Strona główna > Poradnik > Giełda walut – czym różni się od kantoru online i jakie ma zastosowania?

Giełda walut – czym różni się od kantoru online i jakie ma zastosowania?

(aktualizacja )

Sposób, w jaki wymieniamy waluty, przeszedł znaczącą transformację. Tradycyjne, stacjonarne kantory coraz częściej ustępują miejsca nowoczesnym rozwiązaniom finansowym, takim jak giełdy walut czy kantory online. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że służą do tego samego, to jednak istnieje między nimi szereg różnic.

giełda walut czy kantor online

Jak działa giełda walut?

Giełda walut polega na dokonywaniu transakcji pomiędzy użytkownikami danej platformy. Prześledźmy działanie giełdy na przykładzie. Wyobraź sobie taką sytuację. Jan, który ma odłożone pieniądze w euro, znalazł w sklepie internetowym ofertę swojego upragnionego samochodu w bardzo okazyjnej cenie. Niestety, sprzedawca nie chce przyjąć zapłaty w obcej walucie. Jan decyduje się na sprzedaż euro i zamieszcza ofertę na giełdzie walut z propozycją wymiany tych pieniędzy na złotówki. W tym samym czasie Kasia wyrusza w podróż dookoła Europy. Ma na koncie dużą kwotę w złotówkach, ale potrzebuje euro, aby móc płacić za granicą. Weszła więc na giełdę walut, zobaczyła ofertę Jana i podjęła decyzję o zakupie. Właśnie w taki sposób użytkownicy wymieniają się między sobą walutami.

Kantory online czy giełda walut – które rozwiązanie wybrać?

Załóżmy jednak, że Jan nie wie o istnieniu giełdy walut i korzysta z usług kantoru online. Czym będzie różnić się ta transakcja? Na plus kantoru w sieci trzeba zaliczyć szybkość całego procesu. W przypadku giełdy walut Jan musi czekać, aż pojawi się Kasia, która zaakceptuje jego ofertę sprzedaży euro, a w kantorze online pieniądze wymieniane są między użytkownikiem a serwisem. Minusem tego rozwiązania, w porównaniu do giełdy walut, jest jednak fakt, że Jan nie może samodzielnie ustalić kursu. Musi zaakceptować ten, który zostanie mu zaoferowany. W przypadku giełdy jest inaczej. Giełda nie jest w tej transakcji ani kupującym, ani sprzedającym. Nie jest żadną stroną wymiany. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Oczywiście przy wystawianiu oferty na giełdzie użytkownik zobaczy sugerowaną cenę sprzedaży waluty, ale może ją dowolnie zmienić. Pamiętaj jednak, że nieadekwatna wycena może spowodować, że stracisz na wymianie lub, w przypadku zbyt wysokiego kursu, zmniejszy się szansę na znalezienie osoby, która dokona zakupu.

Koszty wymiany walut w Walutomacie

Nie da się więc jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Giełda walut będzie dobrym wyborem, gdy zależy Ci przede wszystkim na oszczędnej wymianie. Jeśli twoim celem jest jak najszybsza wymiana waluty, wówczas lepszym rozwiązaniem może okazać się kantor online. Zarówno jedna, jak i druga opcja jest jednak wygodniejsza niż transakcje w kantorze stacjonarnym. W przypadku Walutomatu dodatkowym udogodnieniem jest Portfel, w którym możesz przechowywać waluty i wymieniać je błyskawicznie, bez oczekiwania na przelew. Jednocześnie pieniądze możesz przelać na swoje konto lub bezpośrednio na konto odbiorcy, również za granicą. Dodatkowo, korzystając z giełdy walut, unikasz wysokich spreadów. Walutomat pobiera jedynie prowizję od wymiany na poziomie maksymalnie 0,2%. Możesz ją obniżyć przystępując do naszego Programu Punktowego, a punkty na wymianę bez prowizji zdobędziesz m.in. w ramach systemu poleceń.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także