Strona główna > Poradnik > Czym jest stagflacja?

Czym jest stagflacja?

(aktualizacja )

Trudna sytuacja za wschodnią granicą czy inflacja, z którą musimy się mierzyć nie są sprzymierzeńcami stabilności gospodarczej. Czarnym scenariuszem może być w takim przypadku stagflacja, termin znany do niedawna głównie wśród ekonomistów. Co to jest stagflacja i czym się różni od recesji?

mężczyzna liczy na kalkulatorze

Co to jest stagflacja?

Mianem stagflacji określamy makroekonomiczne zjawisko, które ma miejsce wtedy, kiedy jednocześnie mamy do czynienia z inflacją i stagnacją. Zazwyczaj te dwa zjawiska nie występują równocześnie, ponieważ inflacji na ogół towarzyszy wzrost gospodarczy (tutaj pisaliśmy więcej o tym jak walczyć z inflacją). Wysoka inflacja i niski wzrost gospodarczy mają daleko idące konsekwencje dla społeczeństwa. Koszty życia rosną, a gospodarka wpada w recesję, co z kolei wpływa na wyższe bezrobocie.

Przyczyny i skutki stagflacji

Za jedną z głównych przyczyn stagflacji uznaje się szok podażowy. Jego powodem może być zerwanie łańcuchów dostaw i ograniczona dostępność surowców, co niesie za sobą nagły i znaczny wzrost cen. Wielu ekspertów do przyczyn stagflacji zalicza również niewłaściwe decyzje polityczne.
Skutkiem stagflacji jest z kolei między innymi ograniczenie produkcji surowców i jednoczesny wzrost ich ceny, wzrost kosztów życia i spadek wartości krajowej waluty. Efektem stagflacji, głównie ze względu na konieczność zmiany strategii inwestycyjnych w wielu przedsiębiorstwach, może być również wzrost bezrobocia. Brak stabilności zatrudnienia, większe bezrobocie, niższe zarobki przy jednoczesnym wzroście kosztów życia – to problemy towarzyszące zwykle stagflacji.

Czym stagflacja różni się od recesji?

W stagflacji najczęściej utrzymuje się wzrost PKB, co prawda powolny, ale jednak na plus. W przypadku recesji, krajowa produkcja jest zastopowana lub spada, notując niekiedy ujemne wartości. Te zjawiska makroekonomiczne różnią się również w kwestii zmian cen. Kiedy w gospodarce następuje stagflacja, to towarzyszy jej również wysoka inflacja. Natomiast kiedy mówimy o recesji, mamy do czynienia z niską inflacją. O technicznej recesji mówimy, gdy PKB spada w dwóch następujących po sobie kwartałach.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także