pl
Strona główna > Poradnik > Erasmus w pigułce – wszystko, co musisz wiedzieć

Erasmus w pigułce – wszystko, co musisz wiedzieć

14 sie 2024

Program Erasmus+ co roku przyciąga studentów z całej Europy. Cel? Nauka na zagranicznych uczelniach, szlifowanie języka i poznawanie innych kultur. Sprawdź, jak dostać się na Erasmusa i jakie stypendium możesz otrzymać w różnych krajach.

Erasmus – co to za program?

Semestr nauki na Sorbonie czy Oxfordzie? Studenckie życie w Barcelonie, Amsterdamie czy  Edynburgu? To jedne z wielu możliwości oferowanych przez popularnego Erasmusa. Na ten projekt, który wspiera naukę i szkolenia w prawie całej Europie, UE zarezerwowała w latach 2021-2027 aż 26,2 miliarda euro! Z programu mogą skorzystać nie tylko studenci, ale również nauczyciele, pracownicy naukowi oraz młodzież na etapie szkoły średniej. Wyjazdy dla studentów trwają od 3 do 12 miesięcy, a uczestnicy programu z pozostałych wymienionych grup mogą wybrać się na 1-2-tygodniowe szkolenia. Erasmus to nie tylko wymiany między uczelniami. W ramach tego programu można także odbyć praktyki w zagranicznych przedsiębiorstwach, placówkach naukowo-badawczych czy organizacjach typu non-profit. Z projektu wyłączone są jednak instytucje unijne. A skąd wzięła się nazwa programu? Pochodzi od imienia Erazma z Rotterdamu – holenderskiego filozofa, który żył na przełomie XV i XVI w., a studiował i wykładał m.in. we Francji, Anglii czy we Włoszech.

Erasmus – najpopularniejsze kierunki

250 tysięcy – tylu polskich studentów zdecydowało się wziąć udział w programie Erasmus od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Od początku 2021 r. do lipca 2024 r. najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów była Hiszpania, do której wybrało się ponad 30 tysięcy osób. Kolejne miejsca zajmują Grecja (23 tys.), Włochy (22 tys.), Portugalia (13 tys.) oraz Niemcy (9,5 tys.). Uczestnicy programu najczęściej decydują się na wyjazd na zagraniczne studia lub wybierają szkolenia z takich obszarów jak zarządzanie czy komunikacja. 

Jak dostać się na Erasmusa?

Student, który chce dostać się na Erasmusa, musi spełnić kryteria rekrutacyjne ustalone przez uczelnię. Nabór odbywa się zwykle w dwóch turach, np. w przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – w styczniu oraz w maju. Konieczne będzie też potwierdzenie znajomości języka obcego na poziomie, którego oczekuje docelowa uczelnia. Standardem jest obowiązek udokumentowania znajomości języka co najmniej na poziomie B2. Tak jest na UJ, UAM czy Uniwersytecie Warszawskim. Elementem rekrutacji jest również rozmowa kwalifikacyjna, podczas której uzasadnisz wybór konkretnej uczelni. Jej przebieg zwykle ma największy wpływ na końcowy sukces. Na przykład na UAM podczas rozmowy można zdobyć prawie połowę wszystkich możliwych punktów. Jakie jeszcze kryteria są brane pod uwagę? Znajomość dodatkowych języków obcych, wysoka średnia ocen, a także opublikowane artykuły naukowe oraz inne aktywności na rzecz uczelni. 

Ważne jest też, aby wybrać kierunek powiązany z programem studiów. Aby pojechać na Erasmusa, musisz zaliczyć pierwszy rok akademicki oraz ostatni semestr poprzedzający wyjazd. Poza tym z programu nie mogą korzystać studenci w trakcie urlopu dziekańskiego. 

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosku o udział w programie Erasmus+ nie możesz złożyć bezpośrednio u organizatorów. Oznacza to, że nie istnieje jeden ogólny formularz, ani jedna konkretna strona internetowa, za pomocą której możesz aplikować. Aby zgłosić chęć udziału w programie musisz skorzystać z usług organizacji, które zajmują się koordynowaniem projektów. Jeśli jesteś studentem, skontaktuj się z biurem Erasmus+ na twojej uczelni. Instytucje te przeprowadzą cię przez cały proces rekrutacyjny.

Jaka jest wysokość stypendium? 

Wysokość stypendium w ramach programu Erasmus+ zależy od kraju, do którego uczestnik planuje się wybrać. 600 euro za miesiąc pobytu otrzymamy w takich krajach jak: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia Północna, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja i Węgry. Opcję wyjazdu do tych państw dają wszystkie czołowe polskie uczelnie. Na 670 euro mogą liczyć osoby, które jadą do: Austrii, Belgii, Cypru, Danii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtensteinu, Luksemburga, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Szwecji, Włoch, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Wysp Owczych. Środki te, niestety, prawdopodobnie nie wystarczą na utrzymanie się w większości państw z tej drugiej grupy. Na przykład w Hiszpanii szacunkowy średni koszt utrzymania wynosi ok. 1300-1500 euro miesięcznie. 

W jakiej walucie wypłacane jest stypendium? 

Sposób wypłacania środków zależy od uczelni. Na przykład UJ przekazuje 80% pieniędzy przed wyjazdem, a resztę po powrocie. Na innych polskich uczelniach system wygląda podobnie, zmieniają się jedynie proporcje – na UAM 90% stypendium wypłacane jest z góryza cały pobyt. To zabezpieczenie na wypadek rezygnacji w trakcie pobytu. W takim przypadku student będzie musiał zwrócić całą kwotę. 

Erasmusowe stypendium zawsze wypłacane jest w euro, niezależnie od kraju, do którego się wybierasz. Jeśli więc wyjeżdżasz do państwa, w którym obowiązuje inna waluta, np. do Czech, Danii, Norwegii czy Szwecji, konieczna będzie wymiana EUR na lokalną koronę: czeską (CZK), duńską (DKK), norweską (NOK) czy szwedzką (SEK). Warto pamiętać, że taka transakcja w banku często wiąże się z wysoką opłatą. Bank najpierw przewalutuje wpłaconą kwotę w euro na złotówki, a dopiero później na wybraną przez nas walutę. Można jednak uniknąć tych opłat korzystając z Walutomatu. Dzięki wymianie krzyżowej w Walutomacie wymienimy bezpośrednio np. EUR na NOK (albo odwrotnie), bez konieczności przewalutowania na PLN. 

Wyjazd na Erasmusa to dla studentów doskonała okazja, aby rozwinąć naukowe skrzydła. Pozwala otworzyć się na międzynarodowe perspektywy i zdobyć cenne doświadczenie, które zaowocuje w późniejszej karierze zawodowej.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także