęto bicie monet, które dość szybko zalały cały kontynent. Na tych monetach wybijano słowa Jachimstaler Münze, czyli nazwę lokalnej mennicy. Z czasem w języku obiegowym pojawiła się fraza skrócona do talera, szybko ewoluując do talara, by w końcu przekształcić się w dolara. Tak powstała nazwa nie tylko najważniejszej waluty globu, ale również 24 innych walut rozsianych po całym świecie. Wiele z nich jest mocno egzotyczna i prawdopodobnie większość z nas nigdy się z nimi nie spotka. Jest jednak trójka, która ma szczególne znaczenie w obecnym systemie finansowym. Mowa tu o dolarach australijskich, nowozelandzkich oraz kanadyjskich.

Aussie, czyli dolar nie tylko australijski

Dolar australijski oznaczany skrótem AUD, a potocznie nazywany aussie, jest relatywnie młodą walutą. W 1966 roku zastąpił rodzimego funta. Co ciekawe, waluta kojarzona raczej z kangurem, mogła nazywać się emu, po innym przedstawicielu lokalnej fauny. Ostatecznie jednak parlament zdecydował się na przyjęcie nazwy bardziej rozpoznawalnej w świecie finansów. Co istotne dolarem tym zapłacimy nie tylko w Australii, ale również w Kiribati, Nauru czy Tuvalu. Przyjęcie aussie przez ten pierwszy kraj spowodowało, że AUD jest oficjalną walutą na każdej ćwiartce globu. Wyspy tego malutkiego kraju otaczają punkt przecięcia równika z 180. południkiem. Nawet USD nie może się pochwalić podobnym osiągnięciem. AUD dzieli się na 100 centów australijskich, a najwyższym nominałem w obiegu jest banknot studolarowy.

Kurs dolara australijskiego

Ze względu na specyfikację australijskiej gospodarki, aussie zalicza się do grupy commodities currency, czyli walut surowcowych. Australia należy do największych wydobywców węgla, stali oraz złota. Dodatkowo jest kluczowa dla rynków boksytu i diamentów. Wszystko to sprawia, że dolar australijski od wielu lat utrzymuje się w pierwszej piątce walut z największym obrotem na rynku forex. Charakteryzuje się silnymi trendami, które w krótkim okresie prowadzą do znaczącego umocnienia bądź osłabienia waluty, zależnie od kondycji globalnej gospodarki. Tutaj można sprawdzić aktualny kurs dolara australijskiego

Kiwi, czyli dolar nowozelandzki

Dolar nowozelandzki oznaczany skrótem NZD, a popularnie nazywany kiwi, jest uznawany za mniejszego brata AUD. Jest zaledwie rok młodszy od waluty swojego sąsiada i również on wyparł lokalnego funta. Poprzednia waluta Nowej Zelandii funkcjonowała przez 127 lat. Funt dzielił się na 20 szylingów, te z kolei składały się z 12 pensów. Dodatkowo w obiegu znajdowała się moneta o nominale jednego florena, który odpowiadał dwóm szylingom. W 1959 r. miejscowy parlament rozpoczął prace nad wymianą waluty, które trwały osiem lat. Tak jak w Australii i tutaj nie było jednomyślności co do nazwy nowego pieniądza. Nie brakowało wiele, by zamiast dolarem Nowozelandczycy płacili zealem. Ta nazwa miała z jednej strony odnosić się do nazwy kraju, a z drugiej podkreślać żarliwość mieszkańców wyspy. Ostatecznie  zdecydowano się na bardziej „światową” nazwę. Co ciekawe, decyzja o zmianie waluty doprowadziła do rozpadu unii walutowej z Samoa (wtedy jeszcze Samoa Zachodnie), które postanowiło równolegle stworzyć własny pieniądz (pozostając przy nazwie funt). Pomimo wycofania z obiegu monet poniżej 10 centów – w handlu wciąż używa się cen z dokładnością do setnej części dolara. W przypadku płatności gotówką takie ceny są po prostu zaokrąglone.

