Strona główna > Poradnik > Czym jest Index Big Mac?

Czym jest Index Big Mac?

(aktualizacja )

Obliczenia różnic pomiędzy wartościami poszczególnych walut wykonywane przez ekonomistów są bardzo skomplikowane. Niewiele osób potrafi je zrozumieć, dlatego nie wiedzą też, skąd biorą się kursy walut czy notowania giełdowe. Na szczęście istnieje coś takiego, jak Index Big Mac.

Big Mac

Czym jest Index Big Mac?

Nazwa Big Mac kojarzy się od razu z kanapką z McDonald’s. I to właśnie Big Mac był pierwszym dobrem, dla którego obliczano wspomniany w tytule parametr. Index Big Mac to nic innego, jak wskaźnik pomiaru parytetu siły nabywczej. Dzięki niemu można dowiedzieć się, na ile ceniona na świecie jest dana waluta. Pokazuje on w jakiej cenie można w danym kraju kupić dane dobro. Nieformalny Big Mac Index wprowadził w życie (we wrześniu 1986 roku) brytyjski tygodnik „The Economist”. Odświeża się go dwa razy w roku – w styczniu oraz lipcu. Wyniki przedstawiane są w dwóch wersjach. Wersja raw index, czyli tak zwana „czysta”, to porównanie cen Big Maca w różnych krajach z rzeczywistym kursem danej pary walutowej. W wersji adjusted index koryguje się ten wskaźnik o PKB na osobę. Indeks Big Mac oblicza się dla pięciu bazowych walut takich jak: dolar amerykański, juan chiński, japoński jen, funt szterling oraz euro.

Dlaczego właśnie Big Mac?

Dlaczego właśnie tę kanapkę wybrano do obliczania Indexu? Najważniejszy dla określenia kursu danej waluty jest poziom cen w kraju i za granicą. Aby móc porównywać ceny w różnych krajach, trzeba było wyznaczyć zestaw tych samych dóbr. Dziennikarze „The Economist” postawili właśnie na kanapkę Big Mac, gdyż jest znana w większości krajów na świecie. Restauracje McDonald’s znajdują się już w niemal każdym kraju. Ponadto między poszczególnymi restauracjami tej sieci nie ma handlu międzynarodowego. W każdym kraju są restauracje, które same produkują serwowane jedzenie. To zapobiega kształtowaniu się cen na podstawie handlu międzynarodowego. Ponadto w każdym kraju kanapkę produkuje się tak samo – w ten sam sposób i z tych samych składników. To sprawia, że nie ma ryzyka zawyżenia bądź zaniżenia cen przez użycie różnych składników.

Jak obliczany jest Index Big Mac?

Przy obliczaniu Indexu Big Mac stosuje się tak zwane prawo jednej ceny, czyli założenie, że dane dobro w każdym kraju ma taką samą cenę. Różnice wynikają z siły nabywczej danej waluty. Index ma charakter umowny i nieformalny. Obecnie najlepszym wynikiem Indexu Big Maca cieszy się Szwajcaria, a najgorszym RPA. A jaki jest wynik naszej waluty? Pozostawia sporo do życzenia, choć nieznacznie się poprawił. W Polsce Big Mac kosztuje około 10 złotych, a w Stanach Zjednoczonych około 5,5 dolara. Nasza waluta jest więc niedoszacowana względem dolara. Złotówka jest także niedoszacowana względem pozostałych walut, a „najlepszy” wynik osiąga względem chińskiego juana.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także