Konto bankowe dla dziecka – czy i dlaczego warto?
(aktualizacja )
Własne konto w banku jest bardzo powszechną usługą finansową, zwłaszcza wśród dorosłych Polaków. Dlaczego i czy w ogóle warto założyć dziecku własne konto bankowe? W poniższym artykule przedstawiamy kilka powodów.
Konto bankowe – produkt finansowy nie tylko dla dorosłych
Bardzo wielu rodziców zastanawia się, po co zakładać dziecku konto w banku. Głównym argumentem na „nie” jest to, że przecież dziecko nie ma własnych pieniędzy. Nic bardziej mylnego. Większość dzieci od najmłodszych lat otrzymuje kieszonkowe, a coraz popularniejszym prezentem dla dzieci są tzw. koperty.
Gdy dziecko otrzymuje kieszonkowe oraz prezenty w postaci kopert, to warto już od najmłodszych zadbać o jego edukację finansową i założyć mu konto w banku.
5 powodów, dlaczego warto założyć dziecku konto w banku
- Edukacja finansowa
W szkole niestety nie ma przedmiotów, które uczą dzieci zarządzania własnym budżetem. W liceach jedynym ekonomicznym przedmiotem są podstawy przedsiębiorczości. W ramach tego przedmiotu młodzież nabywa podstawową wiedzę z zakresu finansów, gospodarki oraz prawa. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko nabywało podstawową wiedzę o finansach, ponieważ później w życiu będzie mu tylko łatwiej. Rodzic powinien wyjaśnić dziecku, czym jest konto bankowe, rachunek oszczędnościowy i lokata. Warto również uświadomić dziecku, że wszystkie kredyty i pożyczki należy spłacać w terminie.
- Wygoda
Gdy dziecko ma własne konto w banku, to jest to bardzo wygodne dla rodzica, który nie musi pamiętać o tym, aby wybrać pieniądze z bankomatu i dać dziecku kieszonkowe. Dzięki temu rodzic może przelać dziecku odpowiednią kwotę pieniędzy.
Jeśli dziecko jest poza domem np.: na kolonii i zabraknie mu środków, to rodzic może zrobić w każdej chwili przelew. Dzięki temu mimo dzielącej odległości dziecko szybko otrzyma pieniądze. Gdy nastolatek ma własną kartę płatniczą, to przykładowo wracając do domu, może zrobić drobne zakupy, a później rodzic wykona mu przelew ze zwrotem wyłożonych pieniędzy. Dzięki temu nie ma potrzeby zostawiania dziecku gotówki.
- Umiejętność oszczędzania
Gdy nastolatek ma własne konto oszczędnościowe, może przekonać się na własnej skórze, że dzięki temu można więcej zaoszczędzić, niż odkładając do świnki skarbonki. W niektórych bankach są specjalne promocje, które zachęcają dziecko do systematycznego oszczędzania.
- Nauka zarządzania własnymi pieniędzmi
Gdy dziecko dysponuje określoną kwotą, to nauczy się wtedy, że wydając pieniądze na niepotrzebne rzeczy, nie będzie mógł pozwolić sobie na większe lub wymarzone zakupy.
- Bezpieczeństwo i samodyscyplina
Gdy dziecko ma własne konto bankowe, należy nauczyć go zasad bezpieczeństwa podczas logowania się do serwisu oraz korzystania z karty bankomatowej. Dodatkowo rodzic powinien wytłumaczyć dziecku, jakie zagrożenia mogą na niego czyhać podczas robienia zakupów oraz dokonywania płatności przez internet.
O czym należy pamiętać przed założeniem konta dla dziecka?
Rachunek bankowy rodzic może złożyć w imieniu dziecka biologicznego lub adoptowanego (jeśli jest rodziną zastępczą). Do założenia konta niezbędny jest dokument tożsamości dziecka, czyli dowód osobisty, paszport lub legitymacja szkolna.
W niektórych bankach można założyć konto dziecku, które ma mniej niż 13 lat – jeśli rodzic ma rachunek osobisty w tym banku. Kartę płatniczą dziecko może otrzymać dopiero po ukończeniu 13 roku życia. Rodzic może określić limit wypłat z bankomatu oraz limit przelewów internetowych.
W jaki sposób rodzic może założyć konto bankowe?
Do założenia dziecku konta bankowego niezbędny będzie dowód tożsamości dziecka oraz dokument poświadczający, że jest się rodzicem dziecka.
W czasie zakładania konta dla dziecka niezbędne jest podanie nr PESEL dziecka oraz wyrażanie przez niego pisemnej zgody na otwarcie konta. W niektórych bankach jest wymagane złożenie podpisu przez dziecko.
Kiedy założyć dziecku konto bankowe?
Dziecko może w pełni korzystać z konta, dopiero gdy skończy 13 lat. Wcześniejsze zakładanie dziecku konta jest kwestią dyskusyjną. Jeśli rodzic chce co miesiąc odkładać dla swojej pociechy określone sumy i nie ruszać tych pieniędzy na nieprzewidziane wydatki, to najlepszym rozwiązaniem jest założenie dziecku konta oszczędnościowego.
Jeśli rodzic chce, aby dziecko nauczyło się oszczędzać, to najlepszym rozwiązaniem będzie założenie konta dziecku, gdy ukończy 13 lat.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę