Książki na wakacje polecane przez naszych dealerów walutowych!
(aktualizacja )
Urlop to doskonały moment na nadrobienie książkowych zaległości! Możemy wówczas oddać się lekturze w zupełnie innych okolicznościach – z filiżanką kawy w letnim ogrodzie, na plaży lub podczas relaksującej podróży pociągiem. Jakie książki warto zabrać ze sobą na wakacje, aby połączyć przyjemność czytania z poszerzaniem wiedzy? W tym artykule nasi dealerzy walutowi polecają najlepsze książki o ekonomii, finansach i rozwoju osobistym – idealne lektury na wakacje.
Dlaczego warto czytać książki o ekonomii i finansach?
W świecie, który nieustannie się zmienia, warto sięgać po literaturę, która pomaga zrozumieć mechanizmy rządzące gospodarką i finansami. Książki o ekonomii, inwestowaniu czy tradingu dostarczają nie tylko solidnej wiedzy, ale także inspirują do świadomego podejmowania decyzji – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Sięgając po literaturę ekonomiczną, można nie tylko nauczyć się zarządzania pieniędzmi czy analizowania rynków, ale także spojrzeć na świat z nowej perspektywy. Początkujący znajdą w niej praktyczne wskazówki i proste wyjaśnienia, podczas gdy bardziej zaawansowani czytelnicy mogą odkrywać złożone strategie i głębsze zależności gospodarcze.
Co poleca Krzysztof Adamczak?
„Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem” – Nassim Nicholas Taleb
Zjawisko czarnego łabędzia obecnie pozostaje kluczowym zagadnieniem naszego świata. Zwłaszcza ostatnie lata pokazały, jak istotna jest sztuka przewidywania, tego, czego nie da się przewidzieć. Mimo że nie najłatwiejsza w odbiorze, dla wielu zbyt rozwodniona, to wciąż pozostaje w kanonie książek, które po prostu należy przeczytać.„Keynes kontra Hayek. Spór, który zdefiniował współczesną ekonomię” – Nicolas Wapshott
Dwóch największych myślicieli ekonomicznych XX wieku. Książka w postaci zebranych listów pozwala nie tylko zrozumieć, jak kształtował się powojenny ład, ale również rzuca światło na ostatnie kryzysy i narzędzia, którymi z nimi walczymy. Pobudza wyobraźnię, co by było, gdyby to Hayek miał nie tylko lepsze pomysły, ale również był lepszym oratorem.
Jakie książki poleca Maciej Przygórzewski?
„Gra bez końca” – Simon Sinek
Nie każdy musi lubić Simona Sineka, co nie zmienia faktu, że warto zapoznać się z jego najnowszą książką. Przedstawia ona coś, czego bardzo brakuje w dzisiejszym zarządzaniu przedsiębiorstwami. Chodzi o perspektywę długoterminową, jako alternatywę do optymalizacji wyników na koniec okresu rozliczeniowego. W biznesie nie ma jednej recepty na sukces, warto zatem spojrzeć na problem również z tej perspektywy. Książka może okazać się interesująca nie tylko dla kadry zarządzającej, ale również szeregowych pracowników. Kto by nie chciał realizować dobrych długofalowych działań, zamiast sztucznie podciągać wyniki na koniec kwartału.
„Zachowania niepoprawne. Tworzenie ekonomii behawioralnej” – Richard H. Thaler
W ekonomii co jakiś czas pojawia się moda na pewne nurty. Nie zawsze dany trend jest tak silny jak neoliberalizm w latach 90. Dzisiaj gorącym temat jest ekonomia behawioralna. Jest to nurt próbujący, z sukcesami, tłumaczyć zjawiska ekonomiczne wspomagając się narzędziami z psychologii i nauk humanistycznych. Jest to rodzaj ekonomii odchodzącej od wzorów i matematycznego opisu procesów na rzecz badań zachowań konsumentów.
Lektury, które rekomenduje Krzysztof Pawlak
„Analiza techniczna rynków terminowych” – Jack D. Schwager
W książce znajdziemy zbiór zarówno formacji jak i wskaźników oraz co ważne praktycznie podejście do tematu. Autor skupia się na wyjaśnieniu zagadnień nie tylko profesjonalistom, ale także, laikom. Co mi się najbardziej podoba to fakt, że J. Schwager nie obiecuje „złotych gór” po zastosowaniu analizy technicznej i w wielu miejscach jest wręcz krytyczny do niej. To ważne szczególnie w ostatnim czasie burzliwym na rynkach, gdzie tak naprawdę sama „technika” nie wystarczy, by osiągnąć sukces, a trzeba bacznie obserwować również „fundamenty”.
