Najładniejsze banknoty świata
Banknoty, choć służą głównie jako narzędzie płatnicze, stanowią także połączenie sztuki i historii. Najczęściej ozdobione są wizerunkami najważniejszych w historii kraju postaci czy też istotnych symboli. Jednak niektóre z nich zachwycają designem, estetyką i barwnością. Sprawdź, jakie są najładniejsze banknoty świata. Które przyciągają uwagę kolekcjonerów, są źródłem dumy narodowej oraz mogą być pamiątką z wakacji?
Najładniejsze banknoty świata – sztuka projektowania pieniędzy
Podczas projektowania banknotów istotne jest połączenie estetyki i należytej reprezentacji kultury kraju. Każdy banknot ma swój unikalny design, który odzwierciedla historię, przyrodę i symbole państwa. Prawdziwą sztuką jest stworzenie zachwycających powszechnych banknotów obiegowych, które przecież na co dzień pełnią bardzo użytkową funkcję i muszą prezentować ponadczasowe symbole. W tym procesie nie można pominąć wkomponowania niezbędnych elementów zabezpieczających, takich jak hologramy, znaki wodne i mikrodruk. Te elementy chronią banknoty przed fałszerstwami i podkreślają ich wartość jako środka płatniczego.
Kombinacja tych elementów sprawia, że banknoty są nie tylko praktyczne, ale stanowią nierzadko małe dzieła sztuki.
Dolar bermudzki
Dolara bermudzkiego bez wątpienia możemy zaliczyć do grona najładniejszych banknotów świata. Na banknotach dolara bermudzkiego znajdują się różnorodne motywy związane z morzem i kulturą wyspy, a także charakterystyczną dla niej fauną, na przykład ptak kardynał szkarłatny (banknot 100-dolarowy) czy marlin błękitny (banknot 5-dolarowy). Drugą stronę zdobią miejsca i budynki, jak np. Somerset Bridge (banknot 5-dolarowy) czy St. Peter’s Church (banknot 50-dolarowy).
Ciekawostki:
- Są wykonane z trwałego materiału polimerowego, co sprawia, że są odporne na wilgoć i zniszczenia.
- Wprowadzenie banknotów polimerowych miało miejsce w 2009 roku.
- Występują w nominałach: 2, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów i mają inne kolory i wzory, co ułatwia odróżnienie ich od siebie.
- Kod literowy waluty: BMD.
- Symbol dolara bermudzkiego to $.
- Jako jedne z nielicznych na świecie mają pionowy układ.
- Są wyposażone w specjalne elementy holograficzne, wytłoczenia i mikrodruki, które utrudniają fałszowanie i chronią wartość waluty.
- Kurs dolara bermudzkiego jest sztywno związany z dolarem amerykańskim według przelicznika 1:1.
Colon kostarykański
Walutą Kostaryki jest colon, a jego banknoty zachwycają nie tylko wzornictwem, ale także odzwierciedlają różnorodność przyrody i kultury tego kraju. Na jednej stronie widnieją postaci polityczne związane z historią Kostaryki, np. nominał 20 000 colones zdobi wizerunek Maríi Isabel Carvajal – pisarki i współzałożycielki jednego z ważniejszych związków zawodowych kobiet w tym kraju. Druga strona poświęcona jest zjawiskowej faunie Kostaryki. Wizerunki kolibra, leniwca czy też rekina na tle rafy koralowej przyciągają uwagę niezwykłymi detalami.
Ciekawostki:
- Pochodzenie nazwy tej waluty wywodzi się z hiszpańskiego języka i zapisanej w nim formy nazwiska Krzysztofa Kolumba, czyli Cristóbal Colón.
- W obiegu są banknoty papierowe i polimerowe. Te ostatnie mają docelowo zastąpić te papierowe. Nowe banknoty mają zachowaną kolorystykę i główne motywy papierowych poprzedników, a zmiany dotyczą głównie elementów zabezpieczających.
- Colon kostarykański występuje w nominałach 1 000, 2 000, 5 000, 10 000, 20 000, 50 000 colones.
- Kod literowy waluty: CRC.
- Symbolem colona kostarykańskiego jest ₡.
- Można spotkać się z kilkoma innymi nazwami tej waluty. Colon często jest identyfikowana jako peso ze względu na to, że właśnie taka waluta obowiązuje w większości krajów Ameryki Łacińskiej. Niektórzy mieszkańcy Kostaryki używają nazwy „caña”, co tłumaczy się jako trzcina cukrowa, ale popularna jest również nazwa „un puma” czy „teja”.