Kurs dolara nowozelandzkiego

Rynkowo dolar nowozelandzki również należy do grupy commodities currency. Jednak, w przeciwieństwie do aussie, eksport Nowej Zelandii oparty jest na płodach rolnych. Ten wyspiarski kraj jest potentatem szczególnie na rynku mleka, odpowiadając za 40% światowego handlu nabiałem. Produkty mleczarskie odpowiadają też za blisko 10% PKB Nowej Zelandii. To powoduje widoczną korelację między ceną mleka na rynkach a kursem NZD. Dodatkowo silne powiązania gospodarcze oraz bliskość geograficzna sprawiają, że kursy NZD i AUD są ze sobą mocno powiązane. Współczynnik korelacji w historycznych notowaniach przekracza 0,7 pkt, a krótkoterminowo często zbliża się do poziomu 0,9 pkt. Tutaj można znaleźć aktualizowany na bieżąco kurs dolara nowozelandzkiego.

Moneta, dolar kanadyjski.

Loonie, czyli dolar kanadyjski

Trzecią walutą z grupy dolarów surowcowych jest pieniądz z Kanady. Oznaczany jest skrótem CAD, a potocznie nazywany loonie. Nazwa, tak jak w przypadku NZD, wzięła się od lokalnego ptaka, który znajduje się na monecie jednodolarowej. Zresztą przedstawicieli kanadyjskiej fauny na pieniądzach znajdziemy więcej. Możemy na nich oglądać podobizny bobra, karibu (to taki renifer), nura (ptak wodny) czy niedźwiedzia polarnego. Dodatkowo na banknotach znajduje się robotyczne ramię, które jest kanadyjskim wkładem w stację kosmiczną oraz fiolka insuliny, która została odkryta przez kanadyjskiego lekarza Fredericka Bantinga. Historia dolara kanadyjskiego jest znacznie bogatsza niż jego odpowiedników z Antypod. Sięga początku XIX wieku. Idea nowego pieniądza miała być odpowiedzią na problemy z mnogością różnych walut obowiązującym w lokalnym systemie. Całkowite ujednolicenie udało się uzyskać dopiero w 1858 roku. Dolar kanadyjski na początku posiadał pełne pokrycie w złocie, z którego zrezygnowano ze względu na I wojnę światową. Później wielokrotnie były próby opierania CAD o złoto bądź dolara amerykańskiego. W 1970 roku postanowiono uwolnić kurs i pozwolić siłom rynkowym decydować o wartości pieniądza. Z początku loonie radził sobie całkiem nieźle, utrzymując się w okolicach parytetu do USD w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Później jednak wyraźnie zaczął tracić, by 15 lat po uwolnieniu spaść poniżej 0,7$. Tutaj można z kolei zobaczyć aktualny kurs CAD/PLN.

Dolar kanadyjski, waluta napędzana ropą

Obecnie dolar kanadyjski jest również uznawany za commodities currency. Jako gospodarka mocno oparta na eksporcie rodzimych surowców pozostaje wrażliwa na wahania globalnej koniunktury. Kanada jest ważnym graczem na rynku ropy naftowej, dlatego obserwuje się znaczną korelację między wyceną czarnego złota a kursem CAD. Ropa, choć pozostaje głównym czynnikiem kształtującym wycenę dolara, nie jest jedynym bogactwem naturalnym wydobywanym i sprzedawanym przez Kanadyjczyków. Są oni ważnym graczem na rynku gazu ziemnego, złota, drewna oraz wielu metali ziem rzadkich. Dodatkowo, tak jak Nowa Zelandia, północny sąsiad USA liczy się na rynku płodów rolnych. Dolar kanadyjski ze względu na powiązania gospodarcze mocno reaguje również na sytuację w Stanach Zjednoczonych. Zwłaszcza w ostatnim czasie za sprawą mocno nieprzychylnego nowego prezydenta USA Donalda Trumpa.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także