„Globalny kryzys finansowy XXI wieku” – Wioletta Nawrot
Książka w dość przystępny sposób opisuje upadek jednej z największych instytucji w świecie finansów, a więc banku Lehman Brothers w USA, we wrześniu 2008 roku. Był to początek wielkiego kryzysu w XXI wieku. Czy największego, tego nie wiemy. Biorąc pod uwagę, że banki centralne nie wzięły z tego wydarzenia żadnej lekcji i obecnie poszły na bakier z ekonomią, obniżając stopy procentowe nierzadko poniżej 0, do tego rozdmuchując swoje bilanse do granic możliwości. Autorka próbuje zdefiniować problemy, które mogą przyczynić się do kolejnych wielkich kryzysów, tyle tylko, że pisząc tę książkę, nie wiedziała jeszcze, jak świat pieniądza, czy finansów zmieni pandemia koronawirusa.
Rekomendacje książek od Adama Fuchsa
„Kontrakty, surowce, forex” – Rafał Glinicki
Książka nie należy może do najnowszych publikacji, ale moim zdaniem pozostaje wciąż obowiązkowym wolumenem dla zainteresowanych tradingiem. Autor przedstawia w niej kilka metodologii. Podaje przykłady z rynku, przedstawia do nich wykresy i stara się w jak najbardziej przystępny sposób wyjaśnić techniczne aspekty. Następnie łączy trzy techniki, czyli VSA (Volume Spread Analysis), teorię fal Elliota i geometrię rynku, stawiając tezę, że jest to najskuteczniejszy sposób zawierania korzystnych transakcji. Spekulacyjne sukcesy autora, jak i liczne wyróżnienia, które otrzymał od organizacji finansowych, z pewnością pomagają mu w udowodnieniu swoich racji. Publikacja skierowana jest raczej do osób, które chcą zostać aktywnymi traderami. Mimo wszystko może przydać się każdemu, kto chciałby lepiej zrozumieć techniczne narzędzia, którymi posługują się zawodowcy, a które często wpływają na kierunki rynków.
„Trader – umysł łowcy” – Izabela Górecka, Rafał Glinicki
Pozostaję w obszarze tradingu, ale moją drugą propozycją chciałem zwrócić uwagę, jak ważne są aspekty psychologiczne. Dotyczy to zarówno samej spekulacji, jak i postrzegania zachowań różnych uczestników rynków, czy też gospodarki jako całości. Wybrałem tę publikację, ponieważ jej współautorem jest trader, którego techniczny „podręcznik” przedstawiłem powyżej. Stanowi to klarowny dowód, że najlepsi oprócz ogromnego zasobu teoretycznej wiedzy, zdają sobie sprawę, jak ważnym czynnikiem są emocje. Bez umiejętności zarządzania emocjami bardzo trudno osiągnąć sukces. Ważnym aspektem tej książki jest opisywanie zagadnień poprzez doświadczenia samych autorów. Potrzebowali oni wielu lat, aby także na własnych błędach wypracować odpowiednie podejście do tradingu. Ich droga może być ważną wskazówką dla osób, które dopiero chcą rozpocząć tę przygodę.
Książki polecane przed Dawida Górnego
„Kto zabrał mój ser?” – Spencer Johnson
To książko-bajka z wieloma morałami, skierowana nie tylko dla dzieci. Pozycja ta wskazuje cztery główne postawy ludzkie, które często nieświadomie prowadzą nas przez życie i wpływają na nasz sukces oraz samozadowolenie (lub porażkę). Książka motywuje, uczy ambicji, popiera ciekawość do świata i zapał do działania. Warto sprawdzić ten tytuł, zwłaszcza jeżeli kiedykolwiek strach był silniejszy od Twoich pragnień.
„Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie” – T. Harv Eker
Podejście do pieniędzy to sprawa indywidualna, która często jest zakotwiczona w naszej głowie. Często nie jesteśmy świadomi wzorców, które zobaczyliśmy w dzieciństwie, a które powtarzamy przez całe życie. Warto poznać pojęcie, chociażby termostatu finansowego, które niejednej osobie pozwoliło zrozumieć swoje postępowanie w stosunku do finansów. Minusem książki jest zbyt częste nawiązywanie do autorskiego szkolenia Pana Ekera.
Wybór odpowiedniej książki na wakacje to nie tylko szansa na relaks, ale również na rozwój. Polecane przez naszych dealerów walutowych pozycje łączą w sobie edukację i inspirację, co czyni je idealnym wyborem dla osób interesujących się finansami, ekonomią czy rozwojem osobistym. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym czytelnikiem, znajdziesz tu coś dla siebie.
Książki o ekonomii na wakacje, lektury dla początkujących inwestorów, czy literatura motywacyjna – każda z tych kategorii ma swoje miejsce w tym zestawieniu. Nie czekaj, wybierz jedną z polecanych pozycji i zainspiruj się już dziś!
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę