Strona główna > Poradnik > Co ma wpływ na kurs walutowy?

Co ma wpływ na kurs walutowy?

(aktualizacja )

Powiedzieć, że kursy walut dynamicznie się zmieniają, to nic nie powiedzieć. Na relację popytu i podaży na daną walutę wpływa bardzo wiele czynników. Kto lub co decyduje o wartości konkretnej waluty? Dlaczego kursy walut tak często rosną i spadają? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

kursy walut wykres

Czym jest kurs walutowy?

Kurs walutowy to cena, jaką musimy zapłacić za daną walutę, wyrażona w innej jednostce monetarnej. Im silniejsza gospodarka emitenta, tym wyższa cena pieniądza tego kraju. Waluta, tak jak inne dobra, podlega prawom popytu i podaży. Im większy popyt, tym wyższa cena waluty – takie zjawisko nazywane jest również aprecjacją. Odwrotny scenariusz to deprecjacja – kiedy podaż jest większa niż popyt, spada wartość rynkowa pieniądza.

Kiedy zmieniają się kursy walut?

Płynne kursy walut są aktualizowane niemal przez cały czas – od północy w niedzielę, kiedy startuje handel w Azji, aż do ostatniej godziny piątku, kiedy zamykane są banki w USA. Skąd podmioty zajmujące się wymianą walut biorą informacje o aktualnych kursach? Banki przekazują dane dotyczące bieżącej wymiany walut agencjom informacyjnym takim jak Bloomberg czy Thompson Reuters. Na podstawie właśnie tych danych wyliczany jest kurs średni transakcji, a agencje podają tę informację swoim klientom. Właśnie w ten sposób tworzy się wykres wahań kursowych.

Jak ustalany jest kurs NBP?

Warto też wspomnieć o notowaniach walut podawanych przez Narodowy Bank Polski. Zasady ich ustalania są dość zawiłe. Upraszczając, jest to średnia kursów kupna i sprzedaży w 10 największych bankach i 3 agencjach informacyjnych. Kursy walut NBP podaje raz dziennie, do godziny 11. W tym artykule można przeczytać więcej o tym, z czego wynikają różnice pomiędzy kursami NBP i forex

Co wpływa na kursy walut?

Większość krajów na świecie ma system kursów płynnych, co oznacza rzadką ingerencję organów państwowych w rynek walutowy. W takich warunkach kursy walut zależą od sił rynkowych, czyli od popytu i podaży. Na działania uczestników rynku, a w konsekwencji na spadki i wzrosty notowań walut, wpływają dwa rodzaje czynników: psychologiczne i ekonomiczno-polityczne. Pierwszej z tych kategorii nie można pominąć, ponieważ o cenach walut decydują w dużej mierze ludzie, którzy reagują na różne bodźce i mechanizmy psychologiczne. Wśród czynników ekonomiczno-politycznych warto wyróżnić m.in stopy procentowe, dynamikę PKB, wskaźniki inflacyjne czy sytuację na rynku pracy. W praktyce spore znaczenie ma też powszechna interpretacja sygnałów, które przekazują rządy i władze monetarne.

Poziom stóp procentowych

Utrzymywanie niskich stóp procentowych sprzyja gospodarce. Oprocentowanie kredytów jest niskie, co w konsekwencji powoduje wzrost konsumpcji. Nie jest to jednak dobra sytuacja dla podmiotów inwestujących w daną walutę, bo stopa oprocentowania kapitału zgromadzonego na rachunkach jest niska. Natomiast wzrost stóp procentowych (lub jego zapowiedź) zwiększa zapotrzebowanie na krajową walutę. Inwestorzy chcą lokować pieniądze w danym państwie (np. poprzez zakup obligacji). Jeżeli podaż waluty jest stabilna, to wzrost zainteresowania ze strony inwestorów skutkuje podwyżką kursu. Tutaj więcej o relacjach między stopami procentowymi a kursami walut.

Dynamika PKB

Wzrost Produktu Krajowego Brutto w krótkim terminie skutkuje wzrostem wartości waluty danego kraju. Odczyty dynamiki tempa rozwoju gospodarki obrazują jej kondycję. To przyciąga uwagę inwestorów, a waluta danego kraju umacnia się. W dłuższej perspektywie szybki wzrost gospodarczy stymuluje import dóbr i usług przez krajowych producentów. Większa aktywność importerów oznacza wzrost ilości krajowej waluty na rynku międzynarodowym i spadek jej kursu.
Z kolei niższe tempo wzrostu gospodarczego zmniejsza zapotrzebowanie krajowych importerów na zagraniczne towary i skutkuje wzrostem notowań waluty. Zniechęca też posiadaczy kapitału do zakupu krajowych aktywów (np. obligacji). Mniejsze zainteresowanie ze strony inwestorów zagranicznych skutkuje osłabieniem krajowego pieniądza.

Poziom inflacji

W dłuższej perspektywie wzrost krajowych cen sprawia, że towary eksportowe stają się mniej konkurencyjne. Główni partnerzy handlowi państwa, które doświadcza wyższej inflacji, potrzebują mniej waluty do importu towarów. W warunkach stabilnej podaży spadek popytu na krajową walutę powoduje jej osłabienie. Takie zjawisko jest widoczne w stosunku do walut głównych partnerów handlowych. Spadek inflacji jako czynnik, który zwiększa konkurencyjność eksportu, ma przeciwny wpływ na długookresową wycenę krajowej waluty. Natomiast w krótkiej perspektywie czasowej niska inflacja redukuje szanse na podwyżki stóp procentowych. Dlatego inwestorzy są mniej zainteresowani krajową walutą. Spadek popytu spekulacyjnego oznacza obniżkę jej notowań. Informacja o szybkich wzrostach cen zwiastuje natomiast podwyżki stóp procentowych. W efekcie inwestorzy chętniej nabywają krajową walutę, a popyt spekulacyjny podwyższa jej kurs. W tym artykule pisaliśmy więcej o inflacji i sposobach jej zwalczania.

Rynek pracy i stopa bezrobocia

W krótkiej perspektywie czasowej dobra kondycja na rynku pracy zachęca do inwestowania w danym kraju. Niskie bezrobocie świadczy o dobrze rozwijającej się gospodarce, co sprzyja kursowi waluty. Z kolei wzrost bezrobocia zniechęca zagranicznych inwestorów i skutkuje spadkiem notowań krajowej waluty.
W dłuższej perspektywie wzrost krajowego bezrobocia oznacza spadek popytu na dobra importowane. Osłabienie aktywności importerów skutkuje wzrostem kursu waluty, bo mniejsza ilość krajowego pieniądza trafia na rynek międzynarodowy. Natomiast spadek bezrobocia zwiększa ilość transakcji zawieranych przez importerów i przyczynia się do osłabienia krajowej waluty.

Wydarzenia polityczne

W tej kategorii możemy umieścić wszystkie krajowe i międzynarodowe zdarzenia polityczne, które wpływają na daną gospodarkę. Na decyzje inwestorów oddziałują zmiany polityczne, wybory wszystkich szczebli czy nowe porozumienia zawierane przez przedstawicieli władzy. Czynniki polityczne często mają większy wpływ na poziom kursów walut niż dane gospodarcze. Inwestorzy walutowi szybko reagują na wydarzenia, które w przyszłości mogą mieć konsekwencje ekonomiczne (np. wzrost napięcia pomiędzy dwoma krajami).


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także