Strona główna > Poradnik > Jak zapłacić mandat z Niemiec?

Jak zapłacić mandat z Niemiec?

(aktualizacja )

Wielu z nas wybiera podróż autem po Europie, mimo że samolot to najszybszy środek transportu. Jednak podczas wakacyjnej sielanki łatwo zapomnieć o wszystkim, niekiedy nawet i o przepisach drogowych. Co w sytuacji, kiedy za naszą zachodnią granicą zdarzyło ci się za bardzo przycisnąć pedał gazu i fotoradar to zarejestrował? Jak zapłacić mandat z Niemiec?

Szybko jadące auta po niemieckiej autostradzie.

System wymiany informacji, czyli skąd wiedzą, że to my?

Skala zapytań o polskich właścicieli pojazdów łamiących przepisy w Europie stale rośnie. W 2017 roku wynosiła jeszcze milion, a w 2022 roku niemal się podwoiła do 1,9 mln, z czego prawie połowa pochodziła z Niemiec. Zapytań do Krajowego Punktu Kontaktowego przybywa o około 10% rocznie.

Jeszcze kilka lat temu zagraniczne „łapacze prędkości” były martwe dla naszych kierowców. Policja z Niemiec niemal w każdym przypadku rezygnowała z dochodzenia należności. Od 2014 roku, na skutek wprowadzenia dyrektywy UE pozwalającej na wymianę informacji o kierowcach, sytuacja uległa zmianie. Obecnie w niemal każdym kraju Europy na podstawie tablicy rejestracyjnej można łatwo namierzyć właściciela pojazdu. Nie unikniemy więc mandatu z zagranicy.

W Niemczech system egzekwowania mandatów działa bez zarzutu. Jeśli nie uregulujesz należności szybko, może pojawić się firma windykacyjna. Niezapłacony mandat w Niemczech na niższą kwotę czasami skutkuje rezygnacją z dochodzenia roszczeń. Jednak przy kolejnej kontroli na niemieckiej drodze możesz być zmuszony do uregulowania zaległej kary z odsetkami, a nawet otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na terenie kraju.

Mandaty w Niemczech – taryfikator opłat

Taryfikator mandatów w Niemczech został zmieniony w 2021 roku. Mandaty są teraz znacznie wyższe niż w Polsce. Do najczęściej wystawianych należą mandaty za przekroczenie prędkości, za nieprawidłowe parkowanie i jazdę na zderzaku.

Mandat za prędkość w Niemczech

Na niemieckich drogach obowiązują limity prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 100 km/h poza terenem zabudowanym oraz 130 km/h na drogach ekspresowych. Mandat w Niemczech za przekroczenie prędkości zależy od stopnia naruszenia tych ograniczeń. Przykładowo, za przekroczenie prędkości o mniej niż 10 km/h zapłacisz 20 euro, natomiast za przekroczenie o ponad 70 km/h – aż 800 euro w terenie zabudowanym. Dodatkowo możesz otrzymać 2 punkty karne. W przypadku kolejnego wykroczenia w tym samym roku grozi ci utrata prawa jazdy nawet na 3 miesiące.

Mandaty w Niemczech na autostradzie

Niemiecka sieć autostrad jest jedną z najlepiej rozwiniętych w Europie. Na większości odcinków nie ma ograniczeń prędkości, jednak zaleca się jazdę z prędkością 130 km/h. Na wyznaczonych odcinkach musisz liczyć się z limitami 100 lub 120 km/h. Jeśli przekroczysz prędkość, mandat może wynieść od 20 (za przekroczenie poniżej 10 km/h) do 700 euro (za przekroczenie ponad 70 km/h), dodatkowe punkty karne i zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.

Zatrzymanie się na autostradzie bez uzasadnionej przyczyny kosztuje 30 euro. Jeśli doprowadzisz do wypadku, kara wzrasta do 105 euro i 1 punktu karnego.

Taryfikator mandatów w Niemczech za inne wykroczenia na drodze

Jazda po alkoholu lub narkotykach wiąże się z mandatem od 500 do 1500 euro. Otrzymasz także 2 punkty karne i możesz stracić prawo jazdy na miesiąc lub nawet 3 miesiące. Jeśli stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,3 promila i stanowi zagrożenie, możesz stracić prawo jazdy, a nawet trafić do więzienia. Jazda przy stężeniu alkoholu powyżej 1,1 promila bezwarunkowo kończy się utratą prawa jazdy.

