Workation w praktyce, czyli wady i zalety pracy zdalnej za granicą
(aktualizacja )
Marzy Ci się, aby rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Okazuje się, że ani nie musisz wszystkiego rzucać, ani ograniczać się do polskich lokalizacji. Być może praca zdalna za granicą jest idealnym rozwiązaniem właśnie dla Ciebie. Sprawdź, o czym warto pamiętać i jak rzeczywiście może wyglądać workation.
Co to jest workation?
Workation to zbitka angielskich słów work (praca) oraz vacation (wakacje). Oznacza pracę zdalną z dowolnego miejsca na ziemi – najczęściej takiego, które uchodzi za atrakcyjne turystycznie. Jak najczęściej wygląda workation w praktyce? Bierzesz laptopa i wyjeżdżasz na kilka tygodni lub miesięcy do hotelu, hostelu czy domku letniskowego. Przez część dnia pracujesz, a pozostały czas możesz spożytkować na korzystanie z atrakcji dostępnych na miejscu.
Workation – wady i zalety
Łączenie pracy i wakacji wydaje się spełnieniem marzeń, ale na pewno nie jest to rozwiązanie dla każdego. Nowe, inspirujące otoczenie może zwiększyć zaangażowanie i produktywność. Może jednak także rozpraszać i negatywnie odbijać się na koncentracji podczas wykonywania codziennych zadań. Workation to dobra ucieczka od monotonii i stresu. W czasie takiego wyjazdu łatwiej też zadbać o work-life balance. Ale nie brakuje też minusów. Trzeba zadbać o odpowiednie warunki techniczne (jak choćby szybki i bezawaryjny dostęp do internetu). Workation to także dodatkowe wydatki na zakwaterowanie i transport. Wymaga też samodyscypliny i ponadprzeciętnych umiejętności organizacji czasu.
Workation – gdzie pojechać?
Według rankingu „Workation Index”, opublikowanego przez portal Preply (porównano w nim 74 miasta na całym świecie), najlepszym miastem do pracy zdalnej jest australijskie Brisbane. Na drugim miejscu znalazła się Lizbona, a na trzecim stolica Cypru – Nikozja. Autorzy rankingu pod uwagę wzięli trzy główne kategorie: klimat i środowisko, koszty i bezpieczeństwo oraz jakość życia. Z kolei w badaniach przeprowadzonych przez portal Kayak, w których porównano ponad 100 państw, najlepiej jako cel workation wypadła Portugalia. Na kolejnych miejscach znalazły się Hiszpania oraz Rumunia. Spośród naszych sąsiadów dobrze oceniono Czechy, które w rankingu Kayaka zajęły 9. miejsce. Niemcy uplasowały się jedną lokatę niżej. Pod kątem pracy zdalnej za granicą swoją ofertę profilują także niektóre biura podróży. Itaka proponuje swoim klientom np. Maderę i Teneryfę, a z Wakacje.pl/pl polecisz na workation do Hiszpanii, Szwajcarii i Grecji.
Workation a prawo pracy
Aby pojechać na workation, konieczna jest zgoda pracodawcy. Po uzyskaniu aprobaty musisz przekazać swojej firmie informacje o lokalizacji miejsca, z którego zamierzasz pracować. Pamiętaj również, że pracodawcy przysługuje prawo do przeprowadzenia kontroli, a także rejestrowania czasu pracy. Polskie prawo co prawda nie opisuje workation bezpośrednio, ale jest to forma pracy zdalnej. Przepisy dotyczące tego rodzaju pracy weszły w życie 7 kwietnia 2023 roku.
Praca zdalna za granicą a podatki
Co do zasady – jeśli chcesz, aby Polska pozostała Twoją rezydencją podatkową – nie możesz w danym roku kalendarzowym przebywać za granicą dłużej niż sześć miesięcy. W przeciwnym razie konieczne będzie odprowadzanie podatków w kraju Twojego pobytu. Upewnij się również, czy Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem, do którego planujesz się udać i jak jest ona skonstruowana.
Jaką walutę zabrać na workation?
