Chiny, Hongkong, Singapur – co warto wiedzieć o walutach tych krajów?
Chiński juan (CNY), dolar hongkoński (HKD) oraz dolar singapurski SGD) z naszej perspektywy mogą wydawać się bardzo odległe. Co najmniej tak, jak dystans dzielący nas od emitujących je krajów. Jednak dynamiczny rozwój globalnego handlu i rosnąca liczba transakcji międzynarodowych sprawiają, że te azjatyckie waluty wcale nie są tak „egzotyczne”, jak mogłoby się wydawać.
Chiński juan (CNY): brama do wschodzącej potęgi
Chiny są jednym z kluczowych aktorów na globalnej scenie. Dla nikogo, kto choć minimalnie interesuje się światem finansów, nie będzie to niespodzianką. Mimo problemów i wyzwań, Chiny to wciąż druga gospodarka świata i jeden z najważniejszych wytwórców produktów. Warto też zwrócić uwagę na rosnące znaczenie juana w międzynarodowych rozliczeniach, szczególnie w kontekście jego stopniowej internacjonalizacji. Wystarczy wspomnieć, że z różnych przyczyn coraz więcej dostawców surowców postanawia rozliczać się z Chinami w ich walucie. Kurs juana jest istotny również dla polskich firm współpracujących z chińskimi partnerami. Przy rosnących napięciach geopolitycznych i handlowych bezpośrednie rozliczenia w rodzimych walutach stanowią szansę na obniżenie kosztów transakcyjnych.
Waluta Chin: perspektywa indywidualna
Z perspektywy inwestorów indywidualnych CNY jest interesującą opcję dywersyfikacji portfela walutowego. Należy jednak zdawać sobie sprawę z ryzyk wiszących nad juanem w średnim terminie. Wynikają one głównie z rozkręcającej się wojny handlowej z USA. Według doniesień medialnych Chińczycy nie zamierzają sztucznie bronić pozycji CNY na rynku walutowym. Waluta Chin jest także istotna dla klientów indywidualnych, którzy chcą zyskać jeszcze szerszy dostęp do ogromnego rynku e-commerce w Państwie Środka. CNY w portfelu z pewnością ułatwi też podróżowanie po tym fascynującym kraju.
Dolar hongkoński (HKD): stabilność i możliwości
Hongkong od lat jest uznawany za jedno z kluczowych centrów finansowych świata. Dodatkowo dla wielu inwestorów jest w pewnym stopniu bramą do Chin kontynentalnych, co jeszcze bardziej zwiększa jego atrakcyjność. Mimo czasem zauważalnych wahań dolar hongkoński jest postrzegany jako jedna z najbardziej stabilnych wśród azjatyckich walut. Tutaj można sprawdzić aktualny wykres notowań dolara hongkońskiego. Z pewnością stanowi też jeden z bardziej oryginalnych przypadków na forexie. Wszystko przez unikalny charakter Hongkongu, który zachowuje (w coraz bardziej ograniczonym zakresie) pewną niezależność od Pekinu. Dlatego HKD na rynku walutowym podąża własną ścieżką, a jego korelacja z CNY jest mocno ograniczona. Dla polskich firm współpracujących z partnerami z Hongkongu HKD może być kluczowym narzędziem do minimalizacji kosztów i optymalizacji transakcji. Warto pamiętać, że Hongkong to nie tylko centrum biznesu, ale również mekka dla miłośników kulinariów i zakupów.
Dolar singapurski (SGD): centrum nowoczesności
Singapur od lat jest symbolem gospodarczego sukcesu i jednym z najważniejszych węzłów finansowych Azji Południowo-Wschodniej. Dolar singapurski (SGD) cechuje się niezwykłą stabilnością. Jest szeroko akceptowany w międzynarodowych transakcjach. To często waluta rezerwowa w regionie. Na atrakcyjność SGD wpływa też podejście tamtejszego banku centralnego, który kontroluje wartość dolara singapurskiego poprzez politykę kursu walutowego, a nie stóp procentowych.
Dla inwestorów SGD oferuje nie tylko stabilność, ale również możliwość dywersyfikacji portfela poprzez ekspozycję na jeden z najbardziej rozwiniętych rynków azjatyckich. Singapur to miasto-państwo, które przyciąga nowoczesną architekturą, zaawansowaną technologią oraz unikalnym połączeniem kultury Wschodu i Zachodu.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę