pl
Strona główna > Poradnik > Jak zapłacić mandat z Czech?

Jak zapłacić mandat z Czech?

15 paź 2024

W 2023 roku na wizytę w Czechach zdecydowało się ponad 700 tysięcy Polaków. Wybierając się do naszych południowych sąsiadów samochodem warto pamiętać, że niektóre przepisy drogowe są tam inne niż w Polsce. Za co można otrzymać w Czechach mandat i jak go zapłacić?

Czym różnią się przepisy drogowe w Czechach i w Polsce?

Po pierwsze – limit alkoholu we krwi. W Polsce wynosi on 0,2 promila. W Czechach tolerancja na tę substancję jest dla kierowców zerowa. Za jazdę pod wpływem alkoholu możesz otrzymać mandat w wysokości od 25 000 do 50 000 CZK (ok. 4 200–8 500 PLN). Tutaj można sprawdzić aktualny kurs korony czeskiej. W zależności od stężenia alkoholu w twoim organizmie za to przewinienie otrzymasz również 7 punktów karnych (nie wliczają się one do tych, które otrzymałeś w Polsce), twoje prawo jazdy zostanie zatrzymane nawet na rok, a w skrajnym przypadku możesz trafić do aresztu, a sprawa zostanie skierowana do sądu. Pamiętaj również o wymogach dotyczących wyposażenia samochodu. W Czechach w Twoim pojeździe, oprócz trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy, obowiązkowo muszą znaleźć się: zestaw do naprawy opon lub koło zapasowe, odblaskowa kamizelka dostępna w kabinie pojazdu oraz apteczka.

Ile może wynieść mandat w Czechach?

Limity prędkości w Czechach nieznacznie różnią się od tych w Polsce. W terenie zabudowanym to 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na drodze ekspresowej 110 km/h, a na autostradzie 130 km/h. Wysokość mandatu zależy od stopnia wykroczenia:

W terenie zabudowanym:

  • do 20 km/h powyżej limitu – mandat od 1 000 do 2 500 CZK (170–420 PLN),
  • 21–40 km/h powyżej limitu – mandat od 2 500 do 5 000 CZK (420–840 PLN),
  • powyżej 40 km/h – mandat do 10 000 CZK (1680 PLN) i możliwe zatrzymanie prawa jazdy.

Poza terenem zabudowanym:

  • do 30 km/h powyżej limitu – mandat od 1 000 do 2 500 CZK (170–420 PLN),
  • 31–50 km/h powyżej limitu – mandat od 2 500 do 5 000 CZK (420–840 PLN),
  • powyżej 50 km/h – mandat do 10 000 CZK (1680 PLN).

W Czechach, tak samo jak w Polsce, zapinanie pasów jest obowiązkowe. Nie możesz trzymać w ręce telefonu podczas jazdy. Karę otrzymasz także za nieprawidłowe parkowanie. Za wszystkie te przewinienia grozi mandat do 2 500 CZK/420 PLN.

Winiety za autostrady w Czechach

W Czechach za jazdę większością autostrad i niektórymi drogami ekspresowymi trzeba zapłacić. Płatności dokonuje się przez elektroniczną winietę, którą możesz kupić przez internet na służącej do tego oficjalnej stronie e-dalnice.cz lub na stacjach benzynowych. Do wyboru masz winietę jednodniową (200 CZK/34 PLN), 10-dniową (270 CZK/46 PLN), 30-dniową (410 CZK/69 PLN) oraz roczną (2300 CZK/389 PLN). Przy zakupie winiety trzeba podać numer rejestracyjny samochodu, a system automatycznie sprawdzi czy winieta została opłacona. Mandat za przejazd bez winiety może wynieść nawet 5000 CZK (845 PLN).

Fotoradary w Czechach

W Czechach wszystkie fotoradary są odpowiednio oznakowane, a w przypadku przekraczania prędkości Czesi stosują zasadę zero tolerancji. Nawet niewielkie przekroczenie dozwolonej prędkość oznacza mandat. W Czechach obowiązuje także całkowity zakaz korzystania z aplikacji ostrzegających o punktach kontroli prędkości, dlatego lepiej nie korzystać z takich „podpowiedzi” podczas podróży w tym kraju.

Co zrobić, gdy przyjdzie mandat?

Jeśli przekroczysz prędkość lub popełnisz inne wykroczenie, mandat z Czech dotrze do ciebie w formie listownej w ciągu kilku tygodni. Dokument będzie napisany w języku czeskim. Warto go dobrze przetłumaczyć, aby mieć pewność, co należy zrobić. Mandat należy opłacić w ciągu 10 dni od daty odebrania listu, a walutą rozliczeniową jest w tym przypadku czeska korona (CZK). Jak to zrobić? Przelew możesz wysłać za pośrednictwem Walutomatu. Wystarczy zasilić Portfel Walutomatu i przesłać środki w CZK na wskazane konto.

Czy można nie zapłacić mandatu?

W 2014 roku weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej pozwalająca na wymianę informacji o kierowcach pojazdów między krajami Wspólnoty. To oznacza, że Twój pojazd zostanie łatwo zidentyfikowany, a zignorowanie mandatu będzie miało przykre konsekwencje. Kiedy minie termin na zapłatę, rozpocznie się naliczanie karnych odsetek, które jeszcze bardziej uszczuplą Twój portfel. Jak sprawdzić czy mandat jest prawdziwy? Czy i kiedy się przedawnia? Więcej w tekście o mandatach z zagranicy.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także