Strona główna > Poradnik > Jak zaplanować wakacje za granicą? Czyli liczymy koszty

Jak zaplanować wakacje za granicą? Czyli liczymy koszty

(aktualizacja )

Planowanie wakacji za granicą to wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek finansowych. Aby cieszyć się urlopem i nie martwić o koszty, warto uwzględnić kilka ważnych czynników. Kalkulując wydatki na wyjazd, nie powinniśmy skupiać się tylko na tych związanych z organizacją transportu i noclegów. Jakie koszty jeszcze trzeba uwzględnić? Przeczytaj i dowiedz się jak zaplanować wakacje szyte na miarę własnej kieszeni?

Transport, czyli nie tylko bilety

Koszty transportu to jeden z głównych wydatków związanych z zagranicznymi wakacjami. W zależności od celu podróży najczęściej wybieramy pomiędzy samolotem a samochodem. Należy jednak pamiętać, że wydatki na transport obejmują nie tylko koszt biletów i opłaty za bagaż, ewentualnie paliwa, jeśli zdecydujemy się na podróż własnym środkiem transportu. To również koszty transferu z lotniska, wypożyczenie auta czy też przejazdy lokalnymi środkami komunikacji jeśli zechcemy odwiedzić atrakcje oddalone od zarezerwowanego hotelu. Jeżeli wybieramy się własnym autem, to sprawdźmy, jakie poniesiemy opłaty na autostradach, za parking i paliwo zużyte na dojazd do wybranych atrakcji turystycznych. 

Smakując lokalne przysmaki, czyli budżet na wyżywienie

Koszty związane z wyżywieniem należy oszacować, biorąc pod uwagę lokalne ceny. Odwiedzając nowy kraj, pragniemy zapoznać się nie tylko z jego kulturą czy atrakcjami przyrodniczymi, ale również delektując się tamtejszymi przysmakami czy winem. W niektórych krajach ceny żywności są znacznie wyższe niż w Polsce. Bez względu na to, czy większość posiłków zamierzamy jeść w restauracji, hotelowym barze czy przyrządzać je sami, przeanalizujmy przed wyjazdem ceny w lokalnych sklepach spożywczych czy lokalach gastronomicznych. W przeciwnym razie może okazać się, że musimy odmówić sobie toskańskiego wina, wołowiny po burgundzku czy tortu Sachera. Pamiętajmy, że dobrze planując, budżet unikniemy rozczarowań i niespodzianek.

Co warto zobaczyć i za ile?

Zdecydowana większość atrakcji turystycznych wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ceny lokalnych wycieczek, biletów wstępu do muzeów, galerii a także parków rozrywki potrafią być naprawdę wysokie. Należy więc dokładnie zaplanować, które atrakcje chcemy zobaczyć i ile one w odwiedzanym przez nas okresie kosztują. Warto porównać ceny wejściówek w sezonie i poza nim. Jeśli są znaczne różnice, a zależy nam na spięciu budżetu, możemy rozważyć wyjazd w mniej uczęszczanym przez turystów okresie. 

Na wszelki wypadek… ubezpieczenie

To pewnie najmniej interesujący element planowania podróży, ale niestety konieczny. Zastanów się, jakie rodzaje ubezpieczeń będą potrzebne – w zależności od celu podróży i rodzaju aktywności, które będą podejmowane podczas wakacji, konieczne może okazać się wykupienie różnych rodzajów ubezpieczeń takich jak ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Aby zoptymalizować ten wydatek, porównaj oferty ubezpieczeń – zarówno ich ceny oraz zakresy ochrony, aby wybrać ofertę, która najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom. 

Bezpieczny bufor

Niezależnie od planowanej kwoty na wakacje, warto zarezerwować dodatkowy budżet na niespodziewane wydatki. Jakie? Spontaniczne atrakcje i wydarzenia, wyższe niż zakładaliśmy koszty jedzenia lub np. w przypadku utraty telefonu, bez którego trudno byłoby obecnie kontynuować zwiedzanie czy odkrywanie nowych miejsc. Spróbujmy więc odłożyć kilka groszy na czarną godzinę, by nieprzewidziane zdarzenia nie pokrzyżowały planów i nie zepsuły wakacyjnego wypoczynku.

Wymiana walut i opłaty transakcyjne

Jeśli wyjeżdżamy za granicę, musimy uwzględnić koszty związane z wymianą walut lub korzystaniem z karty płatniczej. Należy pamiętać, że w przypadku korzystania z karty płatniczej, banki naliczają często opłaty transakcyjne, prowizje za wypłatę gotówki w bankomacie czy za przewalutowanie, jeśli nie zdecydujemy się na kartę wielowalutową. Nie zostawiajmy też wymiany środków na ostatnią chwilę i starajmy się unikać wymiany w kantorze na lotnisku czy dworcu, które jest najmniej korzystne. 

Analizując wszystkie koszty wakacji za granicą, musimy pamiętać o ich kalkulacji po właściwym kursie odpowiedniej waluty. Kalkulując wydatki, uwzględnijmy aktualny kurs waluty kraju, do którego się wybieramy i załóżmy, że może on się zmienić do momentu wymiany środków. Zarezerwujmy więc na to miejsce w wakacyjnym budżecie. Jeśli planujemy wakacje z wyprzedzeniem, możemy uruchomić w Walutomacie alert kursowy, który powiadomi nas o dostępności interesującej nas waluty po oczekiwanym przez nas kursie. Kursy walut dostępne w Walutomacie aktualizowane są na bieżąco: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/.   

Podsumowując, czyli jak zaplanować wakacje na własną kieszeń

Planując zagraniczne wakacje, należy więc wykazać się wyobraźnią i uwzględnić kilka dodatkowych kosztów, które mogą pojawić się w podróży. Ważne jest, aby dokładnie zaplanować naszą wyprawę, a później odpowiednio przeanalizować każdy koszt. W ten sposób jeszcze przed wyjazdem możemy sporo zaoszczędzić i poczuć się lepiej przygotowani do spełniania wakacyjnych marzeń. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także