Jak bezpiecznie kupować przez internet?
(aktualizacja )
Nie przestaje rosnąć popularność zakupów przez internet. Badania z roku na rok pokazują wzrosty w statystykach osób, które decydują się na skorzystanie z oferty sklepów e-commerce. Dodatkowo w tym roku, izolacja społeczna spowodowana epidemią koronawirusa wpłynęła na decyzję zakupowe klientów, którzy chętniej wybierali tę metodę zakupów. Mimo że jesteśmy coraz bardziej świadomi niebezpieczeństw, jakie mogą na nas czyhać w internecie to trzeba pamiętać, że oszuści ciągle pracują nad tym, aby ich działania wyglądały jeszcze bardziej wiarygodnie. W artykule odpowiemy na pytanie, jak robić bezpieczne zakupy w internecie.
Dlaczego i jak robimy zakupy online?
Z roku na rok Polacy coraz bardziej przekonują się do zakupów online. Według badania Izby Gospodarki Elektronicznej już 73% internautów to kupujący online. Wśród najczęściej wymienianych powodów zakupów w kanale e-commerce są m.in. wygoda, dostępność w dowolnej porze dnia, niższe ceny niż w punktach stacjonarnych oraz większy wybór. Najpopularniejszymi kategoriami zakupów online w 2019 roku były m.in. odzież i dodatki, obuwie, produkty beauty, książki/filmy, a także bilety na wydarzenia kulturalne. Wysoko w rankingu były również sprzęty rtv/agd oraz kategoria wyposażenie wnętrz. Na zakupy online za granicą decyduje się około 30% internautów. Dogodne sposoby dostawy oraz bezpieczne metody płatności są bardzo pożądane przez klientów e-commerce. Z jakich jeszcze powodów wybieramy zakupy internetowe? Przykładowo, kobiety częściej przy wyborze zwracają uwagę na specjalne oferty, czy atrakcyjne promocje. Nierzadko dochodzi do zjawiska nazywanego efektem ROPO, czyli poszukiwaniem produktów w internecie, natomiast ostateczny zakup dokonywany jest w punkcie stacjonarnym.
Bezpieczne zakupy, czyli jakie?
Mimo świadomości zagrożeń czyhających na nas w sieci, to ostrożności nigdy za wiele. Warto pamiętać, na jakie elementy zwrócić uwagę w sklepach e-commerce – w końcu udane zakupy, to bezpieczne zakupy, które nie kończą się stratą pieniędzy. Ważnym źródłem wiarygodności są opinie o danym sklepie internetowym. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto przejrzeć social media oraz szukać opinii innych osób w wyszukiwarce internetowej, a także na niezależnych serwisach zbierających oceny. Często elementem budującym wiarygodność jest również wygląd strony, estetyka, znaki i certyfikaty uznania, a także regulamin i polityka prywatności. Właśnie nad tymi dwoma ostatnimi aspektami powinniśmy się pochylić, jeżeli mamy wątpliwości co do uczciwości konkretnego sklepu internetowego. Trzeba pamiętać, że czytelne zapisy o warunkach dokonywania reklamacji i zwrotu to również ważne informacje, które świadczą o transparentności danej firmy. Podczas wyborów zakupowych klientów sklepów online liczą się także dostępne metody płatności, takie, które są znane i zaufane oraz dogodne metody dostawy. Fałszywe sklepy internetowe, mimo że na pierwszy rzut oka mogą wyglądać w porządku, to z pewnością pominą któryś z powyższych wymienionych elementów.
Internetowe zakupy w sklepach zagranicznych
Nieograniczone możliwości, jakie daje nam sieć to również szansa na zakupy z najdalszych zakątków świata. Z roku na rok bariera odległości maleje poprzez e-commerce transgraniczny. Dzisiaj nie ogranicza nas już ani cena, ani możliwości dostawy. Wręcz przeciwnie, ceny w sklepach zagranicznych mogą częściej okazać się bardziej przystępne niż w lokalnych e-commercach. Dodatkowo dochodzą do tego spektakularne promocje, które kuszą coraz większe grono kupujących online. Często wybieranymi kategoriami zakupów poza Polską jest elektronika lub moda i tutaj można upolować nie lada okazję. W przypadku podstawowych elementów bezpieczeństwa zakupów internetowych za granicą trzeba również pamiętać o kwestiach finansowych, bowiem jeżeli pominiemy ten element może się okazać, że nasze zdobycze wcale nie były tak opłacalne, jak nam się na początku wydawało. Płacenie bezpośrednio naszą kartą, którą płacimy w PLN jest bardzo niekorzystne. Koszty przewalutowania będą bardzo wysokie, podobnie jak przelew złotówkowy na konto zagranicznego sklepu. W takim przypadku najlepiej w pierwszym kroku wymienić walutę w kantorze internetowym na tę, w której zamierzamy dokonać płatności, a następnie sfinalizować zakup.
To, jak robić zakupy przez internet?
Niestety przestępstwa internetowe to dzisiaj codzienność, dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak ich unikać i nie ryzykować utratą pieniędzy. Nawet jeżeli wygląd strony nie wzbudza Twoich podejrzeń to nie powinno uśpić czujności. Niedokładne opisy produktów, błędy językowe, niedokładne parametry oferty nie powinny pojawiać się w profesjonalnych sklepach e-commerce. Brak możliwości wymiany lub zwrotu, czy prawo odstąpienia od umowy to podstawowe prawa konsumentów, które przysługują każdemu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zasady i formy płatności. Lepiej wybierać znane i sprawdzone serwisy, które pośredniczą w przekazywaniu płatności lub płatność kartą. Żaden zaufany sklep internetowy nie pozwoli sobie na zlecanie płatności przelewem na konto osoby prywatnej. Również samo bezpieczeństwo serwisu jest ważnym elementem wzbudzającym zaufanie klientów, ponieważ zakupy wiążą się z koniecznością podania danych osobowych. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy sklep używa szyfrowanej transmisji danych. Chodzi tutaj o certyfikat SSL – czy serwis go posiada można się przekonać, gdy URL zawiera na początku “https://” oraz widoczna jest kłódka przed adresem strony www w oknie przeglądarki. Odpowiadając na pytanie “jak robić zakupy przez internet” – najtrafniejszą odpowiedzią jest, przede wszystkim z głową :).
Zakupy internetowe są wygodne i przyjemne, trzeba tylko pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby móc w pełni cieszyć się z nieograniczonych możliwości, jakie daje nam sieć. Właściciele sklepów e-commerce starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów i stale pracują nad swoimi serwisami, aby poprawić user experience i być w oczach klientów firmami godnymi zaufania.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę