Strona główna > Poradnik > Rata kredytu, a decyzje RPP

Rata kredytu, a decyzje RPP

(aktualizacja )

Co raz częściej powoli mówi się o zmianie stóp procentowych w Polsce. Choć najwcześniej podzieje się to dopiero w 2019 roku, to kredytobiorcy zastanawiają się, ile wzrośnie rata kredytu w złotych, w zależności od wzrostu stóp procentowych?

Dlaczego stopy procentowe mają rosnąć?

Jeśli inflacja przyspiesza powyżej celu inflacyjnego, teoretycznie powinny stopy procentowe też wzrastać. Podnoszenie stóp powoduje, że społeczeństwu bardziej opłaca się oszczędzać i ograniczać w ten sposób konsumpcję a tym samym wzrost cen. – W Polsce nie mamy jeszcze tej sytuacji, ale szybki wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia oraz wzrost gospodarczy wskazują, że problem ten może się z czasem ujawniać – mówią analitycy Walutomat.pl, serwisu, który prezentuje niezwykle atrakcyjne kursy walut: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/.

Decyzje polityczne

Trzeba też wspomnieć o naciskach politycznych na nie podnoszenie stóp. Droższy kredyt i lepsze lokaty to mniejsza konsumpcja. Rząd jest przecież zainteresowany wzrostem gospodarczym.

Jak zmienią się lokaty i raty kredytów w razie wzrostu stóp procentowych?

W przypadku lokat sprawa jest prosta: skoro stopy procentowe rosną o 0,25% to i lokaty powinny przeciętnie o tyle samo lepiej być oprocentowane w skali roku. Jest to łatwo policzalne i daje nam co roku złotówkę na każde 400 zł lokaty. Jeśli chodzi o koszt kredytu, dochodzi jeszcze kapitał. Przyjmujemy, że jeśli klient spłaca kredyt w wysokości 350 000, marża wynosi 2%, kredyt udzielony został na 30 lat, a raty kredytowe są równe, z takiego kredytu obecnie rata wynosi 1571,66 zł.

Jak widać na każde pół procenta podwyżki stóp procentowych przypada około 100 złoty podwyżki raty. Uspokajająco może działać informacja, że nie obniżyliśmy stóp tak mocno jak inne kraje, to może nie będziemy aż tak mocno ich podnosić kiedy w końcu zacznie się cykl podwyżek.

Kiedy wzrosną raty kredytów?

Wypowiedzi członków RPP nie pozostawiają złudzeń, raczej nie zobaczymy podwyżek stóp w najbliższych miesiącach. Pierwsze szacunki mówią o drugiej połowie 2019 roku, ale raczej jego końcu. Tak długo zresztą jak inflacja nie przekroczy celu inflacyjnego wraz z tolerancją 1% nie należy się spodziewać ruchów na stopach. Warto przypomnieć, iż dotychczas Rada Polityki Pienionej była znana ze spóźnionych reakcji na zachowanie rynku. 

Warto natomiast już teraz zacząć oswajać się z myślą że w przeciągu roku/dwóch nasza rata miesięczna kredytu w złotówkach może wzrosnąć.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także