Strona główna > Poradnik > Jak wybrać odpowiedni moment na wymianę waluty?

Jak wybrać odpowiedni moment na wymianę waluty?

(aktualizacja )

Kupić teraz? A może jeszcze poczekać? Sprzedać teraz? A może jeszcze trochę się wstrzymać? To najprawdopodobniej najczęściej zadawane pytania, które pojawiają się podczas wymiany walut. Każdy z nas chce ugrać na tym procesie jak najwięcej. 

Jednak na samym początku, mając konkretne środki do wymiany, należałoby się zastanowić, gdzie jej dokonamy. Możemy to zrobić w kantorach stacjonarnych, które mają jednak niekiedy kilkukrotnie wyższy spread niż kantory online. Kolejną opcją jest wymiana w banku, w punktach obsługi klienta lub online. Również w tym przypadku zwykle musimy się liczyć z niemałym spreadem. Możemy również skorzystać z serwisów oferujących społeczną wymianę walut takich jak Walutomat.

Kiedy już wybierzemy miejsce, w którym chcemy dokonać transakcji, z całą pewnością zadamy sobie pytanie o to, kiedy będzie odpowiedni moment na wymianę środków. Czy, przykładowo, aktualny kurs funta brytyjskiego nas satysfakcjonuje, czy może chcemy jeszcze chwilę poczekać na lepsze notowania i sprzedać z większym zyskiem bądź kupić po niższej cenie?

Kurs walutowy na rynku zależy od bardzo wielu czynników. Kształtuje się on na podstawie wielkości popytu i podaży na daną walutę, a ten zależy od jej siły i pozycji na rynkach. Na  atrakcyjność danej waluty mogą wpływać m.in. odczyty makroekonomiczne z danych gospodarek czy wydarzenia polityczne nie tylko lokalne, ale też i światowe. Można zatem powiedzieć, że czym lepsze odczyty gospodarcze, bądź stabilniejsza sytuacja polityczna w danym kraju tym jego waluta jest bardziej pożądana wśród inwestorów, co powoduje, że  jej cena rośnie.

Przez to, że na notowania kursów walut wpływa wiele czynników nie jesteśmy w stanie przewidzieć ze stuprocentową pewnością w jakim kierunku podąży kurs danej waluty. Poniżej przedstawione zostały wykresy notowań złotówki w stosunku do głównych walut w 2019 roku.

Analizując historyczny wykres USDPLN dojdziemy do wniosku, że najlepszym momentem na zakup waluty w tym roku, do 25 lutego, był przełom stycznia i lutego. Wszyscy, którzy planowali zakup dolarów w pierwszych 2 miesiącach 2019 roku najwięcej zyskałby, gdyby dokonali transakcji 31 stycznia. Wtedy to kurs zakupu był najniższy. Z kolei połowa lutego była najlepszym momentem na sprzedaż dolara. Wówczas kurs był najbardziej korzystny.

   

Patrząc na wykres EURPLN możemy dojść do podobnych wniosków. Najlepszym momentem na zakup euro w 2019 roku był przełom stycznia/lutego kiedy to wspólna waluta była wyceniana w okolicy 4, 25 zł. Z kolei patrząc historycznie możemy wywnioskować, że aktualnie znajdujemy się na wykresie w miejscu gdzie sprzedaż euro mogłaby być atrakcyjna. Oczywiście, biorąc pod uwagę czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, w późniejszych dniach kurs może być jeszcze wyższy lub niższy.

Kurs franka szwajcarskiego również znalazł się najniżej na przełomie stycznia i lutego. Biorąc pod uwagę dostępne dane był to bardzo dobry moment na zakup większej ilości franka, szczególnie jeżeli mowa tutaj o osobach spłacających kredyt w tej walucie. Wówczas cena szwajcarskiej waluty była o około 10 groszy niższa niż miesiąc później. Nie powiedziane jednak, że w najbliższym czasie nie będziemy świadkami zmiany trendu a notowania CHFPLN utworzą nowe, tegoroczne minima.

Zupełnie inna sytuacja ukazuje się nam na wykresie GBPPLN. Tutaj wbrew ciągłym niepewnościom związanym z warunkami opuszczenia struktur Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię funt brytyjski stale się umacnia. Fakt ten oczywiście może cieszyć polskich emigrantów na Wyspach, którzy w przeliczeniu na złotówki w 2019 roku praktycznie z dnia na dzień zarabiali więcej. Należy jednak pamiętać, że notowania brytyjskiej waluty mocno zależą od aktualnej sytuacji brexitowej. Jeżeli na rynek napłyną negatywne wiadomości to aktualny marsz w górę może zostać natychmiast przerwany.

Spoglądając na wykresy możemy jedynie analizować przeszłe już notowania walut. Oczywiście mogą one być punktem odniesienia jednakże biorąc pod uwagę mnogość zdarzeń mogących wpłynąć na kursy poszczególnych walut nie można jednoznacznie określić czy konkretna waluta będzie nawet za kilka chwil droższa lub tańsza. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także