Prawo nie reguluje w jakiej walucie ma być wypłacane wynagrodzenie. To element ustaleń między pracodawcą a pracownikiem. W przypadku czasowej pracy zdalnej za granicą jest jednak mało prawdopodobnie, aby pracodawca zgodził się na zmianę waluty wynagrodzenia. Warto więc wziąć pod uwagę taki kierunek workation, w którym siła nabywcza PLN będzie wyższa lub porównywalna do lokalnej waluty. Nie bez znaczenia będzie też przewalutowanie po korzystnym kursie. Kilka pensji to już suma, która w przypadku wymiany na dobrych warunkach przełoży się na konkretne oszczędności.
Workation a ZUS
ZUS dołączył do porozumienia Unii Europejskiej, które dotyczy pracy zdalnej w innych krajach. Dzięki temu wykonywanie obowiązków zawodowych zdalnie na terytorium UE nie wymaga zmiany miejsca, w którym opłacane jest ubezpieczenie. Pracować zdalnie w innym państwie członkowskim możesz przez maksymalnie 24 miesiące, zachowując przy tym ubezpieczenie w polskim ZUSie.
Praca zdalna za granicą w praktyce
Znamy już teorię, ale warto przekonać się, jak workation wygląda w rzeczywistości. O swoich doświadczeniach pracy na Teneryfie opowiedziała nam Aleksandra Zapadka, UX/UI Designer w Currency One (operator serwisu Walutomat.pl).
Skąd pomysł na pracę zdalną z innego kraju? Jakie kryteria brałaś pod uwagę przy wyborze lokalizacji?
Pomysł zrodził się głównie z potrzeby ucieczki przed zimą i chęci przedłużenia lata. Poza tym ciekawość – chciałam zobaczyć jak wygląda codzienne życie i praca z innego kraju. Przy wyborze miejsca kierowałam się głównie optymalną temperaturą i bezpieczeństwem kraju. Ważna była też podobna do polskiej strefa czasowa, nie za wysokie koszty życia i ciekawe otoczenie, żeby jak najlepiej wykorzystać ten czas. Istotny był też oczywiście dostęp do internetu – tak, aby móc swobodnie pracować zdalnie.
Jakie są największe wady i zalety workation?
Wśród wad na pewno trzeba wymienić konieczność pokrycia kosztów utrzymania dwóch mieszkań, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Do tego dochodzą jeszcze koszty transportu, wynajmu sprzętu sportowego czy biletów wstępu. Czas był ograniczony (na Teneryfie pracowałam przez dwa miesiące), a chciałam skorzystać z jak największej liczby atrakcji, więc wydatki były spore. Główną zaletą workation jest natomiast możliwość poznania kraju bardziej z perspektywy lokalsa niż turysty. Poza tym otoczenie i pogoda zdecydowanie wpływały na lepsze samopoczucie.
Jak wyglądał harmonogram Twojego dnia?
Zaczynałam dzień zazwyczaj godzinę lub dwie wcześniej niż w Polsce. Wynajmowane mieszkanie znajdowało się blisko deptaku nad oceanem, więc czas po pracy spędzałam na spacerowaniu, bieganiu lub czytaniu książek na plaży. Natomiast w weekendy robiłam dłuższe wycieczki, poznawałam inne części wyspy i miałam więcej czasu na aktywności: głównie trekking, plażowanie, surfing czy spacery po lokalnych targach.
Czego nie przewidziałaś przed wyjazdem?
Planując pobyt na Teneryfie od połowy października do połowy grudnia nie przewidziałam, że słońce tak szybko tam zachodzi o tej porze roku. Niestety ograniczało to czas, który mogłam spędzać na zewnątrz. Warto też pamiętać o wcześniejszym planowaniu atrakcji i rezerwowaniu biletów. Na przykład bilety wstępu na szczyt Teide trzeba rezerwować z dwu- lub trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
Jak z perspektywy czasu oceniasz to doświadczenie?
To była jedna z fajniejszych przygód w moim życiu. Jednak były też momenty, kiedy brakowało mi bliskich. Miałam wrażenie, że „wylogowałam” się z życia na dwa miesiące. Bez wątpienia workation to ciekawy sposób na życie, zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią monotonii. Zdecydowanie chciałabym to kiedyś powtórzyć.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę