Strona główna > Poradnik > Czym Walutomat różni się od kantoru?

Czym Walutomat różni się od kantoru?

(aktualizacja )

Obecnie osoby wymieniające waluty mają do wyboru różne opcje: kantory stacjonarne, internetowe oraz oferty banków. Działa również kilka portali internetowych, które pośredniczą w wymianie walut pomiędzy swoimi użytkownikami, czyli nie do końca można zaliczyć je do kategorii „kantor”. Walutomat jest pierwszym i najbardziej popularnym serwisem tego typu. Warto wiedzieć, czym jego działalność różni się od usług świadczonych przez banki oraz kantory.

kantor walutomat aplikacja smartfon

Walutomat – kantor czy nie kantor?

Wiele osób utożsamia platformy wymiany walut z kantorami internetowymi, ale warto wiedzieć, że działają one zupełnie inaczej.

Walutomat – jak działa?

Korzystając z Walutomatu, wymieniasz waluty bezpośrednio z innymi użytkownikami, a nie z serwisem. Możesz od razu kupić walutę po najlepszym dostępnym kursie lub ustawić własny kurs i poczekać, aż ktoś go zaakceptuje. Jeśli zdecydujesz się na własny kurs, transakcja zostanie automatycznie wykonana, gdy inny użytkownik zgodzi się na zaproponowaną stawkę. Przed zatwierdzeniem transakcji system sprawdza, czy obie strony posiadają wystarczające środki na jej realizację.

Walutomat różni się także tym, że nie zarabia na spreadzie (czyli różnicy między kursem kupna a sprzedaży), jak robią to kantory i banki. Zamiast tego serwis pobiera niewielką prowizję, która w standardowych transakcjach wynosi 0,2%. Dla wymiany 1 000 zł to jedynie 2 zł. Jeśli wymieniasz większe kwoty, możesz liczyć na znaczne obniżki prowizji – rabat sięga nawet 70%. Więcej o kosztach wymiany przeczytasz w poradniku: Ile kosztuje wymiana w Walutomacie?

Natomiast kantory – zarówno stacjonarne, internetowe, jak i bankowe – zarabiają na spreadzie. Ty możesz jedynie kupić lub sprzedać walutę po ustalonych przez nie kursach, które są mniej elastyczne niż na giełdzie społecznościowej, jaką jest Walutomat.

Wymiana walut online i nie tylko

Użytkownicy Walutomatu mogą wymieniać walutę po znacznie korzystniejszych kursach niż te oferowane przez banki i kantory stacjonarne. Oprócz oszczędności większych niż oferuje kantor, Walutomat ma szereg udogodnień, które zwiększają wygodę korzystania z serwisu. Jedną z nich jest funkcja Portfela, która pozwala na bezpłatne przechowywanie środków w różnych walutach, bez konieczności posiadania konta walutowego w banku. Dzięki temu możesz np. trzymać oszczędności w walucie. Kiedy jednak zajdzie potrzeba, możesz łatwo i szybko przelać środki na konto swoje lub osoby trzeciej.

Platforma działa całkowicie online, a dzięki aplikacji mobilnej możesz nie tylko realizować transakcje z dowolnego miejsca, ale także wygodnie je potwierdzać za pomocą mobilnej autoryzacji, co podnosi bezpieczeństwo i szybkość operacji.

Walutomat ma również skrojoną ofertę na potrzeby firm, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw potrzebujących elastyczności w wymianie walut. Jest nie tylko realną alternatywą dla banków, ale też ma szereg nowoczesnych rozwiązań i udogodnień.

Korzystanie z platformy jest proste i intuicyjne – wszystko od rejestracji po realizację transakcji przebiega szybko i sprawnie, co szczegółowo przedstawiamy w naszym kolejnym artykule: Jak po raz pierwszy skorzystać z Walutomatu? To rozwiązanie jest wyjątkowo wygodne, zwłaszcza gdy porówna się je z kantorami stacjonarnymi, które wymagają Twojej fizycznej obecności, a często mają mniej elastyczne kursy i wyższe prowizje.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także