Escudo zielonoprzylądkowe
Wyspy Zielonego Przylądka to miejsce, gdzie funkcjonuje escudo Republiki Zielonego Przylądka. Pięknie dopracowane banknoty z wizerunkami ważnych dla tego kraju osób, jak Aristides Pereira, czyli pierwszy prezydent Republiki Zielonego Przylądka, Jose Barbosa, który był pisarzem i poetą czy Cesária Évora – piosenkarka. Druga strona tematycznie nawiązuje do przedstawianej postaci i prezentuje atrybuty z nią związane. Banknoty te pokazują jak wielkie znaczenie dla obywateli Republiki Zielonego Przylądka ma też sztuka i kultura. Na szczególną uwagę zwracają wytłoczenia i subtelne detale, a całość tworzy niezwykle piękne i unikatowe banknoty, które z pewnością możemy zaliczyć do najładniejszych banknotów świata. Każdy z entuzjastów banknotowych kolekcji chce je mieć w swoim albumie.
Ciekawostki:
- Banknot ten występuje w nominałach 100, 200, 500, 1000, 2000, 2500, 5000 escudos.
- Escudo po portugalsku oznacza „tarcza”.
- Kod literowy waluty: CVE.
- Waluta ta została wprowadzona do obiegu w 1999 roku.
- Kurs escudo Republiki Zielonego Przylądka jest stały i wynosi: 1 EUR = 110,265 CVE.
Rupia seszelska
Banknoty na rajskich Seszelach są ukłonem w stronę niezwykłej fauny tych wysp i symbolizują różnorodność biologiczną wysp, przedstawiając lokalne gatunki zwierząt. Każdy z banknotów utrzymany jest w innej, żywej kolorystyce. Wyjątkowa barwność banknotów i wizerunki zwierząt takich jak żaba drzewna, czarna papuga czy kameleon sprawiają, że banknoty te to prawdziwe dzieła sztuki, które odzwierciedlają urodę archipelagu Seszeli.
Ciekawostki:
- Rupia seszelska występuje w nominałach 10, 25, 50, 100 i 500 rupii.
- Kod literowy waluty: SCR.
- Aktualnie wyglądające banknoty zostały wprowadzone do obiegu w 2016 roku i są to banknoty papierowe.
Dolar kanadyjski
Kanadyjskie banknoty to doskonały przykład połączenia tradycji z nowoczesnością. Jedna stronę banknotów zdobią wizerunki ważnych w historii kraju osób – polityków i monarchów, np. królowej Elżbiety II czy sir Johna A. Macdonalda, pierwszego premiera Kanady. Druga strona to ilustracje odwołujące się do tradycji i osiągnięć Kanady. Np. na banknocie 5-dolarowym znajduje się rysunek stacji kosmicznej Canadarm2, podkreślający wkład Kanady w badania kosmiczne czy buteleczka insuliny i postać przy mikroskopie na banknocie 100-dolarowym, co symbolizuje wkład Kanady w naukę i medycynę. Wyjątkową rzeczą, która przyciąga wzrok jest umieszczone na każdym banknocie transparentne „okienko”, na którym umieszczono hologramy zabezpieczające przed podróbkami.
Ciekawostki:
- Dolar kanadyjski występuje w nominałach 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów.
- Kod literowy waluty: CAD.
- Symbol dolara kanadyjskiego to $, ale dla rozróżnienia przyjęło się nieoficjalny zapis w postaci: C$, CAD$, CA$ czy Can$.
- Wprowadzenie banknotów polimerowych miało miejsce w Kanadzie w 2011 roku, co znacząco zwiększyło trwałość waluty.
Podsumowując, banknoty, choć wyjątkowo użyteczne, mogą być również wyjątkowo ładne. Najładniejsze banknoty świata podkreślają wyjątkowość kraju, skupiając się na elementach dla tego kraju najważniejszych. A różnorodność banknotów sprawia, że poznawanie świata jest jeszcze ciekawsze również z tej perspektywy. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś jeszcze o banknotach, zapraszamy do artykułu Poznaj najciekawsze waluty na świecie, w którym przeczytasz m.in. o rupiach malediwskich i australijskich dolarach. Pamiętaj, że banknoty to nie tylko pieniądze, to także opowieść o kraju i jego kulturze.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę