Jak tworzyć silne hasła i bezpiecznie je przechowywać?
(aktualizacja )
Silne hasła chronią nasze dane i konta przed kradzieżą oraz nieuprawnionym dostępem. Unikalne, mocne hasło zmniejsza ryzyko włamania i utraty danych, a w konsekwencji często pieniędzy. Jak stworzyć bezpieczne hasło, które będzie trudne do złamania? Jak je przechowywać? Czy menedżer haseł jest bezpieczny? O tym dowiesz się z tego artykułu.
Silne hasła, czyli jakie?
Silne hasła to podstawa ochrony twoich kont w sieci. Bezpieczne hasło powinno być unikalne. W sytuacji, w której wszystkie usługi online, których używasz, połączone są tym samym adresem e-mail oraz hasłem, znacznie ułatwiasz zadanie hakerom, którzy stosują coraz to nowsze metody na wyłudzenie danych i pieniędzy. Unikalność haseł to jedna z najważniejszych zasad bezpiecznego hasła. O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Zasady bezpiecznego hasła
Zasady bezpiecznego hasła mówią, że silne hasło powinno:
- być długie – co najmniej 12 znaków, a nawet wg. nowych rekomendacji – 14,
- zawierać: małe litery, wielkie litery, cyfry i znaki specjalne,
- nie być oczywiste, jak imię czy data urodzenia,
- nie zawierać powtarzalnych ciągów oraz prostych słów.
Jak tworzyć bezpieczne hasła?
Jak utworzyć silne hasło, które ochroni twoje dane? Można właściwie wyróżnić 4 metody tworzenia mocnych haseł.
- Wymyślasz losowy ciąg małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych – trudne do złamania i trudne do zapamiętania.
- Generator mocnych haseł – określasz, jak długie ma być bezpieczne hasło – generator tworzy je dla ciebie w postaci losowej kombinacji znaków.
- Metoda trzech losowych słów – trudniejsze do złamania, ale łatwiejsze do zapamiętania. Wybierz dłuższe hasło z przypadkowymi – przynajmniej dla osób postronnych – słowami. Nie stosuj imion bliskich, daty urodzenia czy imienia twojego pupila.
- Zamiana w wyrażeniach niektórych liter na podobne symbole i cyfry. Czyli np. zamiast „a” możesz napisać @, zamiast „s” – $, a „i” możesz zamienić na !. Tutaj też obowiązuje zakaz stosowania oczywistych słów i hasło: H@$ł04321 nie zapewni bezpieczeństwa twoich danych.
Silne hasła – przykłady
Jeśli zastanawiasz się, jak powinno wyglądać mocne hasło, oto kilka przykładów, które zasady bezpiecznego hasła:
- P8#vK3nL2%zX!4
- T0pK$X!r92J7!a
- 4q(XlT8c|2Ia!gu2,T>UeeZ
- woyi-pira-qozu-faca-ruvu-jene-xoji-muci-riko
- KawaSamolotZamek
- Noc*Krata%Mysz
- Czyt@m%k$!@żk!
Jak ocenić siłę hasła?
Zadajesz sobie pytanie: jak mocne jest moje hasło? Warto korzystać z narzędzi oceniających siłę hasła, które wskażą, czy twoje zabezpieczenie jest wystarczające. Jeśli twoje hasło jest krótkie i zawiera powtarzalne elementy, może być łatwe do złamania. Z kolei, jeśli używasz różnych rodzajów znaków i hasło jest długie, ryzyko włamania znacznie maleje. Jak bezpieczne jest moje hasło? To pytanie warto zadawać regularnie, zwłaszcza gdy hasło używane jest do zabezpieczenia ważnych kont, takich jak skrzynki mailowe czy konta bankowe.
Jak bezpiecznie przechowywać hasło?
E-mail, konto w banku, profil na Facebooku – to tylko niektóre usługi, do których używasz haseł. Każdy z nas musi poradzić sobie z zapamiętaniem dużej liczby haseł, a nie jest to łatwe. Pojawia się więc pytanie o bezpieczne przechowywanie haseł. Co prawda przeglądarki podpowiadają możliwość zapisania haseł, ale…
Czy zapisywanie haseł w przeglądarce jest bezpieczne?
Zdecydowanie nie jest to zalecane. Przeglądarki są oprogramowaniem najbardziej narażonym na ataki w sieci, co powoduje, że nie są najlepszym miejscem do trzymania danych poufnych. Dodatkowo hasła w nich zapisane mogą być łatwo dostępne w przypadku przejęcia urządzenia. Aby poradzić sobie z bezpiecznym przechowywaniem haseł, możesz sobie pomóc, używając menedżera haseł.
Czy menedżer haseł jest bezpieczny?
Odpowiedź brzmi: tak, pod warunkiem że korzystasz z renomowanego oprogramowania. Przykładem takich narzędzi jest KeePass lub Bitwarden. W przeciwieństwie do karteczek na monitorze, plików tekstowych i zapisywania haseł w przeglądarce, programy tego typu zapewniają poziom szyfrowania, który gwarantuje bezpieczne przechowywanie haseł. Co więcej, menedżery pozwalają również generować silne hasła dla każdego konta, co jest bardzo istotne dla ochrony twoich danych.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę