Strona główna > Poradnik > Nie masz ważnego dowodu? Oto, co musisz zrobić

Nie masz ważnego dowodu? Oto, co musisz zrobić

(aktualizacja )

Zdarza nam się zapomnieć o wielu ważnych datach – deadlinie w pracy, rocznicy ślubu czy też, no właśnie, ważności dowodu osobistego. Dowiedz się, co należy zrobić gdy Twój dokument tożsamości straci na aktualności i dlaczego wymiana dowodu jest istotna także w kontekście wymiany walut. 

dowód osobisty, w tle flaga Polski

Brak ważnego dowodu osobistego – jakie są konsekwencje?

Każdy posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymienić go zanim skończy się jego data ważności. Zgodnie z Ustawą o dowodach osobistych – jeśli legitymujesz się nieważnym dowodem osobistym i stale unikasz wizyty w urzędzie, aby go wymienić – grozi ci grzywna w wysokości do 5 tys. zł, a nawet kara ograniczenia wolności. W 2024 roku, według danych Ministerstwa Cyfryzacji, ponad 3 miliony Polaków są zagrożone taką sankcją. Jednym kończy się data ważności dotychczasowego dowodu, drudzy osiągają pełnoletność i muszą wyrobić go po raz pierwszy. Do urzędu czym prędzej powinny się wybrać także pary młode. Zmiana stanu cywilnego i nazwiska również wiąże się z obowiązkiem wyrobienia nowego dowodu. Bez aktualnego dokumentu nie załatwisz pilnych spraw w urzędach czy bankach. Bez niego w świetle prawa nie możesz też legalnie przekroczyć granicy, nawet w ramach strefy Schengen. Nieważny dowód utrudni ci także wizytę w szpitalu. Przy rejestracji musisz przedstawić ważny dokument tożsamości.

Wymiana dowodu osobistego – jak to zrobić

Jeśli chcesz wyrobić nowy dowód osobisty, masz dwie możliwości: złożyć wniosek przez internet lub w urzędzie gminy. Niestety w obu przypadkach nie obędzie się bez wizyty w urzędzie ze względu na konieczność dołączenia do wniosku odcisku palca. Jest to efekt zmian wprowadzonych 7 listopada 2021 roku. Potrzebne będzie również kolorowe zdjęcie o wymiarach 35×45 mm. W wyjątkowych sytuacjach (np. poważna choroba, niepełnosprawność) wniosek o dowód można złożyć w miejscu zamieszkania. W takim wypadku konieczny jest wcześniejszy kontakt z urzędem miasta lub gminy.

Ile trwa wymiana dowodu osobistego?

Wymiana dowodu osobistego powinna zająć maksymalnie 30 dni od momentu wizyty w urzędzie i złożenia odcisków palców. W praktyce prawdopodobnie otrzymasz dokument wcześniej, zwykle po około 2 tygodniach od złożenia wniosku. Czas oczekiwania może się wydłużyć np. w okresie przedwakacyjnym. Dowód osobisty wydawany jest bezpłatnie. Jest ważny przez 10 lat w przypadku osób pełnoletnich i pięć lat w przypadku osób poniżej 18 lat. Natomiast osobom powyżej 65. roku życia przyznawany jest bezterminowo. 

Kradzież lub zgubienie dowodu – co robić? 

Jeśli ktoś ukradł Twój dowód osobisty, odwiedź komisariat policji. Nie musisz wtedy zgłaszać utraty dokumentu w urzędzie gminy. Inaczej wygląda sytuacja kiedy Twój dowód zaginął lub został zniszczony – wtedy właściwym miejscem zgłoszenia tego faktu będzie urząd gminy. Jeżeli zgubisz e-dowód wraz z telefonem i wierzysz, że jeszcze się odnajdzie, możesz skorzystać z możliwości zawieszenia go na 14 dni kalendarzowych. Jeśli nie cofniesz tej decyzji na czas, dokument zostanie automatycznie unieważniony. 

Dowód osobisty a korzystanie z Walutomatu

Walutomat jest tzw. instytucją obowiązaną, czyli podlega Ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Właśnie dlatego, aby korzystać z serwisu Walutomat.pl, konieczne jest podanie takich danych jak seria, numer i data ważności dokumentu tożsamości (może to być dowód osobisty, ale też paszport czy karta pobytu). Wspomniana ustawa wymaga od nas identyfikacji klientów, zapisania ich danych identyfikacyjnych, a także ich weryfikacji. Ważny dowód osobisty (lub inny dokument tożsamości) jest więc niezbędny, aby korzystać z usług naszego serwisu. Jednak bez obaw, kiedy będzie się zbliżał koniec ważności Twojego dokumentu – wyślemy ci automatyczne powiadomienie. Wiadomość e-mail z przypomnieniem o wygasającym dokumencie otrzymasz 3 miesiące przed końcem terminu ważności oraz 2 tygodnie przed jego wygaśnięciem (jeżeli dokument nie został zaktualizowany). Alert z informacją na ten temat pojawi się także w panelu klienta. 

 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także