Jeśli nie utrzymujesz odpowiedniej odległości od pojazdu, musisz liczyć się z mandatem w wysokości od 25 do 400 euro, w zależności od tego, przy jakiej prędkości i jak blisko jesteś.

Mandat w Niemczech za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy wynosi od 100 do 200 euro oraz maksymalnie 2 punkty karne.

W przypadku nieprawidłowego parkowania mandaty wynoszą 20 do 100 euro. Natomiast za nieprawidłowe wyprzedzanie możesz zapłacić od 20 do 300 euro. Przejazd na czerwonym świetle karany jest mandatem od 70 do 360 euro. Jego wysokość zależy od konsekwencji, jakie to wykroczenie ze sobą niosło.

Jeśli nie zapłacisz mandatu w ciągu 7 dni, kwota może wzrosnąć o dodatkowe kilkadziesiąt euro, w zależności od pierwotnej wysokości grzywny.

Jak liczone są punkty karne w Niemczech?

W Niemczech obowiązuje inny system punktów karnych niż w Polsce. Już przy 8 punktach karnych tracisz prawo jazdy. Punkty są przydzielane w zależności od wagi wykroczenia – od jednego do trzech. I od tego też uzależniony jest czas ich wygaśnięcia. Za jednopunktowe przewinienia, takie jak rozmowa przez telefon podczas jazdy, punkty są usuwane po 2,5 roku. Dwupunktowe, jak jazda pod wpływem alkoholu, przedawniają się po 5 latach. Natomiast trzypunktowe, np. za ucieczkę z miejsca wypadku, pozostają na koncie przez 10 lat. Jednak po każdym z tych okresów obowiązuje jeszcze dodatkowy rok przejściowy.

Punkty te nie są widoczne w polskim systemie, ale jeśli często jeździsz po niemieckich drogach, pamiętaj o punktach zgromadzonych w tamtejszym systemie.

Mandat z Niemiec – fotoradar uchwycił przekroczenie prędkości?

Jeśli przekroczysz prędkość i zostaniesz zarejestrowany przez fotoradar w Niemczech, mandat zostanie wysłany na adres właściciela pojazdu. Zgodnie z europejską dyrektywą z 2015 roku, otrzymasz wezwanie przetłumaczone na język polski. Zostaniesz w nim poproszony o wskazanie kierowcy lub potwierdzenie swojej tożsamości. Czasami do pisma dołączony jest już mandat z numerem konta, na który należy dokonać wpłaty. W takiej sytuacji możesz albo wypełnić i odesłać formularz, albo zapłacić mandat od razu, rozwiązując sprawę.

Formularz możesz odesłać tradycyjną pocztą lub załatwić sprawę online, jeśli wezwanie zawiera dane do logowania w serwisie niemieckiej policji. Możesz wtedy sprawdzić szczegóły przewinienia i monitorować status mandatu.

Odwołanie od mandatu z Niemiec lub odmowę jego przyjęcia niekiedy należy przygotować w języku niemieckim. Dokładną instrukcję otrzymasz w wezwaniu.

Jak zapłacić mandat z Niemiec?

Po otrzymaniu wezwania do zapłaty musisz wpłacić kwotę z mandatu na rachunek niemieckiego urzędu. Masz wątpliwości, jak zapłacić mandat z Niemiec? Sprawa komplikuje się, gdy posiadasz tylko konto w PLN, bo mandat musisz zapłacić w euro. Żeby uniknąć przewalutowania, możesz skorzystać z oferty kantorów internetowych. Dzięki temu kupisz wspólną walutę po korzystnym kursie i zlecisz przelew zagraniczny. W Walutomacie wygodnie dodasz konto osoby trzeciej, w tym wypadku będzie to beneficjent mandatu. W ten sposób wpłacisz jedynie złotówki do kantoru, po atrakcyjnym kursie wymienisz PLN na EUR i zlecisz taki przelew zagraniczny. Wpisz swoje dane osobowe oraz numer mandatu w tytule przelewu, aby transakcja została poprawnie zaksięgowana. Przelew ten zrealizujemy w trybie SEPA – jest darmowy i będzie zaksięgowany następnego dnia na koncie odbiorcy.

Termin płatności mandatu mija lada dzień i zastanawiasz się, jak zapłacić mandat z Niemiec, aby uniknąć odsetek za przekroczenie tego terminu? Możesz skorzystać z błyskawicznego przelewu w euro – SEPA Instant. Masz wówczas pewność, że przelew dotrze niemal natychmiast, a ty unikniesz kosztownych odsetek. Opłata za przelew zagraniczny SEPA Instant wynosi jedynie 20 PLN.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także