Strona główna > Poradnik > Waluta Ukrainy – co skrywa ukraińska hrywna?

Waluta Ukrainy – co skrywa ukraińska hrywna?

(aktualizacja )

Oficjalna waluta Ukrainy to hrywna i bez wątpienia wielu Polaków miało już z nią styczność. Największe i najpiękniejsze miasta naszych sąsiadów przed wojną cieszyły się dużą popularnością i były częstym celem wyjazdów turystycznych. Przemawiały za nimi m.in. atrakcyjne ceny, ale również doskonała kuchnia czy różnorodne atrakcje. Na jedną ukraińską hrywnę składa się 100 kopiejek, które są odpowiednikami naszych groszy, a obecny kurs hrywien warunkowany jest przede wszystkim przez sytuację na froncie. Co jeszcze warto wiedzieć o tej walucie? 

ukraińska hrywna banknoty

Waluta Ukrainy – symbol oraz nazwa 

Ukraińska hrywna ma symbol UAH, który Polacy mogą zobaczyć często na oznaczeniach wyświetlanych w kantorach czy serwisach walutowych. Jest to unikatowy skrót wywodzący się od angielskiej nazwy „ukrainian hryvnia”. Nie to jednak jest w nim najciekawsze. O wiele bardziej interesujący jest bowiem widniejący obok niego symbol. Mowa o charakterystycznym „₴”, który wielu osobom kojarzyć się może z nieco zmodyfikowanym symbolem dolara. W tym przypadku jednak dwie poziome kreski mają wyjątkowe znaczenie. Miały być symbolem stabilności i ugruntowanej pozycji tego pieniądza na rynku.

Interesująca jest także nazwa waluty naszych wschodnich sąsiadów, która Polakom raczej nie kojarzy się z niczym konkretnym. Dla Ukraińców ma ona jednak znaczenie historyczne, odnoszące się jeszcze do Rusi Kijowskiej z czasów średniowiecza. Wtedy to właśnie słowem „hrywna” opisywano srebrną monetę. Była to także jednostka wagi.

Serie ukraińskiej hrywny

W Ukrainie wprowadzone zostały cztery serie hrywien. Obecnie w obiegu spotkać można jednak jedynie dwie ostatnie. Seria III ma daty emisji od 2003 do 2014 roku, a IV od 2014. Wszystkie wcześniejsze serie nie są już ważnym środkiem płatniczym na terenie kraju naszych sąsiadów. Stanowią natomiast nie lada gratkę dla kolekcjonerów i miłośników starych nominałów (szczególnie seria I z datami od 1992 do 1994 roku).

Trzecia i czwarta seria banknotów ukazuje na przedniej stronie sylwetki postaci, które zapisały się wielkimi literami w historii Ukrainy. Tylne strony banknotów poświęcono z kolei miejscom związanym z życiem tych osób oraz losami państwa i narodu ukraińskiego. III seria hrywien wprowadzona została w formie banknotów dla nominałów: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 hrywien. Warto tu podkreślić, że 1 hrywnę z tej serii spotkać można w dwóch wersjach: emitowanej w latach 2004-2005 (kolor szary) oraz między 2006 a 2018 (kolor żółto-niebieski). Seria IV obejmuje jedynie nominały 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 hrywien. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także